Brzy už nepoznáte rozdíl. Altman v novém projektu pracuje na tom, aby se AI přiblížila lidským schopnostem

Americká společnost OpenAI, která stojí za jazykovým modelem ChatGPT, pracuje na projektu s krycím názvem Strawberry (jahoda). Jeho cílem je, aby uvažování a argumentace systémů umělé inteligence (AI) překonaly dosavadní limity a přiblížily se lidským schopnostem, informovala agentura Reuters, která se odvolává na interní dokumenty podniku a na zdroj obeznámený s projektem.
„Chceme, aby naše modely AI chápaly svět a rozuměly mu podobně jako my. Neustálý výzkum nových schopností AI je v tomto odvětví běžnou praxí, přičemž sdílíme běžné přesvědčení, že se tyto systémy časem budou zdokonalovat ve svém uvažování,“ sdělil agentuře Reuters mluvčí OpenAI.
Reuters se v květnu dostal k nedatovanému internímu dokumentu, podle nějž na projektu Strawberry v OpenAI pracuje několik týmů. Cílem je umožnit AI nejen generovat odpovědi na dotazy, ale plánovat dostatečně dopředu, aby se mohla nezávisle a spolehlivě pohybovat po internetu a provádět něco, co OpenAI označuje za „hloubkový výzkum“, tvrdí zdroj. To je něco, čeho velké jazykové modely (LLM) jako ChatGPT dosud nebyly schopny.
Americká společnost Alphabet, která je mateřským podnikem Googlu, je v pokročilé fázi jednání o převzetí start-upu Wiz, uvedl server The Wall Street Journal. Wiz se zaměřuje na kybernetickou bezpečnost, Alphabet je za něj ochoten nabídnout zhruba 23 miliard dolarů (asi 535 miliard korun). Pokud záměr dokončí, bude to pro Alphabet jeho největší akvizice.
Největší akvizice pro Alphabet? Za start-up Wiz nabízí 23 miliard dolarů
Zprávy z firem
LLM umí shrnout hutné a náročné texty a sestavit elegantní jazykové útvary mnohem rychleji než člověk, ale zaostává v řešení jednoduchých logických problémů, které lidé řeší intuitivně, například rozpoznávání logických chyb nebo hraní piškvorek. V tomto případě se modely často uchylují k takzvaným „halucinacím“. Halucinace jsou označení vygenerované odpovědi, která obsahuje nepravdivé nebo zavádějící informace. Může jít rovněž o výsledek nedostatečných, neaktuálních nebo zkreslených trénovacích dat.
Klíčová součást plánu OpenAI
Strawberry má být podle zdroje Reuters klíčovou součástí plánu OpenAI tyto problémy překonat. Dokument, ke kterému se agentura v květnu dostala, potom sice popisuje, čeho má projekt dosáhnout, ale ne jak.
Čtyři osoby, které viděly, jak společnost v posledních měsících soukromě komunikuje s vývojáři a dalšími partnery, agentuře Reuters řekly, že OpenAI se blíží k uvolnění technologie s výrazně pokročilejšími schopnostmi uvažování než aktuální LLM jako ChatGPT. Respondenti ale nechtěli být jmenováni, protože nejsou oprávněni obsah komunikace zveřejnit.
Myslí to vážně, nebo mi lže do očí? To je otázka, kterou si snad každý někdy položí, když mluví s potenciálním obchodním partnerem, s prodejcem nabízeného zboží nebo třeba jen tak s někým v restauračním zařízení. Výzkumníci zkouší zapojit do odhalování lží umělou inteligenci. Dokáže to líp než člověk, výsledky ale pořád nejsou nic moc. Nicméně už mohou přinášet problémy, pokud se na ně někdo příliš spolehne.
Lháře odhalí umělá inteligence snáze než člověk, ale pořád to nestačí
Enjoy
Součástí technologie je takzvaný „posttrénink“ generativních modelů AI. To znamená jejich přizpůsobení, aby se mohly dodatečně zdokonalit k výkonu specifických úloh už po základním tréninku na spoustě obecných dat, uvedl jeden ze zdrojů.
Americká nezisková organizace Centrum pro investigativní zpravodajství (Center for Investigative Reporting) na konci června podala žalobu na OpenAI a jejího partnera Microsoft. Vydavatel magazínu Mother Jones a webu Reveal tvrdí, že OpenAI bez souhlasu a nabídky finanční kompenzace využívá jeho obsah.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.