Reklama

Příliš drahé cigarety pro Kima. British American Tobacco zaplatí stamiliony dolarů za porušení sankcí

British American Tobacco zaplatí stamiliony dolarů za porušení sankcí, severokorejský vůdce Kim Čong-un je známý jako silný kuřák..
ČTK/AP

Společnost British American Tobacco (BAT) souhlasila se zaplacením více než 635 milionů dolarů (13,6 miliardy korun) americkým úřadům poté, co se její dceřiná firma v Singapuru BAT Marketing Singapore přiznala k porušení amerických sankcí prodejem tabákových výrobků Severní Koreji a bankovnímu podvodu. Jde o největší postih za porušení amerických sankcí proti Pchjongjangu, uvedla agentura DPA.

Reklama

Inkriminovaný prodej tabákových výrobků, který byl předmětem mimosoudního vyrovnání, se odehrál v letech 2007 až 2017, uvedly společnost a americké ministerstvo spravedlnosti. KLDR čelí řadě amerických sankcí, které mají přiškrtit financování jejího jaderného programu a vývoje balistických raket.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un je známý jako silný kuřák. Minulý rok se Spojené státy pokusily přimět Radu bezpečnosti OSN, aby zakázala vývoz tabáku do Severní Koreje, ale Rusko a Čína to vetovaly.

Čína - ilustrační foto

Komunisté k sobě našli cestu. Obchod mezi Čínou a Severní Koreou roste

Celková hodnota obchodu mezi Čínou a Severní Koreou se loni zvýšila více než trojnásobně na 1,03 miliardy dolarů (22,8 miliardy korun). Navzdory zotavení je však pouze na zhruba 37 procentech úrovně z roku 2019, tedy doby před pandemií nemoci covid-19. S odvoláním na čínské vládní údaje to uvedla agentura Kjódó.

Přečíst článek

„Tento případ a jemu podobné slouží jako varovný výstřel pro firmy,” řekl náměstek amerického ministra spravedlnosti Matthew Olsen. Případ podle něj představuje dosud největší pokutu, jakou kdy ministerstvo udělilo v souvislosti se sankcemi proti KLDR.

BAT je druhou největší tabákovou skupinou na světě a vyrábí cigarety značek jako Lucky Strike a Dunhill. Ve své zprávě za rok 2019 skupina uvádí, že působí v četných zemích, jež čelí různým sankcím, včetně Íránu a Kuby, a že působení v těchto zemích firmu vystavuje riziku „významných finančních nákladů”.

Kim Čong-un, Vladimir Putin

Svět se k Putinovi otočil zády. Rusko nachází spojence v Severní Koreji

Ruský prezident Vladimir Putin napsal severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi, že obě země „společným úsilím rozšíří rozsáhlé a konstruktivní bilaterální vztahy“. Informovala o tom severokorejská tisková agentura KCNA. Putin severokorejskému vůdci napsal u příležitosti Dne osvobození, kdy si KLDR i Jižní Korea připomínají japonskou kapitulaci v roce 1945, a tedy i konec okupace Tokiem.

Přečíst článek

BAT v prohlášení uvedla, že se dohodla na vypořádání s ministerstvem spravedlnosti a zvlášť také s ministerstvem financí a Úřadem pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC). Celková úhrada ve výši 635,2 milionu dolarů pokrývá všechny tři případy.

„Hluboce litujeme pochybení, které vzešlo z historických obchodních aktivit a které vedlo k těmto dohodám, a přiznáváme, že jsme nedostáli nejvyšším standardům, které jsou na nás oprávněně uplatňovány,” uvedl v prohlášení šéf koncernu Jack Bowles.

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme