Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Češi jako moderní otroci. V britské pobočce McDonald’s jim gang bral i minimální mzdu

Češi jako moderní otroci. V britské pobočce McDonald’s jim gang bral i minimální mzdu
 ČTK

V britské pobočce amerického řetězce s rychlým občerstvením McDonald’s a v továrně na pečivo pracovali jako moderní otroci Češi. Informuje o tom zpravodajský server BBC. Gang, jehož členové rovněž pocházeli z Česka, podle jeho zjištění vykořisťoval 16 lidí déle než čtyři roky. Zapojené firmy varovné signály dlouho přehlížely.

Reklama

Oběťmi byli lidé pocházející ze zranitelného prostředí. Většinou byli bez domova nebo drogově závislí. Pracovali buď v restauraci rychlého občerstvení nebo v továrně, která dodávala pečivo supermarketům, jako je Asda, Co-op, Marks & Spencer, Sainsbury's, Tesco a Waitrose. Vydělávali sice alespoň zákonem stanovenou minimální mzdu, ale gang jim ji téměř celou zabavoval. Na jeden účet chodila výplata pro čtyři lidi. Žili za pár liber denně ve stísněných podmínkách v děravé kůlně a v nevytopeném karavanu. Policie zjistila, že z jejich práce gang financoval luxusní auta, zlaté šperky a nemovitost v České republice.

Oběti pracovaly v pobočce McDonald's v Caxtonu v hrabství Cambridgeshire. Další lidé byli zaměstnaní ve společnosti vyrábějící chléb pitta, která měla továrny v Hoddesdonu v hrabství Hertfordshire a v Tottenhamu v severním Londýně a vyráběla zboží vlastní značky supermarketů.

Kolik stojí důstojný život v Česku?

Kolik stojí důstojný život v Česku? Experti to spočítali a většina na to nedosáhne

Minimální důstojná mzda za práci na plný úvazek tak, aby pokryla potřeby dospělého s dítětem, volný čas i menší spoření, by měla v Česku za loňský rok činit 45 573 korun hrubého. Pod touto částkou bylo 67 procent zaměstnanců.

Přečíst článek

Únos zpět

Vykořisťovaným lidem se podařilo utéct a uprchnout domů. Gang je ale vypátral a unesl zpět do Británie. Jejich utrpení skončilo v říjnu 2019, když kontaktovali policii v České republice, která následně dala tip svým britským kolegům.

Reklama

Podle BBC v souvislosti s otrockými podmínkami práce bylo celkem odsouzeno ve dvou různých procesech šest rodinných příslušníků z České republiky, kteří tvořili gang. Ten řídili podle BBC dva bratři. Policie v prohlášení uvedla, že v souvislosti s podmínkami v jedné provozovně společnosti McDonald´s nedaleko Cambridge, kde pracovali Češi, soud loni v prosinci poslal na 12,5 roku do vězení šestačtyřicetiletého muže a na deset a půl roku stejně starou ženu. Podle policie se odsouzení tvářili jako přátelé svých obětí, zatímco jim kradli tisíce liber, vykořisťovali je a ve volném čase je využívali pro různé neplacené práce.

S BBC mluvil i Pavel, který se vzdal práva na anonymitu. Novinářům řekl, že byl v České republice bezdomovcem, když ho gang v roce 2016 oslovil. Říká, že ho nalákali na falešný příslib dobře placené práce v Británii, kde Češi v té době mohli legálně pracovat. Zkušenost, kterou si odtud odnesl, na něm ale podle jeho slov zanechala trvalé šrámy.

„Poškození mého duševního zdraví se nedá napravit, navždy to bude žít se mnou,“ říká muž a dodává, že mu vykořisťovatelé dávali v hotovosti jen několik liber denně, přestože v pobočce McDonald's pracoval 70 hodin týdně.

Martin Wichterle: Příběh Česka by měl být o zemi, kde se skvělé produkty vymýšlí i vyrábí

Známý český podnikatel Martin Wichterle říká, že probádal spoustu slepých uliček. „Bez toho to nejde,“ dodal v rozhovoru pro Export.cz. Slepé uličky jeho firmě Wikov, přednímu světovému výrobci průmyslových převodovek, také hodně přinesly. Platí to například o společných aktivitách Wikovu s dceřinou společností německého Siemensu, které se zaměřovaly na servis převodovek. Těm poměrně rychle odzvonilo, ale českou firmu tato nepříliš významná epizoda nakopla k novému významnému oboru.

Přečíst článek

Gang zabavoval pasy všech svých obětí a ovládal je násilím a strachem, zjistila policie. Zapojené firmy roky přehlížely varovná znamení, že zaměstnávají moderní otroky, napsala BBC po prozkoumání právních dokumentů z procesu s gangem a z rozhovorů se třemi oběťmi.

Britská odnož McDonald’s nyní uvedla, že zlepšila systémy pro odhalování „potenciálních rizik“. Britské maloobchodní konsorcium sdělilo, že jeho členové se z případu poučí.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme