Samosběr meruněk nedaleko Prahy. Když si je natrhám sama, jsou za polovic, říká návštěvnice sadu

Rok 2025 přinesl opožděný nástup sezóny kvůli suchu. U Slaného, nedaleko Prahy, samosběr ovoce a zeleniny jen kvete, ale dlouhé sucho komplikuje sklizeň.
Horké počasí bez vydatnějších dešťů omezilo úrodu i u Slaného, konkrétně v sadech Ovocnářství Polívkovi. V pátek byl zájem velký, proto farmáři uvedli: „Meruňky se během dneška hodně očesaly. Na víkend jich moc zralých nezbylo, proto prosím zvažte cestu a radši si počkejte. Začátkem příštího týdne doufáme že zaprší - to meruňky potřebují jako sůl a další samosběr meruněk předběžně plánujeme příští pátek.“
FOTOGALERIE: Sklizeň ovoce v okolí Slaného
„Je to zábava, sice ve vedru, ale jsem za vzduchu a ušetřím polovinu nákladů za ovoce,“ uvedla jedna z návštěvnic farmy Polívkových nad plným košíkem. Podobně funguje samosběr ve Vraňanech, kde farmáři nabízejí termíny v nejbližších týdnech.

„Stromy byly odpočaté, předpokládali jsme výrazně nadprůměrnou úrodu. Bohužel do toho zasáhly negativní vlivy - velmi rychlé kvetení u peckovin, několik mrazových vln v době kvetení jablek a v posledních dnech i škody z krupobití. Přesto jsme s letošní průměrnou úrodou spokojeni,“ uvedl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.
Letošní úroda ovoce v Česku by měla být po loňském mimořádném propadu způsobeném mrazy průměrná, a to ve výši 132 tisíc tun. Loni činila pouhou třetinu. V porovnání s průměrem posledních pěti let by měla být vyšší o osm procent. Výrazný nárůst úrody se čeká u meruněk. U jablek, která jsou hlavním ovocným druhem, by měla být průměrná. Vyplývá to z odhadu, který provedl Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský.
Firma Smaut seká trávu pomocí autonomních sekaček v řadě evropských solárních parků. Zajišťuje sečení u rozvoden rakouských drah, či španělské energetiky. Zároveň technici firmy, kterou založil Vincenc Šopík, testují již provoz i na plantážích v Jižní Americe. Nejnověji najde autonomní sekačka uplatnění na letišti v britském Birminghamu.
Obyčejný byznys: Čeští roboti pečují o solární parky. Pohybují se autonomně díky radaru
Zprávy z firem
U meruněk by měla sklizeň proti pětiletému průměru vzrůst o 75 procent na 1952 tun a měla by být nejvyšší od roku 2019. „Přes nárůst úrody české meruňky pokryjí do 20 procent domácí spotřeby. Zbytek bude z dovozu,“ uvedl Ludvík s tím, že za posledních pět let klesly plochy pro pěstování meruněk zhruba o 30 procent na necelých 600 hektarů.
Samosběr jahody, hrášku a česneku. To je předprázdninová zábava pro ty, kteří chtějí čerstvé suroviny za příznivé ceny. V seriálu Obyčejná práce na webu newstream.cz přinášíme přehled aktuální situace.
Sezóna samosběru je v plném proudu. Česnek z Číny je koncentrovaný jed, říká farmář
Zprávy z firem
Loni silné jarní mrazy sadařům způsobily nejnižší úrodu za posledních 100 let s mimořádně velkými škodami zhruba za 1,3 miliardy korun. Na kompenzace škod ovocnářům Evropská unie a Česká republika vyčlenily 445 milionů korun, o podporu požádalo 539 pěstitelů. Letošní jarní mrazy nadělaly ovocnářům pouze lokální škody.
Na ceny ovoce v obchodech nemá výše úrody u českých sadařů zásadní vliv. Česká republika je v produkci čerstvého ovoce soběstačná jen z 30 až 40 procent, takže ceny ovoce na pultech obchodů se řídí vývojem trhu a cen v Evropě.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.