Reklama

Většina podílových fondů investorům letos vydělala, nejvíce ty akciové, ukazuje index

Investice do ETF fondů jsou velmi populární
iStock
 ČTK

Většina podílových fondů investorům v prvním pololetí vydělala. Akciové fondy získaly od ledna do konce června v průměru 7,3 procenta, dluhopisové fondy 1,5 procenta, fondy peněžního trhu 2,4 procenta a realitní fondy 0,8 procenta. Naopak komoditní fondy ztratily průměrně 7,8 procenta. Vyplývá to z aktuálního Broker Consulting indexu podílových fondů za červen.

Nejvýkonější byly akciové fondy

Nejvýkonnější byly v červnu akciové fondy, které kvůli posilování na americkém, evropském a zejména pak japonském trhu rostly v průměru o 2,88 procenta. Pokles o 0,39 procentního bodu byl z důvodu předpokládaného ochlazení realitního trhu naopak charakteristický pro nemovitostní fondy. „Akcie se tak staly nejvýkonnějším aktivem uplynulého měsíce,“ komentoval výsledky indexu hlavní analytik Broker Consulting Martin Novák.

Nižším tempem, a to pouze o 0,22 procenta, rostly v červnu dluhopisové fondy. Pomohla jim zejména makroekonomická data, která signalizují zpomalování tempa inflace. S uvedeným trendem by mělo být podle ekonomů navíc spojeno blížící se snižování úrokových sazeb. Další posilující třídou byly fondy peněžního trhu, které profitovaly z vysokých úrokových sazeb. Díky tomu dosáhly růstu 1,08 procenta, což bylo výrazně více, než tomu bylo v případě dlouhodobých dluhopisových fondů.

Dařilo se rovněž komoditním fondům, které rostly v průměru o 1,69 procenta. Navzdory rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) snížit těžbu ropy cena ropy stagnovala. Ostatní komodity ve sledovaném měsíci vykázaly smíšené výsledky. „V meziročním srovnání však můžeme stále vidět razantní pokles cen komodit, a to hlavně kvůli návratu energetických komodit k předkrizovým cenám a mírnému poklesu cen zlata a stříbra,“ dodal Novák.

Investice (ilustrační foto)

Americké akcie oslabily. Investoři napjatě čekají na klíčové hospodářské statistiky

Americké akcie oslabily. Investoři vyhodnocovali zápis z červnového zasedání měnového výboru americké centrální banky (Fed) a vedle toho čekají na nadcházející hospodářské statistiky, zejména pak na páteční zprávu o vývoji amerického trhu práce.

Přečíst článek

Opačný trend byl v červnu spojený s nemovitostními fondy, jež po dlouhé době zaznamenaly meziměsíční pokles o 0,39 procenta. „Je velice pravděpodobné, že se u těchto fondů začíná projevovat ochlazení domácího nemovitostního trhu. Fondy však zatím nevykazují zvýšenou rozkolísanost, což může být výsledkem razantního meziročního zvýšení výnosů z nájmů prostřednictvím inflačních doložek, o něž se většina těchto fondů ve svých nájemních smlouvách opírá,“ doplnil investiční analytik Broker Consulting Tadeáš Chmelíček.

Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, v prvním čtvrtletí 2023 vzrostl podle údajů Asociace pro kapitálový trh o 29 miliard na 780 miliard korun.

Index S&P 500 vzrostl v pololetí o 16 procent

Americké akciové trhy letí vzhůru. Nasdaq si za pololetí připsal téměř 33 procent

V prvním pololetí se dařilo hlavně americkým akciovým trhům. Nejsledovanější akciový index S&P 500 vzrostl od začátku roku o více než 16 procent. Jeho výkonnost zastínil technologický index Nasdaq Composite, který si připsal téměř 33 procent, uvedl analytik společnosti Portu Lukáš Raška.

Přečíst článek

Bezpečné investování znamená vytvoření finanční rezervy a zvážení rizik

Bezpečné investování znamená vytvoření finanční rezervy a zvážení rizik

Zvyšující se inflace přiměla řadu lidí přehodnotit své finanční návyky. Peníze ležící na běžných nebo i spořicích účtech začaly rychle ztrácet hodnotu a velkým tématem se tak stalo investování. Jenže začínající investoři často bojují s obavami a také s množstvím investičních produktů, mezi kterými si těžko vybírají. Hlavní roli by měla hrát bezpečnost, na což upozorňuje i Lukáš Blažek, obchodní ředitel společnosti Ronda Invest, zabývající se zejména financováním nemovitostních projektů.

Přečíst článek

Reklama

Související

Investice (ilustrační foto)

Americké akcie oslabily. Investoři napjatě čekají na klíčové hospodářské statistiky

Přečíst článek
Investice do ETF fondů jsou velmi populární

Investování do ETF fondů je populární. Je ale opravdu pasivní? Odpovídá portfolio manažerka

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme