Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Dražší letenky, méně spojů. Ryanairu docházejí Boeingy

Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair
Pixabay
 ČTK

Irská letecká společnost Ryanair zvažuje desetiprocentní zdražení letenek, nutí ji k tomu nedostatek letadel. Řekl to šéf podniku Michael O'Leary, podle něhož firma také zvažuje, že kvůli zpožděným dodávkám letadel od společnosti Boeing přes léto některé spoje omezí. Ryanair je největší nízkonákladovou leteckou společností v Evropě.

Reklama

O'Leary řekl, že Ryanair do konce června dostane ještě méně nových boeingů, než se domníval. Pokud se to potvrdí, pak budou aerolinky zřejmě nuceny omezit provoz v nejrušnější části roku, kdy řada lidí míří na dovolenou.

Ryanair se tak stal prvním leteckým dopravcem v Evropě, který upozorňuje na možné problémy v letecké dopravě v důsledku krize v americké společnosti Boeing. Ta čelí zvýšené kontrole ze strany regulačních úřadů a mimo jiné má zakázáno zvýšit výrobu letadel 737 MAX. Příčinou je incident, při kterém letadlu 737 MAX 9 společnosti Alaska Airlines letos v lednu za letu odpadl panel, který v trupu zaslepuje prostor pro další nouzový východ.

Ryanair měl do konce dubna obdržet 57 letadel Boeing MAX 8200, ale Boeing dopravci před více než týdnem oznámil, že do konce června mu dodá přibližně 50 letadel, řekl O'Leary. To by se teď ale ještě mohlo změnit.

„Skutečně nevíme, kolik letadel od Boeingu dostaneme," řekl O'Leary. „Jsme si jisti, že se dostaneme na 30 až 40. Přiměřeně pak očekáváme, že to bude mezi 40 a 45. A mnohem méně jsme si teď jisti, že se dostaneme na 45 až 50,” dodal.

Reklama

Boeing agentuře Reuters potvrdil, že některým aerolinkám sdělil, že dodávky letadel mohou být zpožděny. Boeing se snaží, aby letadla před předáním zákazníkům splňovala všechny regulační normy.

„Hluboce litujeme těch dopadů, které to má na našeho váženého zákazníka, na společnost Ryanair,” uvedl Boeing. „Pracujeme na tom, abychom jejich problémy vyřešili, a přijímáme opatření ke komplexnímu plánu na posílení kvality a výkonnosti u dodávek letadel 737.”

Na Boeing se nabalují problémy. A investoři nezůstali neteční

Na amerického výrobce letadel Boeing se nabalují problémy. Akcie padají. V pondělí odepsaly osm procent procent. Reagovaly tak na nehodu z konce minulého týdne, při které jednomu z letadel Boeing 737 MAX 9 za letu odpadla část trupu.

Přečíst článek

V Seattlu mají „bordel”

Zpoždění dodávek znamená, že Ryanair možná bude muset odebrat některé lety ze svého letového řádu na letní měsíce, řekl O'Leary. Tím se sníží kapacita. Až doteď se očekávalo, že cestování letadlem bude přes léto rekordní. „Pokud jich dostaneme jen 40, do konce března budeme muset oznámit v letovém řádu některé drobné škrty,” dodal O'Leary.

To znamená, že ve finančním roce, který začíná v dubnu, Ryanair zřejmě přepraví jen asi 200 milionů cestujících. Dosud počítal s počtem 205 milionů cestujících. Další omezení kapacity by mohlo způsobit, že Ryanair bude méně konkurenceschopný vůči svým nízkonákladovým rivalům, jako je britský easyJet. Ryanair je známý nízkými cenami letenek do mnoha prázdninových destinací, jako je španělská Málaga nebo italská Sicílie.

O'Leary firmu Boeing zároveň ostře kritizoval za její komunikaci s Ryanairem po lednovém incidentu ve společnosti Alaska Airlines. „V Seattlu mají bordel,” nebral si servítky O'Leary. Poblíž Seattlu v americkém státě Washington má Boeing velké montážní závody, kde vyrábí dopravní letadla, včetně 737.

Šéf Ryanairu zopakoval, že Boeing by měl přistoupit ke změně ve vedení. Pořád nám dávají optimistické, nesplněné sliby. A pak o týden nebo o dva týdny později... se ukáže, že realita je horší,” řekl šéf Ryanairu. Jeho komentáře přicházejí jen několik dnů po prvním otřesu ve vedení Boeingu v důsledku nehody stroje MAX 9. Vedoucího programu 737 Eda Clarka, který se této práci věnuje 18 let, Boeing nahradil Katie Ringgoldovou, která měla na starosti vyřizování dodávek těchto letadel.

Akcie společnosti Ryanair vzrostly za poslední dva roky asi o 25 procent, což z ní dělá nejúspěšnější leteckou společnost v Evropě. Odvětví letecké dopravy těží z cestovního boomu po omezeních, která si v letech 2020 až 2022 vynutila pandemie nemoci covid-19.

Oliver Dlouhý, zakladatel Kiwi.com

Kiwi.com urovnalo spor s největší leteckou společností na světě

Český vyhledávač letenek Kiwi.com urovnal spor s americkými aerolinkami American Airlines. Největší letecká společnost na světě nyní stáhla původní žalobu u texaského soudu, prostřednictvím které se snažila na české firmě vymoci ukončení prodeje letenek a finanční náhradu škody.

Přečíst článek

Letiště Praha loni odbavilo 13,8 milionu cestujících

Letiště Praha se pomalu vrací na čísla před covidem. Loni odbavilo 13,8 milionu cestujících

Z pražského Letiště Václava Havla loni odcestovalo 13,8 milionu cestujících. Meziročně se počet odbavených cestujících zvýšil o 29 procent, a dostal se tak na 78 procent počtu odbavených cestujících v roce 2019 před pandemií covidu-19. Na začátku minulého roku letiště pro rok 2023 odhadovalo zhruba 12,5 milionu přepravených cestujících, tuto prognózu tedy překonalo o více než 1,3 milionu.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme