Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Musk chce peníze investorů pro svou síť X

Elon Musk a sociální síť X
ČTK
 ČTK

Americká společnost X, bývalý Twitter, jedná s investory o poskytnutí financí. Sama sebe přitom oceňuje na 44 miliard dolarů (1,06 bilionu korun), což je cena, kterou za ni před více než dvěma lety zaplatil miliardář Elon Musk. S odkazem na své zdroje to ve středu napsala agentura Bloomberg. Jde podle ní o první známé kolo financování za dobu, co firmu koupil Musk.

Kolo financování by pro společnost znamenalo pozoruhodný obrat od podzimu 2022, kdy firmu ještě pod názvem Twitter převzal Musk a pak ji přejmenoval. Musk provedl několik změn, které přiměly mnoho uživatelů a inzerentů k rozhodnutí platformu opustit.

Loni v prosinci, ještě před současnými jednáními o financování, společnost Fidelity Investments snížila hodnotu svého podílu v někdejším Twitteru zhruba o 70 procent ve srovnání s prodejní cenou z roku 2022. Velkou část investice už odepsali i někteří další investoři, uvedla agentura Reuters.

Rozhovory o novém kole financování firmy X pokračují a podrobnosti se mohou ještě změnit, uvedly zdroje. Společnost by také podle nich mohla od jednání o svém financování nakonec upustit. Firma se k informacím Bloombergu bezprostředně nevyjádřila.

Musk se ujal jedné z rolí v administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa, na starosti má zefektivnění státní správy. Hodnota Muskových firem se od Trumpova vítězství v prezidentských volbách loni v listopadu zvýšila, například akcie automobilky Tesla na burze od té doby vzrostly o více než 40 procent. Prosincové ocenění Muskovy firmy SpaceX v objemu 350 miliard dolarů učinilo z tohoto podniku největší technologický start-up na světě.

Musk využil nedávných obchodů k tomu, aby se obrátil na soukromé trhy s cílem zajistit si financování v řádu miliard dolarů. Získat peníze se snaží i jeho start-up xAI zaměřený na umělou inteligenci (AI). Ocenění podniku se přitom v posledních týdnech také zvýšilo. Firma hledá potenciální investory pro kolo financování, které by ji mohlo ocenit přibližně na 75 miliard dolarů (1,8 bilionu korun), ačkoliv podmínky obchodu zatím nejsou dokončeny a mohou se ještě změnit, uvedly zdroje Bloombergu. Společnost X má v xAI podíl v hodnotě kolem šesti miliard dolarů.

Dluh firmy X je po nedávné revizi teď vnímán jako kvalitnější. Americká investiční banka Morgan Stanley minulý týden dokončovala prodej dluhopisů firmy v objemu tří miliard dolarů bez slevy z nominální hodnoty, uvedl s odkazem na zdroje Bloomberg. Poptávka od investorů byla tak silná, že nebylo nutné dluhopisy nabízet se slevou. To je zásadní obrat proti dřívější snaze spíše se dluhopisů firmy zbavovat.

Karel Pučelík: Je Elon Musk pro republikány guru? Spíš koule na noze

Elon Musk je ústřední postavou administrativy Donalda Trumpa. Voliči oběma tleskají, ale i mezi republikány se začínají ozývat hlasy, že vliv technologického podnikatele sahá až moc daleko. Někteří senátoři mají obavy, že by je Musk v příštích volbách mohl stát jejich křesla. Jakou má tedy jeho angažmá budoucnost?

Přečíst článek

Sam Altman, SEO OpenAI

OpenAI staví obranný štít proti nájezdníkům typu Elona Muska

Technologická společnost OpenAI, která stojí za populárním jazykovým modelem s prvky umělé inteligence (AI) ChatGPT, zvažuje udělení zvláštních hlasovacích práv správní radě své neziskové jednotky. Společnost se tak chce pojistit proti hrozbě nevyžádaných nabídek převzetí - jako byla ta ze strany Elona Muska, který za akvizici nabízel 97,4 miliardy dolarů (2,34 bilionu korun). Informoval o tom server listu Financial Times (FT) s odvoláním na informované zdroje.

Přečíst článek

Miliardář Elon Musk

Chcete dělat pro Muska? Bude nabírat

Poté, co se dostal na veřejnost spor Elona Muska a Sama Altmana o firmu Open AI, přichází další zpráva. Musk chce masivně nabírat trenéry pro svou umělou inteligenci.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Miliardář a majitel sítě X Elon Musk

Musk od Trumpova znovuzvolení zbohatl o více, než kolik Gates vydělal za celý život

Přečíst článek
Doporučujeme