Česká AI firma Equilibre získala od investorů 230 milionů a míří na Wall Street

Česká společnost Equilibre zaměřená na algoritmické obchodování pomocí AI získala od kapitálového fondu Blossom Capital investici deset milionů dolarů, v přepočtu zhruba 230 milionů korun. Peníze použije pro další vývoj svého softwaru a také rozšiřování týmu.
Společnost založená v roce 2022 výzkumníky umělé inteligence Martinem Schmidem, Matějem Moravčíkem a Rudolfem Kadlecem již na začátku dostala šest milionů dolarů od Credo Ventures, Mitonu a RockawayX.
Equilibre staví algotradingový algoritmus nové generace, který může obchodníkům pomoct s vytvářením obchodních strategií, a to s využitím teorie her a tzv. zpětnovazebního učení. Algoritmus je založený na stejných technikách, jako se používají v AI pro poker či šachy. Na konci minulého roku Equilibre začalo svoji unikátní technologii přesouvat na americkou burzu na Wall Street.
Dlouhé vybírání
Prototyp technologie vzniknul pro obchodování s kryptoměnami. To týmu dodalo sebevědomí technologie přesunout na tradiční burzu. Dlouho se hledal vhodný partner, který by zajistil propojení mezi technologií a požadavky amerických regulátorů na obchodování na Wall Street. „V Praze se vystřídalo několik největších tradingových firem, aby nás přesvědčily ke spolupráci. Nakonec jsme si vybrali Tower Research Capital z New Yorku,“ uvedl Schmid.
O výsledcích testování na Wall Street firma podle Schmida nebude chtít ještě dlouho mluvit. „Náš přechod na americkou burzu světová konkurence už zaznamenala a pozorně nás sleduje. Nicméně vize zůstává od začátku stejná - budovat z Česka technologii, která bude nejlepší na světě,“ uzavřel Schmid.
Equilibre v současnosti tvoří dvacetičlenný tým vývojářů a IT inženýrů zaměřených na umělou inteligenci a strojové učení. Firma sídlí v Praze.
Globální technologická společnost HTEC se sídlem v Silicon Valley koupila českou hi-tech firmu CertiCon, která se specializuje na vývoj pokročilých digitálních řešení pro zdravotnictví, průmyslovou výrobu a automotive. CertiCon vlastnil a vedl přední expert na kybernetiku, robotiku a umělou inteligenci Vladimír Mařík (na snímku vpravo). Hodnotu transakce společnosti ve společném oznámení nezveřejnily.
AI expert Mařík prodal firmu gigantovi ze Silicon Valley
Zprávy z firem
Do letošního žebříčku nejrychleji rostoucích firem Evropy, který sestavuje list Financial Times a server Statista, se dostalo šest českých společností. Loňský vítěz, český distributor fotovoltaických technologií Raylyst, v letošním žebříčku skončil na 15. místě a je nejrychleji rostoucí firmou v Česku.
Jaké jsou nejrychleji rostoucí evropské firmy? Českých ubylo, vedou Poláci
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.