Letní brigády v gastronomii: Zájem i mzdy rostou, gastro brigádníci ale nespasí

Zájem o letní brigády v gastronomii letos roste, přestože je nabízených pozic méně než v minulých letech. Průměrná hodinová mzda v oboru dosahuje 140 až 160 korun, v turistických lokalitách i přes 200 korun. Gastronomie jako taková ale stále bojuje s nedostatkem pracovníků.
Letní sezóna 2025 přinesla v Česku poměrně neobvyklý trend. Firmy celkově nabízejí výrazně méně brigád než v minulých letech. Z dat portálů Jobs.cz a Práce.cz šlo v květnu o asi 5 500 míst, tedy o pětimu méně než loni. Zájem uchazečů o brigády naopak výrazně roste. Zatímco loni na začátku sezóny reagovalo na inzeráty 41 tisíc lidí, letos je to už přes 48 tisíc. Brigády už nehledají jen studenti. Velkou skupinu tvoří lidé, kteří nevystačí s příjmem ze svého hlavního zaměstnání a hledají doplňkový výdělek.
Jedním z tradičních tahounů letních brigád je gastronomie, tedy stánky, restaurace, kavárny, bistra nebo festivaly. Nabízejí práci i bez předchozích zkušeností a často v atraktivních lokalitách. Průměrná hodinová mzda brigádníků se zde pohybuje mezi 140 a 160 korunami, v turistických oblastech nebo v Praze klidně i přes 200 korun. Dle Asociace malých a středních podniků a živnostníků začínají sazby v hlavním městě často na 200 korunách a v regionech startují okolo 150.
Gastro však brigádníci nespasí. Problém s nedostatkem pracovníků trvá. Od pandemie covidu odešla z oboru asi čtvrtina zaměstnanců, a podle odhadů se vrátila jen polovina z nich. Gastronomie má navíc u lidí horší pověst než jiné obory. Pracovní doba bývá náročná a podmínky kolísavé.
„V gastronomii je situace obzvlášť napjatá. Pracovní pozice s nízkou kvalifikací se nedaří dlouhodobě obsazovat, přičemž sezónní špička tento problém jen zviditelňuje,“ uvádí Jiří Halbrštát, ředitel náboru a marketingu ve společnosti ManpowerGroup. „Provozovatelé se stále častěji musejí rozhodovat, zda omezit nabídku služeb, nebo investovat do flexibilnějších forem zaměstnávání a širšího okruhu kandidátů.“
Vysokoškolákům končí letní semestr a středoškolákům se blíží prázdniny. Trh s nabídkou brigád se tak probouzí před nadcházející letní sezónou. Letos navíc mohou usilovat i čtrnáctiletí žáci základní školy.
Sezóna brigád se blíží. Firmy zvyšují nabídku pozic, hlavní nápor zájemců teprve přijde
Zprávy z firem
Podle aktuálních dat Úřadu práce bylo ke konci května 2025 v sektoru ubytování, stravování a pohostinství hlášeno přes 9 000 volných pracovních míst podle inzerce prostřednictvím Úřadu práce, což představuje 11,2 procenta z celkového počtu. Největší poptávka je po číšnících, servírkách, pomocnících v kuchyni a pokojských. Výrazný růst dočasných smluv ukazuje na snahu podnikatelů pokrýt sezónní nápor za každou cenu. Nejvíce neobsazených pozic hlásí Praha, Středočeský kraj a Jihomoravský kraj.
Nízké mzdy, nepravidelné směny, vysoké pracovní nasazení a stres odrazují nové uchazeče o zaměstnání. Například průměrná hrubá mzda číšníka se v ČR pohybuje okolo 30 tisíc korun, často včetně spropitného. Návrat brzdí i složitá administrativa při zaměstnávání cizinců a nedostatek kvalifikovaných kandidátů.
To má přímý dopad na provoz podniků. Provozovatelé zkracují otevírací dobu, omezují nabídku, uzavírají části areálů a bojují s výkyvy kvality obsluhy. Zákazníci si častěji stěžují na pomalý servis nebo delší čekací doby. Podniky hledají různé cesty, jak tuto nepříznivou situaci řešit. Někteří přecházejí na vícesměnné provozy, jiní využívají brigádníky nebo agenturní zaměstnance. Stále častěji se také obracejí k možnosti náboru ze zahraničí.
Šťovík i chleba s máslem servírují v restauraci Zlatá Praha v zrekonstruovaném hotelu Fairmont (někdejší InterContinental). Kuchyni tam velí Maroš Jambor, který do Prahy přinesl zkušenosti z těch nejznámějších michelinských restauracích ve světě.
Kvalita pražské gastronomie se hodně proměnila. Strávníci jsou náročnější, říká šéf vyhlášené Zlaté Prahy
Enjoy
„V pohostinství je klíčové plánovat nábor s předstihem a otevřít se různým skupinám uchazečů, studentům, rodičům na částečný úvazek nebo lidem z jiných zemí. Flexibilita a férový přístup jsou dnes zásadní. Firmy, které investují do kvalitního zaškolení a budují důvěru, mají větší šanci udržet si zaměstnance i v náročných obdobích,“ říká Halbrštát. Z dlouhodobého pohledu bude dle něj nutné řešit i legislativní překážky, které brání stabilizaci pracovního trhu v tomto odvětví, jako je například zdanění spropitného. K 1. červenci 2025 vstoupila v platnost novela zákona o daních z příjmů, která upravuje pravidla pro zdanění a vyvolává smíšené reakce. Zaměstnanci budou mít oficiálně přiznané příjmy ze spropitného, což může pozitivně ovlivnit výši jejich důchodů a dalších sociálních dávek. Na druhou stranu jim však z těchto příjmů budou strhávány daně a pojistné.
„Letní sezóna je každoročně zátěžovým testem pro celý sektor. Pokud má být české pohostinství konkurenceschopné a udržitelné, bude nutné nejen zlepšit pracovní podmínky, ale i systémově odstranit překážky, které brání rozvoji pracovních týmů,“ uzavírá Halbrštát.
Kam vyrazit na nejlepší jídlo světa? Na to vám dá řada žebříčků různou odpověď. Jedním z nich je seznam World’s 50 Best Restaurants, který sestavuje britská mediální skupina William Reed. Vítězem aktuálního ročníku se ve čtvrtek večer v Turínu stala restaurace Maido, kterou nenajdete v žádné tradiční baště vysoké gastronomie, ale v hlavním městě Peru Limě.
Evropa již není jediným gastronomickým rájem. Nejlepší restauraci světa najdete v Peru
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.