Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska tvrdí, že už nemůže nadále platit internetové služby na Ukrajině, a žádá americký Pentagon, aby financováni převzal. Informovala o tom stanice CNN na základě dokumentů, k nimž získala přístup. Ukrajina podle ní obdržela odhadem 20 tisíc terminálů Starlink.
Politický komentátor Ian Bremmer na Twitteru uvedl, že mu Elon Musk prozradil, že před svým návrhem „řešení“ války na Ukrajině jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Pokud se tak skutečně stalo, Musk porušil jeden z klíčových amerických zákonů známý jako Logan Act, který zakazuje Američanům jednat s cizími vládami.
Americká letecká společnost Delta Air Lines investovala 60 milionů dolarů (zhruba 1,5 miliardy korun) do firmy Joby Aviation, která chce vyrábět a provozovat létající taxíky s elektrickým pohonem podobné helikoptérám. Informovala o tom agentura AP.
Americké ekonomice se stále vede dobře, jde ale dočasný stav, varuje generální ředitel JPMorgan Chase Jamie Dimon. Zatímco Evropa už podle něj v recesi je, USA se do ní teprve řítí. Odhaduje, že se tak stane do půl, nejpozději do tři čtvrtě roku.
Nobelovu cenu za ekonomii si letos rozdělí hned tři ekonomové, vesměs Američané. Získává ji Ben Bernanke, bývalý šéf americké centrální banky, a také Douglas Diamond a Philip Dybvig. Všichni tři ve svých akademických pracích demonstrovali, proč a jak předcházet rozsáhlému kolapsu bankovního systému. Bernanke pak měl příležitost takovému kolapsu předcházet i přímo v praxi. Centrální bance USA neboli Fedu totiž šéfoval v době finanční krize let 2008 a 2009, jejíž vrcholnou fázi odstartoval pád investiční banky Lehman Brothers.
Globální energetický sektor za poslední desetiletí vzrostl. Téměř všeho je více - elektráren ve výstavbě, produkce elektráren, více obnovitelných zdrojů, ale také více uhlí a plynu. Výstavba nových energetických zařízení je ale geograficky velmi koncentrovaná a převážná většina nových kapacit připadá na malý počet trhů. Nejvíce je tato koncentrace patrná u výroby elektřiny z větru a slunce. Upozornila to organizace BloombergNEF.
Investoři na celém světě se předhánějí v sázkách, jak se bude chovat americká centrální banka. Bude nadále agresivně zvyšovat sazby, nebo se již uklidní? V sázce je skutečně hodně. Dolar je totiž extrémně silný vůči většině měn. A až začne znovu oslabovat, chtějí u toho všichni být. Kdy se tak stane? Až dovolí inflace.
Komoditní index agentury Bloomberg klesl k 5. říjnu ze svého červnového maxima o 15 procent, přesto je se 17procentním nárůstem zdaleka nejvýkonnější třídou aktiv v tomto roce, sdělil stratég pro globální trhy společnosti eToro Ben Laidler. Nedávné oslabení indexu bylo podle něj způsobeno prudkým růstem amerického dolaru a rostoucími obavami z celosvětové recese.
Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v září překvapivě klesla o dvě desetiny procentního bodu na 3,5 procenta, uvedlo americké ministerstvo práce. Největší ekonomika světa přitom v září vytvořila zhruba 263 tisíc nových pracovních míst. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpovídali, že míra nezaměstnanosti zůstane na 3,7 procenta a ekonomika vytvoří 250 tisíc pracovních míst.
Americký prezident Joe Biden oznámil, že udělí milost tisícům Američanů, kteří byli na federální úrovni odsouzeni za "prosté držení marihuany". Šéf Bílého domu v této souvislosti uvedl, že by "nikdo neměl být ve vězení jen za užívání nebo držení marihuany" a vyzval guvernéry amerických států, aby jeho příkladu následovali. Podle agentury AP jde o významný krok k dekriminalizaci této drogy, za jejíž držení jsou v USA častěji trestáni černoši.
Režisér a scenárista Petr Jákl, jehož film Jan Žižka aktuálně ovládá žebříček návštěvnosti českých kin, je jedním z producentů snímku Land of Bad s hollywoodskou hvězdou Russelem Crowem. Akční thriller začal minulý měsíc v Austrálii natáčet režisér Will Eubank, který společně s Davidem Frigeriem napsal i scénář. V hlavní roli se vedle držitele Oscara a Zlatého glóbu Crowa představí australský filmový a televizní herec Liam Hemsworth známý ze série Hunger Games. Ve filmu se setká i se svým starším bratrem Lukem Hemsworthem.
