Postpandemické oživení přineslo dramatický nárůst cen po celém světě. MMF nyní předpovídá, že spotřebitelské ceny letos v rozvíjejících se a rozvojových ekonomikách vyskočí o 8,7 procenta a ve vyspělých ekonomikách o 5,7 procenta, což je nejvíce od roku 1984.
Ruská centrální banka v pátek překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu o tři procentní body na 17 procent. Nová sazba bude platit od pondělí. Na konci února banka v důsledku prvních sankcí po vstupu ruských vojsk na Ukrajinu sazbu více než zdvojnásobila na 20 procent.
„V minulých letech bylo takřka nemožné snížit cenu nemovitosti vyjednáváním. Zájemců o koupi bylo příliš mnoho, takže spíše docházelo k navyšování ceny v průběhu prodeje. Nyní se situace na trhu mění. Drahé hypotéky snižují poptávku po nemovitostech, takže je opět možné vyjednat si příznivější cenu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Průměrná úroková sazba hypoték počátkem dubna činila 4,88 procenta. Za poslední měsíc sazba stoupla o 0,26 procentního bodu a od konce loňského roku o více než jeden procentní bod. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu.
Svět stojí před novou érou vyšší inflace a úrokových sazeb, protože zhoršující se vztahy mezi Západem, Ruskem a Čínou a následky covidu-19 způsobují obrat v globalizaci. Uvedl to dnes šéf Banky pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) Augustín Carstens.
Bankovní rada České národní banky zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,50 procentního bodu na pět procent. Navýšení je v souladu s očekáváním trhu. Rizika a nejistoty odhadovaného vývoje jsou však podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka znatelně proinflační. „To oproti stávající prognóze vyvolává potřebu výrazně přísnější měnové politiky, a to zřejmě po delší dobu,“ uvedl Rusnok.
Už pozítří se zpřísňují podmínky hypoték. Poprvé v historii k němu dojde zákonnou formou, protože dosud ČNB podmínky zpřísňovala pouze formou doporučení.
Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek zvýší základní úrokovou sazbu zřejmě o 0,5 procentního bodu na pět procent. Počítají s tím odhady ekonomů, které ČTK oslovila. Takto vysoko byla základní úroková sazba naposledy v roce 2001. Ekonomové ale nevylučují zvýšení základní sazby i o 0,75 procentního bodu. Důvodem zvyšování sazeb je nadále rostoucí inflace umocněná válkou na Ukrajině a snaha centrální banky tlumit inflační očekávání, tedy že inflace nadále rychle poroste.
Nepredikovatelný konflikt na Ukrajině se stal dalším faktorem negativně ovlivňujícím vývoj inflace či další vývoj úrokových sazeb. Kam se až inflace může vyšplhat? Jak vysoké úrokové sazby můžeme letos čekávat? Jaký dopad může mít ukrajinský konflikt na české exportní společnosti? Odpovídá Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
Americká centrální banka (Fed) poprvé od roku 2018 zvýšila úrokové sazby. Základní úrokovou sazbu zvedla o čtvrt procentního bodu do rozpětí 0,25 až 0,50 procenta. Fed signalizoval, že letos přikročí ještě k šesti takovým zvýšením, píše Bloomberg.
Před vypuknutím války na Ukrajině ekonomové očekávali, že by Fed letos mohl sazby zvyšovat až čtyřikrát, pokaždé o 0,25 procenta. S rostoucí inflací se dokonce spekulovalo, že by první zvýšení mohlo být vyšší, například o 0,5 procenta. To však nyní vypadá nepravděpodobně.
Spojené státy ❌ zruší veškeré sankce vůči Sýrii, oznámil v Saúdské Arábii americký prezident Donald Trump. Nové syrské vládě popřál hodně štěstí a vyjádřil naději, že se jí podaří stabilizovat situaci v zemi, která prošla dlouhou občanskou válkou.
Praha 2 koupí od firmy PSN za zhruba 9️⃣9️⃣,3️⃣ milionu korun bytový dům ve Francouzské ulici, který využije k nájemnímu bydlení. V pondělí to schválilo zastupitelstvo městské části. K nákupu využije peníze z úspor z minulosti. Objekt plánuje radnice podle starosty Jana Korsesky (ODS) opravit, rozšířit a propojit se sousedními dvěma činžovními domy, které již městská část vlastní.
Předsedkyně bulharského parlamentu Natalija Kiselová prezidentovi Rumenu Radevovi vrátila návrh na vypsání referenda o přijetí 💶 eura. Nestranička a ústavní právnička konstatovala, že návrh je v rozporu s ústavou, informovala agentura BTA. Prezident podle ní prohlásil, že ústavu a zákony naopak pošlapala nová většina v parlamentu, když předsedkyni využila k přijetí nařízení, kterým odmítla předložit návrh hlavy státu k projednání Národnímu shromáždění.
Americký softwarový gigant Microsoft hodlá ❌ zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Informoval o tom server CNBC s odvoláním na sdělení podniku. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228 tisíc lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
Pražská burza po předchozích čtyřech dnech růstu 📉 oslabila. Index PX klesl o 0,15 procenta na 2164,93 bodu. Nadále tak zůstává v blízkosti svého dosavadního maxima, kterého dosáhla v pondělí. Ztrácely hlavně rakouské finanční tituly.
Americký prezident Donald Trump a saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán podepsali 📜 dohodu o strategickém hospodářském partnerství. Součástí jsou smlouvy o spolupráci v energetickém, těžebním a obranném průmyslu, přičemž zakázky pro americké firmy dosahují hodnoty 600 miliard dolarů (13,4 bilionu korun), uvedl Bílý dům.
Ukrajinský prezident 👨 Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že udělá vše pro to, aby se uskutečnila jeho schůzka s ruským prezidentem Vladimirem Putinem ve čtvrtek v Turecku, a že také udělá vše pro to, aby začalo platit příměří ve válce rozpoutané v únoru 2022 Putinem. Šéf Kremlu se dosud nevyjádřil, zda se zúčastní čtvrtečních jednáních s ukrajinskou stranou v Istanbulu, které sám v neděli navrhl uspořádat.
Největším letošním byrokratickým nesmyslem je placení rozhlasových a televizních poplatků firmami podle počtu zaměstnanců. Rozhodla o tom v 📜 anketě Absurdita roku veřejnost v on-line hlasování. Anketa se každoročně vyhlašuje v rámci podnikatelských soutěží Firma roku a Živnostník roku.
Srbsko je i nadále 👍 odhodláno vstoupit do Evropské unie, vyjednávat s ní a urychlit začlenění do bloku. Podle agentury Reuters to řekl srbský prezident Aleksandar Vučić na setkání s předsedou Evropské rady Antóniem Costou. Na Vučiče se přitom snesla kritika Západu za jeho nedávnou návštěvu Ruska.
EU zpřísní protiruské sankce, pokud do konce týdne nepokročí jednání o ukončení války na Ukrajině, uvedl německý kancléř 👨 Friedrich Merz. Podle něj je na tahu v jednáních o konci války výhradně Rusko. Případné nové sankce proti režimu prezidenta Vladimira Putina by se týkaly energetického sektoru a finančního trhu.