Babišův Hartenberg získal většinu ve výrobci spodního prádla Miss Mary of Sweden
Skupina enterstore, která je odnoží fondu Hartenberg Capital spravujícího investice předsedy ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše, získala podíl víc než 90 procent ve výrobci a prodejci spodního prádla pro ženy Miss Mary of Sweden se sídlem ve Švédsku, napsal server Hospodářské noviny, podle kterého cena transakce mohla přesáhnout dvě miliardy korun.
Do skupiny enterstore patří mimo jiné středoevropský internetový prodejce spodního prádla Astratex. Podle slovenského investora Jozefa Janova, který řídí fond Hartenberg, jde o strategickou akvizici zapadající do plánu mezinárodní expanze a vytvoření předního prodejce spodního prádla na evropském internetu. Miss Mary of Sweden a Astratex budou nadále řízeny samostatně, uvedl Janov.
Cenu obchodu ani jedna ze stran nekomentovala, podle expertů se za tento druh internetových prodejců na trhu aktuálně platí až patnáctinásobky provozního zisku před odpisy a úroky (EBITDA), píšou Hospodářské noviny. Miss Mary of Sweden letos očekává tržby 50 milionů eur (1,25 miliardy korun).
Výroba ve Skandinávii i na Srí Lance
Společnost Miss Mary of Sweden byla založena v roce 1957 a v průběhu let si získala pověst výrobce kvalitního a dobře padnoucího spodního prádla a plavek, uvedl server. Firma vyrábí v šicích dílnách ve Švédsku a v Estonsku a nově také na Srí Lance. Vedle Skandinávie se firmě daří také na trzích Beneluxu a v USA. Skupina enterstore většinový podíl koupila od švédského fondu Scope, kterému mimo jiné patří značka veselých ponožek Happy Socks.
Skupina enterstore vznikla v roce 2018. Do jejího portfolia patří spolu s firmou Astratex také e-shop se sportovními potřebami Sportega, prodejce výrobků z ovčí vlny Ovečkárna a táborská textilní firma unuodesign. Obrat enterstore podle jejího webu přesahuje 100 milionů eur. Působí v 17 zemích a poskytuje služby čtyřem milionům zákazníků.
Inaugurace prezidenta Donalda Trumpa bude velká věc. Ale ne pro každého. Trump vybírá milion dolarů od těch, kdo se jí chtějí účastnit. A mouchy už se lapají.Trump vybírá peníze na zahajovací ceremonii a večírky. Dal třeba Zuckerberg
Leaders
Průmyslově-technologická skupina Czechoslovak Group (CSG) prodala dolarové dluhopisy za 734 milionů dolarů (v přepočtu přes 17,5 miliardy korun). Uvedl to dnes server HN.cz. Mluvčí CSG Andrej Čírtek přesnou částku neuvedl. Serveru řekl jen, že objem emise činil více než 700 milionů dolarů. Peníze z prodeje bondů mají CSG pomoci částečně pokrýt akvizici skupiny Kinetic, sdružující přední americké výrobce malorážového střeliva, píše server. Majitelem CSG je český podnikatel Michal Strnad.Strnadova CSG prodala dolarové dluhopisy za 17,5 miliardy korun
Zprávy z firem