Lyžařská střediska v ČR končící lyžařskou sezonu hodnotí 👍 pozitivně. Jde o druhou sezonu v řadě, kdy sice přírodního sněhu nebylo příliš, ale byl dostatek mrazivých dnů nutných pro vytvoření dostatečné vrstvy technického sněhu. Vyplynulo to z vyjádření ředitele Asociace horských středisek (AHS) ČR Libor Knot.
Německý automobilový koncern Volkswagen svolává přibližně 100 tisíc elektromobilů, z toho asi 2️⃣8️⃣ tisíc v Německu. Dnes o tom informoval server týdeníku Focus, podle kterého kvůli modulům baterie hrozí požár. Jde o modely ID.3, ID.4, ID.5, ID. Buzz a ID. Buzz Cargo značky Volkswagen a o model Cupra Born. Ve svolávací akci jim bude nainstalována aktualizace softwaru.
Čínská technologická společnost Xiaomi vykázala první 📉 pokles čtvrtletního zisku za tři roky. Firma čelí rostoucím nákladům a sílící konkurenci, uvedla agentura Reuters. Podnik dnes oznámil, že v období od října do prosince mu upravený čistý zisk meziročně klesl o 24 procent na 6,3 miliardy jüanů (zhruba 19 miliard korun). V celém loňském roce ale firma vytvořila zisk 39,2 miliardy jüanů, což je nárůst o 44 procent.
Slovenské rozhodnutí zavést dvojí ceny nafty u čerpacích stanic je podle Evropské komise ☝️ diskriminační a odporuje právu EU, uvedl mluvčí komise Ricardo Cardoso. Vláda premiéra Roberta Fica minulý týden rozhodla, že na Slovensku bude od tohoto pondělí 30 dní platit omezení prodeje nafty a dvojí ceny tohoto paliva.
Sarkofág, který plánoval státní podnik Diamo, se na haldě Heřmanice v Ostravě stavět ❌ nebude. Sanace haldy bude pokračovat zejména stavbou vzdušných oddělovacích stěn. Náměstek ostravského primátora Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu) řekl, že se na tom shodli účastníci dnešní schůzky v Praze, které se zúčastnili zástupci ministerstva průmyslu a obchodu, Diama, města Ostravy, Moravskoslezského kraje či společnosti OKK Koksovny.
Pravoslavná církev v českých zemích ✅ uhradila své finanční závazky vůči státu, kvůli čemuž s ní ministerstvo kultury od konce loňského roku vedlo správní řízení. Církvi hrozilo, že přijde o zvláštní práva, například k uzavírání sňatků. V únoru ale církev své závazky zaplatila, ministerstvo proto správní řízení zastavilo. Zjištění Seznam Zpráv potvrdila mluvčí ministerstva Barbora Šťastná. Pravoslavná církev nyní podle serveru propouští nižší duchovní.
Spojené státy zůstávají podle náčelníka francouzského generálního štábu 👨 Fabiena Mandona spojencem Francie, stávají se ale stále méně předvídatelnými a neinformovaly Paříž o svém rozhodnutí zaútočit na cíle na Blízkém východě. To má dopad na bezpečnost Francie i na její zájmy, uvedl dnes podle televize BFM Mandon při zahájení Pařížského fóra o obraně a strategii.
Maďarský ministr zahraničí 👨 Péter Szijjártó potvrdil, že je v pravidelném kontaktu s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem o dění na jednáních EU. Informoval o tom server Euronews. V pondělí na předvolebním setkání Szijjártó také uvedl, že komunikace s partnery je podstatou diplomacie.
Rekonstrukce Nové scény Národního divadla (ND), která dnes začíná, vyvrací řeči o tom, že vláda Andreje Babiše (ANO) chce škudlit na kultuře, řekl ministr kultury 👨 Oto Klempíř (za Motoristy). ND dnes předalo Novou scénu a provozní budovu B jako staveniště sdružení firem pod vedením Metrostavu DIZ ke generální rekonstrukci. Práce za 1,8 miliardy korun potrvají dva roky.
Vláda podle premiéra 👴 Andreje Babiše (ANO) nerezignuje na přípravu zákona o transparentnosti, který by poskytl ucelený přehled o tom, kolik peněz proudí ze zahraničí organizacím lobbujícím za změny zákonů. V příspěvku na síti X uvedl, že je třeba definovat pravidla tak, aby co nejméně zatížila neziskové organizace poskytující například charitu či volnočasové aktivity mládeže.