Nový šéf Intelu řeže to živého. Chystá se propustit pětinu lidí

Americký výrobce čipů Intel plánuje propustit více než 20 procent zaměstnanců. Cílem tohoto kroku je zjednodušit organizační strukturu ve firmě, která se potýká s problémy. S odvoláním na informovaný zdroj to uvedla agentura Bloomberg. Propouštění by mohlo být oznámené ještě tento týden.
Na konci loňského roku měl Intel kolem 108 900 zaměstnanců. Loni v srpnu firma oznámila, že zruší zhruba 15 tisíc pracovních míst. Plán propustit pětinu zaměstnanců je podle zdroje součástí snahy zefektivnit řízení a zvýšit zaměření firmy na vývoj technologií. Pokud bude velké propouštění skutečně oznámeno, bude to první významná restrukturalizace pod vedením nového generálního ředitele Lip-Bu Tana, který se ujal funkce v březnu.
Intel ztratil svůj technologický náskok a snaží se dohnat konkurenční firmu Nvidia v oblasti čipů pro umělou inteligenci (AI). Tan se snaží tuto situaci změnit. Slíbil, že vyčlení aktiva Intelu, která pro poslání firmy nejsou důležitá, a vytvoří atraktivnější produkty. Minulý týden firma oznámila, že se dohodla na prodeji 51procentního podílu v divizi Altera investiční firmě Silver Lake Management.
Česká společnost Equilibre zaměřená na algoritmické obchodování pomocí AI získala od kapitálového fondu Blossom Capital investici deset milionů dolarů, v přepočtu zhruba 230 milionů korun. Peníze použije pro další vývoj svého softwaru a také rozšiřování týmu.
Česká AI firma Equilibre získala od investorů 230 milionů a míří na Wall Street
Zprávy z firem
Intel se ve čtvrtek chystá zveřejnit čtvrtletní výsledky hospodaření. To by Tanovi mělo poskytnout příležitost představit další část své strategie.
Firma roky dominovala trhu s procesory pro osobní počítače a datová centra. Reagovala však pomalu na přechod k umělé inteligenci, a přišla tak o nejlukrativnější nové pole působnosti v čipovém průmyslu. Změny umožnily konkurenční společnosti Nvidia vyrůst z okrajového hráče v nejhodnotnější polovodičovou společnost na světě s tržbami, které nyní zastiňují tržby Intelu.
Analytici sice odhadují, že Intel má nejhorší pokles tržeb už za sebou, nepředpokládají ale návrat k dřívějším úrovním tržeb v horizontu několika let, pokud vůbec někdy. Tan minulý měsíc při svém prvním veřejném vystoupení ve funkci řekl, že obrat bude trvat dlouho a nebude snadný.
Americký prezident Donald Trump doufá, že jeho celní politika zejména přiměje americkou technologickou společnost Apple vyrábět iPhony ve Spojených státech. Navzdory tomu, že Trump postupně zatížil dovoz z Číny 145procentními cly, je přesun výroby nepravděpodobný, píše agentura AP. USA dnes navíc zařadily smartphony do zboží, kterého se nová vlna dovozních přirážek netýká.
iPhony "made in USA" by byly třikrát dražší než ty z Číny. Apple k přesunu výroby nemá důvod
Zprávy z firem
hytré telefony, počítače a některé další elektronické výrobky budou v USA podléhat samostatným clům, spolu s polovodiči. Tato cla by mohla být zavedena zhruba za měsíc nebo dva. Současná výjimka z cel pro tyto produkty je tak pouze dočasná. Řekl to v rozhovoru s televizí ABC americký ministr obchodu Howard Lutnick.
Lutnick: Čipy i další elektroniku musíme vyrábět v USA. Je to otázka národní bezpečnosti
Politika
Společnost Nvidia hodlá v příštích čtyřech letech vyrobit ve Spojených státech servery pro umělou inteligenci za 500 miliard dolarů (11,1 bilionu korun) s pomocí svých partnerů, jako jsou firmy TSMC, Foxconn a Wistron. Bude to poprvé, kdy se superpočítače firmy budou vyrábět v USA, uvedla Nvidia. Je tak další americkou technologickou firmou, která podpořila snahu administrativy Donalda Trumpa o místní výrobu, napsala agentura Reuters.
Nvidia spustí v USA výrobu superpočítačů pro AI
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.