Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Delší zkušebka, kratší výpovědi. Právníci hodnotí klíčové změny zákoníku práce

 nst
nst

V nejnovějším dílu talkshow „Na kus řeči s právníky“ advokátní kanceláře PRK Partners moderátorka Kristýna Faltýnková vyzpovídala nového associate partnera Daniela Vejsadu na téma připravované flexinovely zákoníku práce, která vstoupí v účinnost od 1. června 2025. Tato novela přináší několik významných změn, které ovlivní jak zaměstnance, tak zaměstnavatele.

Jednou z nejvýznamnějších změn je úprava zkušební doby, která se pro řadové zaměstnance prodlouží ze současných tří na čtyři měsíce a u vedoucích zaměstnanců ze šesti na osm měsíců. Flexinovela také nově umožňuje dodatečné prodloužení zkušební doby po vzájemné dohodě. Jak však Daniel Vejsada upozorňuje, tato nová pravidla se budou vztahovat pouze na pracovní smlouvy uzavřené od 1. června 2025, nikoli na stávající pracovněprávní vztahy.

Další důležitou změnou je úprava běhu výpovědních dob. Zatímco dosud výpovědní doba začínala běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi, nově začne běžet již dnem doručení výpovědi. Pro zaměstnavatele je pak zásadní zkrácení výpovědní doby na jeden měsíc v případě výpovědi z důvodů na straně zaměstnance (porušení povinností, neuspokojivé pracovní výsledky), zatímco pro organizační a zdravotní důvody zůstává výpovědní doba dvouměsíční. Tato změna je pro zaměstnavatele velmi vítaná, jelikož v případě závažného porušení povinností zaměstnance jim umožní mnohem dříve ukončit pracovní poměr.

Flexinovela také mění způsob vyplácení mezd, kdy primárním způsobem výplaty bude nově převod na bankovní účet, nikoliv hotovost na pracovišti, jak tomu bylo formálně dosud. Zaměstnanci však budou mít možnost z tohoto způsobu jednostranně vycouvat, což může paradoxně situaci zaměstnavatelům zkomplikovat. V oblasti digitalizace pracovněprávních dokumentů přináší flexinovela speciální režim pro doručování mzdových výměrů, kdy sice umožňuje jejich doručování na pracovní e-mail nebo interním systémem, ale zároveň zavádí podmínku potvrzení doručení zaměstnancem do 15 dnů.

Daniel Vejsada se v rozhovoru kriticky vyjádřil k některým aspektům flexinovely, zejména k úpravě doručování mzdových výměrů a výplatám mezd, které podle jeho názoru mohly být řešeny praktičtěji. Na závěr pak poznamenal, že ačkoli novela přináší některá zlepšení, v celkovém součtu nepředstavuje pro zaměstnavatele zásadní průlom a je vykoupena novými povinnostmi, které přinášejí dodatečné náklady a administrativu.

Newstream TV přináší talkshow Na kus řeči s právníky, která vzniká ve spolupráci s právní kanceláří PRK Partners.

Úřad práce

Delší zkušební doba a rychlejší výpověď zřejmě už od června. Prezident podepsal „flexinovelu“

Vláda si od změn slibuje zpružnění trhu práce pro zaměstnance i zaměstnavatele. Úpravy se budou týkat od ledna příštího roku i podpory v nezaměstnanosti.

Přečíst článek

Nezaměstnanost v Česku dál klesá

Dalibor Martínek: Česko je chráněná dílna. O práci nepřijde ani ten, kdo nepracuje

Návrh na výpověď bez udání důvodu do novely zákoníku práce ve Sněmovně neprošel. V Česku se prostě bojíme. Máme jednu z nejnižších nezaměstnaností v Evropské unii. Jenže nízké číslo má i svou druhou stránku. Firmy často nedokáží najít zaměstnance a musejí brát kdejakého lempla, protože pracovní síla není.

Přečíst článek

Výpověď bez udání důvodu? Část zaměstnavatelů je pro

Výpověď bez udání důvodu? Část zaměstnavatelů je pro

Část zaměstnavatelů je pro schválení výpovědi bez udání důvodu, kterou v pozměňovacím návrhu předložili poslanci ODS a TOP 09 v takzvané flexibilní novele zákoníku práce, uvádí anketa mezi zaměstnavatelskými svazy. Novelu by měla Sněmovna projednat ve druhém čtení. Se záměrem však nesouhlasí ostatní vládní strany, opozice, staví se proti němu také odbory a hrozí protesty.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme