Obyčejná práce: Učí děti lásce k přírodě i dřevu. Začalo to spoluprací se školkou, říká řezbář

Práci s dětmi a práci se dřevem si třicátník Honza Merhaut již dávno vybral za své životní poslání. Roky se věnuje dětskému indiánskému oddílu Ťapáč na pražském sídlišti Lužiny. Zde se děti formou her seznamují s přírodou a učí se lásce a úctě k ní.
Ťapáčem, za jeho více než dvacet let fungování, již prošly stovky dětí, které i nyní vzpomínají na nezapomenutelná dobrodružství z letních táborů, které woodcraftový oddíl každoročně pořádá v naprostém souladu s přírodou. Moderně řečeno: bez uhlíkové stopy.
Dřevu se Honza věnuje profesionálně. Vystudoval umělecké řezbářství a nakonec se mu obě životní témata podařilo propojit v projektu Hračky Merhaut, který dětem nabízí zábavu, nové znalosti a zároveň se hravou formou, pod odborným dohledem, seznámí s vlastnostmi dřeva a prací s vyřezávacími nožíky.
Ještě koncem minulého století byla práce na bagru velice vyhledávaná. Hrál v tom samozřejmě roli nadstandardní plat i možnost výjezdu na zahraniční montáže. V novém tisíciletí zájem o strojnický průkaz a tím i profesi výrazně ochabl a obsluhy těžkých strojů se dlouhodobě nedostává. Svědčí o tom i fakt, že úřady práce hlásí jen poptávku od firem, ale nabídka z řad nezaměstnaných je nulová. Volný strojník, který nabízí své služby neexistuje.
Obyčejná práce: Bagrista je prestižní povolání, říká strojník
Zprávy z firem
„Výrobě dřevěných hraček se věnuji od roku 2010, kdy mě oslovili z Waldorfské mateřské školky v Praze na Petřinách s prosbou, zda bych pro ně připravil polotovary hraček a uspořádal řezbářský workshop,“ vzpomíná Honza.
Akce byla úspěšná a rozvinula se v dlouhodobou spolupráci. „Dnes zvířátka dodávám do řady škol a školek inspirovaných waldorfskou pedagogikou i do jiných spolků a institucí. Především však rodičům, kteří touží pořídit svým dětem kvalitní dřevěné hračky. A to jak hotové, tak i polotovary, které si mohou dětmi samy dotvořit,“ popisuje současné aktivity.
Kromě spolupráce se školami a školkami pořádá workshopy i na dětských vánočních večírcích i při jiných akcích. Své výrobky prodává na svém e-shopu a trzích, či jarmarcích.
Jakub Vávra jezdí závodně na horském kole, a tak o brigádě při studiu vysoké školy příliš nemusel přemýšlet a dal se na rozvoz pizzy. Po každé službě má v nohou desítky našlapaných kilometrů a navíc si při trénování vydělá.
Obyčejná práce: Na kole je to o život, ale už jsem se poučil, říká rozvozce pizzy
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.