Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Hodnota zlata stoupá. Cena za troyskou unci vyšplhala nad dva tisíce dolarů

Cena zlata se znovu vyšplhala nad 2000 dolarů za troyskou unci
ČTK
 ČTK

Cena zlata prudce vzrostla a znovu se vyšplhala nad 2000 dolarů (asi 44 900 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu).

Reklama

Naposledy tuto psychologickou hranici přesáhla koncem října, kdy ji vyhnaly nahoru obavy z další eskalace konfliktu na Blízkém východě. Předtím stála unce více než 2000 dolarů v květnu. Dnešní růst ceny žlutého kovu souvisí podle pozorovatelů především s oslabováním amerického dolaru.

Pozdě odpoledne se troyská unce tohoto drahého kovu na londýnské burze obchodovala za 2005 amerických dolarů. To je o 27 dolarů více než předchozí den a nejvyšší úroveň od konce minulého měsíce.

Češi chtějí čelit inflaci investicemi do zlata či nemovitostí

Češi se snaží bojovat s inflací. Skupují zlato či nemovitosti

Češi při boji s inflací nejčastěji zvažují investice do zlata, nemovitostí nebo uložení peněz na termínovaný vklad. Zatímco zlato by volilo přes 25 procent lidí, termínovaný vklad nebo investici do nemovitostí přes 22 procent Čechů. Vyplývá to ze zářijového průzkumu agentury Median pro společnost Golden Gate mezi dvěma tisíci respondenty.

Přečíst článek

Cena zlata se tak podle agentury DPA znovu začíná přibližovat k rekordní hodnotě 2075 dolarů, které dosáhla v létě 2020. Od poloviny měsíce drahý kov zdražil o zhruba 70 dolarů za unci.

Slábnoucí dolar

Americký dolar v listopadu k ostatním hlavním měnám výrazně oslabil. V návaznosti na nedávné neuspokojivé údaje z americké ekonomiky se na finančních trzích množí spekulace, že americká centrální banka (Fed) nebude dále základní úrokovou sazbu zvyšovat a v příštím roce by mohla začít s jejím snižováním. Vyhlídka na pokles úrokových sazeb zatěžuje kurz dolaru.

Slabší americká měna obecně cenu zlata podporuje. Vzhledem k tomu, že zlato se obchoduje převážně v americké měně, slabý dolar žlutý kov zlevňuje na světovém trhu, což vede k větší poptávce po něm a žene jeho cenu nahoru.

Reklama

Související

Cena zlata klesla na pětiměsíční minimum pod 1890 dolarů za unci

Cena zlata je nejníže za posledních pět měsíců, dolů ji tlačí i silný dolar

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme