Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

technologie - informace o tématu

Hacker (ilustrační foto)

Každou druhou firmu se v posledních dvou letech pokusil někdo okrást

Téměř polovina firem v posledních dvou letech zaznamenala nějaký typ hospodářské kriminality. Nejvíce jsou ohroženy technologické firmy, kde se s nějakou formu kriminality setkaly dvě třetiny společností. Mění se přitom typ útoků, podvody ze strany klientů střídají především útoky v kyberprostoru. Vyplývá to z průzkumu, který udělala společnost PwC mezi 1300 top manažery v 53 zemích světa.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Paul Melmon z Pure Storage

Paul Melmon z Pure Storage: Energetická krize mění priority při nákupu technologií, firmy šetří

Jak současné energetické výzvy mění rozhodování o nákupu technologií? A jak může globální tlak na udržitelnost přinést klíčovou konkurenční výhodu? Paul Melmon, nový šéf pražského výzkumného a vývojového centra jedné z nejrychleji rostoucích IT společností na světě, vidí na trhu velké změny. 

Přečíst článek
Facebook se přejmenuje. Bude z něj Meta. Změní i logo na symbol nekonečna.

A je to tady. Zuckerbergova Meta sníží náklady o deset procent, bude propouštět

Americká internetová společnost Meta hodlá v příštích měsících snížit náklady minimálně o deset procent, mimo jiné prostřednictvím redukce počtu zaměstnanců. S odvoláním na zdroje obeznámené s plány podniku o tom informoval ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ).

Přečíst článek
Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku

Přechod k metaversu přišel Zuckerberga draho. Od ledna přišel o více než polovinu majetku

Vizionářské představy zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga o vytvoření alternativního metasvěta přišly dříve třetího nejbohatšího muže planety v reálném světě dost draho. Od ledna přišel o více než polovinu majetku, tedy o 71 miliard dolarů, a v žebříčku miliardářů agentury Bloomberg se propadl na 20. místo. Slabou útěchou mu může být, že ztráty sčítá i většina členů miliardářské Top 10.

Přečíst článek
New York

Pět z nejbohatších měst na světě je v USA. V žebříčku stoupají Austin či Dubaj

Nejvyšší počet dolarových milionářů, stomilionářů a miliardářů na světě žije v New Yorku. V žebříčku sestaveném poradenskou společností Henley & Partners je hned polovina z první desítky měst, do nichž se stahují ti nejbohatší, v USA, dva zástupce má Čína, po jednom Japonsko, Velká Británie a Singapur. Oproti předchozímu žebříčku je patrný výrazný vzestup amerického Austinu a Houstonu, což souvisí s přesunem Bit Tech firem z Kalifornie, a také Rijádu či Dubaje, uvedl server CNBC.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Tim Cook s novým IPhonem

Apple mění hru a nabízí satelitní služby. A chce pomáhat řidičům

Technologický gigant Apple představil sadu nových produktů. Jako obvykle se snaží posouvat kvalitu v jasně nastavených mantinelech předchozími modelovými řadami. Žádnou převratnou novinku, o které by se psalo jako o revoluci, zdánlivě nepředstavil a na náhlavní zařízení pro virtuální realitu si ještě budeme počkat. Přesto Apple mění hru mobilních telefonů – nabízí totiž dostupné satelitní služby, dosud vyhrazené vlastníkům výrazně dražších zařízení. A taky nenápadně potvrzuje zájem o velkou cílovku – řidiče. 

Přečíst článek
Továrna spotřební elektroniky v Šen-čenu - ilustrační snímek

Technologická éra „Made in China“ uvadá. Apple a spol. se přesouvají do Vietnamu a Indie

V nadcházejících týdnech Apple a Google představí nejnovější generaci svých smartphonů a zdůrazní novinky oproti předchozím modelům. Ale jedné z nejvýznamnějších změn si spotřebitelé zřejmě ani nevšimnou – z mnohých z těchto telefonů zmizí nápis „Made in China“ nebo chcete-li „Made in PRC“. Technologičtí giganti včetně Amazonu či Foxconnu pomalu a jistě přesouvají výrobu do jiných asijských zemí. Nejvíce z toho zatím těží Vietnam, ale také Indie, napsal deník The New York Times.

Přečíst článek
čipy

Korejští výrobci čipů zaznamenali první pokles dodávek za tři roky

Jihokorejští výrobci čipů zaznamenali v červenci první pokles dodávek za téměř tři roky, což ukazuje na slábnoucí poptávku po polovodičích, které slouží jako barometr pro globální ekonomiku, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek
Apple, ilustrační foto

Apple chce vyrábět Macbooky i Apple Watch ve Vietnamu

Dodavatelé americké společnosti Apple jednají o plánu, že začnou vyrábět hodinky Apple Watch a notebooky MacBook ve Vietnamu, napsal japonský list Nikkei Asia. Čínský dodavatel společnosti Apple Luxshare Precision Industry a tchajwanská společnost Foxconn zahájili zkušební výrobu hodinek Apple Watch v severním Vietnamu, napsal Nikkei.

Přečíst článek
CD a popisovač

Cédéčka slaví čtyřicátiny. A možná je čeká návrat na výsluní

V srpnu 1982 bylo vyrobeno první hudební CD na světě. Za revolučním nosičem digitálních dat stály společnosti Philips a Sony. A nastala revoluce v hudebním, filmovém a posléze i počítačovém světě. Na vrcholu jejich popularity se jen v USA prodala za jediný rok miliarda CD. Loni to bylo jen necelých 47 milionů, tedy sotva pět procent onoho rekordu. Přesto jde o známku možného návratu na výsluní „cédéček“, který navíc mohou podpořit největší umělci světa jako třeba Beyoncé.

Přečíst článek
Drony (ilustrační foto)

Máte dron? A víte jak se o něj starat?

Chcete, aby vám dron dělal společnost dlouhou dobu? Pak o něj musíte také dostatečně pečovat. Pravidelná kontrola vnějšího stavu dronu, aktualizace, kalibrace a správné skladování vám mohou ušetřit spoustu peněz. 

Přečíst článek

News box

Parlametní frakce německé opoziční strany Alternativa pro Německo (AfD) v představeném plánu své činnosti na příští měsíce  vyzývá k deportacím migrantů do Sýrie a Afghánistánu i ke zprovoznění plynovodů Nord Stream. Informovala o tom agentura DPA. O AfD, která je označovaná za pravicově populistickou až krajně pravicovou, se dlouhodobě zajímají německé tajné služby.

Národní pouť na Velehradě na Uherskohradišťsku dnes navštívilo zhruba 3️⃣0️⃣ tisíc lidí z Česka i zahraničí, v pátek jich na Dny lidí dobré vůle dorazilo 20 tisíc. Návštěvnost byla podobná jako loni, řekl tajemník akce Josef Kořenek. Dvoudenní akce dopoledne vyvrcholila poutní mší na prostranství před bazilikou.
Bývalý ředitel pražského magistrátu Martin Kubelka  napadl své odvolání z funkce u soudu. Seznam Zprávám to potvrdil sám Kubelka. Z postu šéfa úřadu ho letos v březnu odvolal primátor Bohuslav Svoboda (ODS), důvodem odvolání byla kritika Kubelky za vysoké odměny pro bývalou asistentku nebo problematické udělování parkovacích karet.

Osm zemí ze skupiny OPEC+, kterou tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem, se dohodlo na urychlení plánu na 📈 zvyšování těžby ropy. Od srpna skupina zvýší těžbu o 548 tisíc barelů denně, uvedl ropný kartel v dnešní tiskové zprávě, zatímco v květnu, červnu a červenci navyšoval těžbu pokaždé o 411 tisíc barelů denně.

Slovensko setrvává na svém  odmítavém postoji k návrhu nového balíku protiruských sankcí Evropské unie, neboť jednání se zástupci Evropské komise odstranilo jeho obavy ohledně plánu odbourat závislost evropského bloku na energiích z Ruska. Vyplývá to z vyjádření slovenského ministerstva zahraničí. 

Skupina Sev.en Česká energie Pavla Tykače plánuje ve Chvaleticích na Pardubicku a v Kladně vybudovat velká bateriová úložiště elektřiny. Svou kapacitou 📈 několikanásobně předčí dosud spuštěná tuzemská zařízení a snesou srovnání s obdobnými největšími zařízeními v Evropě. Náklady převýší miliardu korun, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí společnosti Eva Maříková.

Americký prezident 👴 Donald Trump vyjádřil nespokojenost s telefonátem se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem ohledně války, kterou Moskva vede proti Ukrajině. Novinářům řekl, že se šéfem Kremlu jednal o možných dalších sankcích a že ten se jich obává.

Americký prezident Donald Trump podepsal pro 12 zemí 📝 dopisy, ve kterých jim nastínil různé úrovně cel na jejich zboží dovážené do Spojených států. Dopisy budou rozeslány v pondělí. Řekl to Trump novinářům na palubě letadla Air Force One.

Technologické společnosti jako Meta, OpenAI nebo Alphabet vedou stále intenzivnější boj o špičkové 👨 experty na umělou inteligenci (AI), přičemž výše nabízených odměn dosahuje extrémních částek. Nejlépe placení výzkumníci v oboru si mohou podle serveru listu Financial Times (FT) ročně přijít i na více než deset milionů dolarů (209,5 milionu korun).

Malajsijská nízkonákladová letecká společnost AirAsia podepsala předběžnou dohodu s evropským výrobcem letadel Airbus o nákupu 5️⃣0️⃣ letadel pro dálkové lety A321XLR s opcí na dalších 20. Hodnota objednávky by mohla činit až 12,3 miliardy dolarů (257,3 miliardy korun), napsala agentura Bloomberg.

Doporučujeme