Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

E-shopy čeká složitý rok, ukazují data za první kvartál

aMAZON
Michael Tomeš / Newstream.cz
 ČTK

Obrat tuzemských internetových obchodů v prvním čtvrtletí meziročně klesl o 13 procent. Důvodem je ekonomická nejistota zákazníků a trvající vysoká inflace. Vyplývá to z údajů internetového srovnávače Heureka.cz.

Reklama

Průměrná hodnota objednávky na začátku roku stagnovala na úrovni 1380 korun. Hned úvod nového roku zaznamenal trh podle ředitele Heureky Tomáše Bravermana snížení poptávky, kdy leden před poklesem nezachránily ani povánoční výprodeje. Na trhu se však objevily známky oživení v únoru, po oznámení poklesu cen energií. Zvýšený zájem zákazníků o on-line nákupy se projevil i v březnu, kdy Heureka hlásí vyšší poptávku hlavně po nábytku, kosmetice a drogerii.

Loňské Vánoce byly z pohledu tržeb obchodníků nejskromnější za posledních pět let

Maloobchod dál pokračuje v sestupném trendu, jehož hlavním viníkem je vysoká inflace, respektive prudký propad reálných příjmů domácností.

Přečíst článek

Lidé šetří, kupují jen nezbytnosti

„Stále to však nejsou čísla, na která jsme zvyklí z předchozích let. Nejistota a inflace nutí lidi k většímu porovnávání cen a většina z nich nakupuje hlavně nezbytnosti. Důvěra trhu v on-line obchodování je ale stále silná. Mít vlastní e-shop je dnes nutností pro každého výrobce i prodejce a jejich kvalita se stále zvyšuje,“ dodal Braverman.

Překvapivým skokanem byly v prvním čtvrtletí sedací soupravy s nárůstem o 210 procent, což potvrzuje trend posledních let, že on-line se už nenakupuje jen elektronika. Do desítky produktů s největším růstem se dostaly ještě pohovky se zvýšením poptávky o 164 procent nebo evergreen letošní zimy odvlhčovače vzduchu se 104 procenty. Poraženým jsou běžky s poklesem o 72 procent, jejichž prodeji loňská delší zima přála více.

„Při pohledu do budoucna očekáváme, že duben bude přelomovým obdobím a že se lidé vrátí k on-line nakupování. Většina z nich již bude mít zimní sezonu za sebou, což jim uvolní ruce a usnadní rozhodování o on-line nákupech. To potvrzuje náš výhled z minulého čtvrtletí, zůstáváme optimističtí a očekáváme, že se trh v květnu vrátí k normálu. I přes současný pokles má e-commerce velký prostor k růstu,“ dodal Braverman.

Loni obrat internetových obchodů podle Asociace pro elektronickou komerci poprvé meziročně klesl, a to z 223 miliard korun v roce 2021 na 197 miliard korun.

Online nakupování dostane nová pravidla

E-shopům skončila bonanza, lidé začali šetřit. Prodejcům loni poprvé v historii klesl obrat

Obrat českých e-shopů loni poprvé meziročně klesl, a to z předloňských 223 miliard na 197 miliard korun. Vyplývá to ze sdělení Asociace pro elektronickou komerci a internetového srovnávače cen Heureka.cz. Poprvé na českém trhu klesl i počet e-shopů, a to o 885 na 50 100 obchodů. Důvodem byly vysoké provozní náklady a rostoucí inflace.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme