Reklama

Plzeňská věznice na Borech se dostala na Netflix, ten o ní uvede dokument

Plzeňská věznice na Borech
ČTK
 ČTK

Na streamovací platformě Netflix 15. září vyjde sedmá série britského pořadu Nejtvrdší věznice světa (World's Toughest Prisons) a jeden z nových dílů tvůrci natočili v plzeňské věznici na Borech.

V asi 50sekundové upoutávce hovoří několik trestanců a je zjevné, že průvodce seriálem, britský novinář Raphael Rowe, se v českém prostředí zaměřil na problémy s pervitinem a na jeho užívání ve vězení.

Seriál vychází od roku 2016 a v dosavadních šesti sériích vzal diváky do 23 věznic po celém světě, přičemž každá z nich je charakteristická buď přísným dozorem, extrémní povahou trestanců, svým vzhledem nebo incidenty, ke kterým v nich dochází. Drogy jako jedno z předních témat se doposud objevily ve třetí sérii v dílu o „narkověznici“ v kolumbijské metropoli Bogotě a v páté sérii ve filipínském hlavním městě Manile.

„Česko, jeden z největších evropských producentů krystalického metamfetaminu. Téměř každý třetí český trestanec užíval pervitin, než byl poslán do vězení... a tohle vězení má problém udržet drogy mimo svoje zdi,“ říká v Rowe v upoutávce podložené záběry z plzeňského zařízení a střípky rozhovorů s trestanci.

REPORTÁŽ: Jak mi kyberpodvodníci vysáli z účtu tisíce. A jak jsem je získala zpět

Každý měsíc v rychlosti prolétnete bankovní výpis. Kontrolujete si odchozí platby. Nic podezřelého nenajdete. Za pár měsíců, v horším případě let, ale zjistíte, že vám z účtu potichu a nenápadně zmizely tisíce korun. Jak je to možné? Podívali jsme se jednomu z nových kyberpodvodů na zoubek v naší reportáži i včetně toho, jak v reálu funguje málo známé pojištění internetových rizik.

Přečíst článek

Plzeňská věznice na Borech vznikla ve druhé polovině 19. století a nyní je největším zařízením svého druhu v Česku. Už od svého počátku byla vězením určeným hlavně pro těžké zločince. Především z období totality mezi lety 1949 až 1952 pak pochází mnoho stížností na fyzické násilí a krutosti páchané na lidech odsouzených za protistátní činnost, píše Tomáš Bursík z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Na Borech byl například popraven československý legionář a generál Heliodor Píka nebo v 80. letech minulého století vězněn Václav Havel.

Dnes zařízení funguje jako vězení s ostrahou středního a vysokého zabezpečení, mimo jiné má také oddělení pro „odsouzené s poruchou osobnosti a chování způsobenou užíváním návykových látek“, stojí v popisu na webu Vězeňské služby ČR. Kapacita vězení je 1204 osob, z toho 1061 odsouzených a 143 obviněných.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

David Ondráčka: Přeplněné české věznice jsou výsledkem přílišné represe

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme