Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

220 miliard jistoty. Švýcarská vláda pokryje případné ztráty UBS

Švýcarská vláda zaplatí největší švýcarské bance UBS až devět miliard franků (219 miliard korun), pokud nastanou problémy kvůli jejímu převzetí zkrachovalého domácího konkurenta Credit Suisse.
iStock
 ČTK

Švýcarská vláda zaplatí největší švýcarské bance UBS až devět miliard franků (219 miliard korun), pokud nastanou problémy kvůli jejímu převzetí zkrachovalého domácího konkurenta Credit Suisse. Šéf UBS také naznačil, že banka převzetí svého někdejšího rivala dokončí v pondělí 12. června.

Reklama

Švýcarská vláda a UBS podepsaly technické detaily smlouvy. Vláda si například i vynutila, že sídlo banky zůstane ve Švýcarsku.

Kvůli převzetí Credit Suisse padají žaloby od stovek investorů, chtějí zpět miliardy

Kvůli převzetí Credit Suisse padají žaloby od stovek investorů, chtějí zpět miliardy

Na švýcarský úřad Finma, který vykonává dohled nad finančním sektorem, už přišly stovky žalob kvůli způsobu, jakým švýcarský stát zachránil banku Credit Suisse. Spor se vede zejména o dluhopisy AT1, které nechal úřad v záchranném procesu ocenit na nulu, čímž smazal jejich úhrnnou hodnotu zhruba 17 miliard dolarů (asi 365 miliard korun). Informovala o tom agentura Bloomberg. Celkem už se náhrady soudní cestou dožadují držitelé více než třetiny těchto dluhopisů.

Přečíst článek

UBS bude mít plný přístup ke všem dokumentům Credit Suisse až po dokončení převzetí. Teprve pak může začít správně vyhodnocovat rizika. Pokud při zpracování úvěrů, derivátů a dalších strukturovaných produktů vzniknou ztráty, prvních pět miliard franků podle smlouvy pokryje sama UBS. Pokud budou ztráty vyšší, poskytne stát až devět miliard franků ze státní pokladny. V případě ještě vyšších ztrát musí UBS znovu zakročit sama.

Podle ministerstva financí se UBS zavázala spravovat aktiva způsobem, který minimalizuje ztráty a maximalizuje výnosy. Musí pravidelně podávat zprávy o finančních a právních rizicích.

Největší švýcarská banka UBS

Do týdne bude hotovo. Švýcarská banka UBS dokončí převzetí Credit Suisse

Největší švýcarská banka UBS oznámila, že dokončí převzetí svého domácího konkurenta Credit Suisse už 12. června. Spojením s druhou největší bankou ve Švýcarsku vznikne finanční gigant s rozvahou kolem 1,6 bilionu dolarů (35,3 bilionu korun).

Přečíst článek

Jak odvrátit krizi

Credit Suisse byla jedním z největších světových správců majetku a jednou z třiceti klíčových bank v globální finanční architektuře. Její krach by tudíž mohl otřást mezinárodním finančním systémem. Po sérii skandálů, několika vysokých čtvrtletních ztrátách a masivním výběru prostředků ze strany klientů jí v březnu hrozila insolvence.

Aby švýcarská vláda odvrátila globální bankovní krizi, dohodla záchranu Credit Suisse tak, že ji převezme její rival UBS. Částečně k tomu přispěl i tlak ze zahraničí, vzhledem k tomu, že Credit Suisse byla systémově důležitou bankou.

UBS platí za Credit Suisse tři miliardy franků. Přitom podle odhadů by například vstup jen švýcarských aktivit Credit Suisse na burzu mohl vynést až 15 miliard franků, uvedla agentura DPA.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Colm Kelleher, předseda představenstva UBS.

Akcionáři jsou rozezleni. Spojení nebude snadné a zahrnuje obří riziko, připouští šéf UBS

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme