Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Ošetřovné i pro OSVČ. Právníci představují chystané legislativní novinky

 nst
nst

Poslední zářijový díl Práva k Ranní Kávě je poněkud atypickým. Výjimečně není jeho součástí rozhovor moderátora Martina Frolíka s hostem, ale pouze představení posledních novinek ze světa legislativy i judikatury Kristýnou Faltýnkovou.

Reklama

Kristýna Faltýnková příkladem shrne, co má přinést další významnější novela občanského zákoníku, tentokráte dopadající zejména na úpravu tzv. nesporných rozvodů, problematiku fyzického trestání dětí a předběžné úpravy poměrů dítěte. Dále rozebere novelu zákona o České televizi a Českém rozhlasu nebo novelu zákona o nemocenském pojištění, jež by měla mimo jiné zavést ošetřovné i pro OSVČ či „dohodáře“, přispět k elektronizaci u dávek nemocenského pojištění, nebo zavést další dílčí úpravy dlouhodobého ošetřovného a peněžité pomoci v mateřství.

Rozebere také přelomový rozsudek, kterým Nejvyšší soud otevřel dveře k náhradě škody vzniklé v důsledku krizových opatření v době covidu, která byla přijata v režimu krizového zákona. Představí také dva nálezy Ústavního soudu, a sice první týkající se otázky nutnosti explicitního vyjádření dovolacích důvodů v dovolání. A druhý, který se týká zjišťování názoru nezletilého v řízení o změně péče o něj.

Pozornosti právničky neunikl ani rozsudek Nejvyššího soudu aplikující tzv. princip omezené důvěry v dopravě, nebo dva rozsudky Nejvyššího správního soudu. Jeden k běhu lhůty pro napadení opatření obecné povahy. A druhý shrnující judikaturu Nevyššího správního soudu ohledně odmítání poskytování informací v režimu zákona o svobodném přístupu k informacím.

Aktuální epizodu podcastu Právo k Ranní Kávě, který vzniká ve spolupráci s právní kanceláří PRK Partners si můžete pustit v úvodu článku nebo na vaší oblíbené podcastové platformě. Jsme na Spotify, Google Podcasts nebo Apple Podcasts.

Reklama

Poslechněte si i starší díly právního podcastu.

Právníci radí, jak na smlouvy s influencery

V nejnovějším dílu podcastu Právo k Ranní Kávě se právníci zaměří na to, jak si správně ošetřit smlouvy s influencery. Moderátor pořadu Martin Frolík si jako hosta pozval kolegyni z PRK Partners Kláru Radkovskou, advokátku a specialistku v oblasti reklamního práva.

Přečíst článek

advokáti, ilustrační foto

Právníci radí, jak na řešení sporů online

Chtělo by se říci, že „online svět” pomalu tvoří integrální součást reality. Není proto překvapivé, že snahy o uplatnění výhod plynoucích z online prostředí lze spatřovat i v oblasti problematiky řešení sporů, přičemž se v této souvislosti hovoří o tzv. ODR - Online Dispute Resolution. Co si však lze pod ODR představit? Jak by online svět mohl pomoci s řešením sporů, či jak jej lze využít přímo v soudním řešení sporů? Jaké jsou naopak nevýhody ODR a jak jsme na tom s jeho zaváděním do praxe v České republice? O tom si v dnešním díle Práva k Ranní Kávě povídali moderátor Martin Frolík s dnešním hostem, Zbyňkem Loeblem, specialistou na problematiku ODR a poradcem advokátní kanceláře PRK Partners.

Přečíst článek

Právníci radí, jak zahrnout digitální majetek do dědictví

Digitální dědictví. Snad každý z nás „vlastní” nějaký digitální obsah, ať už je to film, hudba, počítačová hra nebo třeba NFT, uložený na hmotném nosiči, nebo jinde. V digitálním obsahu přitom může být ukryta značná hodnota, která opodstatňuje otázku kdo, jak a zda vůbec jej po našem skonu někdy zdědí. 

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme