Reklama

FAÚ pravomocně zmrazil akcie ruského poslance v ČKD Blansko

Trifonov Andrej
kandidátní listina do voleb ruské státní Dumy / užito se svolením
 ČTK

Finanční analytický úřad (FAÚ) pravomocně zmrazil akcie ruského poslance Andreje Trifonova ve společnosti ČKD Blansko Holding. FAÚ o zmrazení rozhodl už v květnu. Tehdy šlo o předběžné opatření, nynější rozhodnutí je pravomocné. S odkazem na mluvčí ministerstva financí Michaelu Lagronovou to na webu uvedla Česká televize (ČT). Na majetek ruského poslance se vztahují sankce, které EU přijala vůči Rusku za to, že na konci února zahájilo invazi na Ukrajinu.

Reklama

FAÚ s firmou ČKD Blansko Holding zahájil řízení v květnu. „Předmětné správní řízení bylo pravomocně ukončeno se závěrem, že akcie vydané společností ČKD Blansko Holding jsou považovány za majetek, na který se vztahují sankce EU. Jinými slovy akcie ČKD zůstávají zmrazeny, tentokrát ne již předběžným opatřením FAÚ, ale i pravomocným opatřením,” cituje ČT Lagronovou. Se zmrazeným majetkem jeho majitelé nemohou nakládat.

Gazprom

Polsko a Německo zestátní podíly ve firmách napojených na Gazprom

Polská vláda převezme polská aktiva ruské plynárenské společnosti Gazprom. Jde o podíl ve společnosti EuRoPol Gaz, což je vlastník polské části plynovodu Jamal-Evropa, významné části přepravní soustavy zemního plynu v Polsku. Na svém webu to dnes uvedl polský deník Rzeczpospolita a zprávu posléze potvrdila polská vláda. Krátce nato oznámila německá vláda, že zestátní bývalou dceřinou společnost Gazpromu, informovala agentura DPA.

Přečíst článek

ČT připomíná, že Trifonov se na evropský sankční seznam dostal 23. února kvůli hlasování pro uznání samozvaných republik na východě Ukrajiny.

Trifonov strojírenskou firmu ovládá přes ruskou společnost Ťažmaš, která je od roku 2010 jediným akcionářem strojírenské firmy. V letech 2016 až 2021 zasedal v dozorčí radě společnosti ČKD Blansko Holding. Web Seznam Zprávy v březnu uvedl, že se sice z vedení stáhl, ale podnik zůstal prostřednictvím firmy Ťažmaš pod kontrolou jeho příbuzných.

Kvůli možnému obcházení sankcí se případem zabývá i policie.

Reklama

ČKD Blansko Holding podniká v hydroenergetice a strojírenském odvětví, dodává mimo jiné komponenty pro vodní elektrárny.

Trifonov Andrej

FAÚ zmrazil akcie ruského poslance v ČKD Blansko

Finanční analytický úřad předběžným opatřením zmrazil akcie ruského poslance Andreje Fedoroviče Trifonova ve společnosti ČKD Blansko Holding. Uvedla to Česká televize (ČT), podle níž poslanec figuruje na seznamu sankcí Evropské unie proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Nord Stream 2, výstavba plynovodu, ilustrační foto

Habeck si oddechl, turbína k Nord Stream 1 už je na cestě do Ruska. Plynovod se ale rozjede se zpožděním

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme