Reklama

Deutsche Bank čelí kritice investorů, že na rozdíl od jiných zůstává v Rusku

Deutsche Bank
Tony Webster / Creative Commons / CC BY 2.0
Dušan Kütner
duk

Největší německá banka Deutsche Bank čelí ostré kritice ze strany některých investorů a politiků za to, že na rozdíl od jiných světových velkých bank v čele s JPMorgan Chase či Goldman Sachs pokračuje ve svém působení v Rusku. Banka se brání, že odchod by byl „v rozporu s jejími hodnotami“, a tvrdí, že je nutné dále podporovat nadnárodní firmy podnikající v Rusku, uvedla agentura Reuters.

Reklama

Odchod z ruského trhu ve čtvrtek oznámili první dva z největších hráčů na americké Wall Street Goldman Sachs a JPMorgan Chase. Důvodem je invaze Ruska na Ukrajinu. Rozhodnutí vyvíjí tlak na konkurenční velké finanční podniky, uvedl Reuters.

Ale Deutsche Bank se k podobnému kroku nechystá. „Často dostáváme otázku, proč se z Ruska úplně nestahujeme. Odpověď zní, že by to bylo v rozporu s našimi hodnotami," uvedl ve čtvrtek generální ředitel Christian Sewing v poznámce pro zaměstnance banky. „Máme klienty, kteří nemohou opustit Rusko přes noc,“ podotkl.

Goldmam Sachs Tower

Bankovní giganti z Wall Street Goldman Sachs a JPMorgan Chase se stáhnou z Ruska

Ukončujeme veškerou svou činnost v Rusku, oznámila Goldman Sachs Group. Jde o prvního bankovního giganta z Wall Street, který ze země odchází kvůli ruské invazi na Ukrajinu, upozorňuje agentura Bloomberg. Své aktivity se tam rozhodla ukončit i největší americká banka JPMorgan Chase, dodal ve čtvrtek večer server CNBC.

Přečíst článek

Setrvání Deutsche Bank je zcela v rozporu s mezinárodní podnikatelskou komunitou a vyvolá odpor, ztrátu pověsti a byznysu na Západě,“ řekl agentuře investor Bill Browder, který roky vedl kampaň za odhalování korupce v Rusku. „Byl bych překvapen, kdyby byli schopni držet tuto pozici, když se situace na Ukrajině nadále zhoršuje," dodal.

„Deutsche Bank měla vždy úzké vazby na ruskou elitu, z nichž mnozí nyní čelí sankcím. Tento vztah, v němž hrála roli i kriminální činnost některých Rusů, musí skončit,“ prohlásil podle agentury bývalý poslanec německého Bundestagu a prominentní bojovník proti finanční kriminalitě Fabio De Masi.

Reklama

šéfka britské diplomacie Elizabeth Trussová

Londýn dál stahuje smyčku kolem Putinových lidí. Na sankční seznam přibyli členové Dumy

Británie rozšiřuje seznam občanů Ruské federace, na které se vztahují sankce. Nově na něj přibylo 386 poslanců ruské Státní dumy, kteří hlasovali pro nezávislost samozvaných separatistických útvarů v Luhansku a Doněcku a podpořili invazi na Ukrajinu. Oznámila to britská ministryně zahraničí Liz Trussová.

Přečíst článek

Deutsche Bank uvedla, že v posledních letech již omezila své aktivity v Rusku. Tento týden ale zveřejnila, že její úvěrové riziko vůči této zemi činí 2,9 miliardy eur (bezmála 73 miliard korun). V Rusku také provozuje technologické centrum s asi 1500 zaměstnanci a v prosinci otevřela novou hlavní kancelář v Moskvě, což tehdy podle ní představovalo „významnou investici a závazek vůči ruskému trhu“.

Ohledně kritiky svého rozhodnutí zůstat v Rusku Deutsche Bank také zopakovala dřívější prohlášení, že bude dodržovat sankce a že „situaci bedlivě sleduje“ s tím, že svůj přístup může „podle potřeby upravit“.

> > > > > Vše o ruské invazi na Ukrajině čtěte zde < < < < <

Roman Abramovič

Britové uvalili sankce na ruské oligarchy Romana Abramoviče a Olega Děripasku

Známí ruští oligarchové mají zmrazená britská aktiva, nesmějí obchodovat s britskými společnostmi ani jedinci, mají zakázáno cestovat, píše agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Vladimir Putin

Dlouhý sankční seznam EU: Téměř 900 Rusů, 50 subjektů

Státy Evropské unie se shodly na uvalení dalších sankcí kvůli ruské agresi na Ukrajině. Na sankčním seznamu se nově objeví jména 160 ruských politiků a oligarchů včetně šéfa Aeroflotu a zetě ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Unie také rozšíří vyloučení z mezinárodního platebního systému SWIFT i na běloruské banky. Oznámila to Evropská komise. Unijní opatření se po několika předchozích vlnách sankcí budou vztahovat na 862 ruských činitelů a 53 subjektů.

Přečíst článek

Shell, přeprava

Shell se odstřihl od ruské ropy i plynu. Za poslední nákup se veřejně omluvil

Britsko-nizozemská ropná a plynárenská společnost Shell přestane kupovat ruskou ropu a zemní plyn. V Rusku uzavře své čerpací stanice a ukončí tam i veškeré další podnikatelské aktivity.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

nákup (ilustrační foto)

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme