Reklama

Jackpot pro Saúdskou Arábii. Big Tech firmy do ní nasměřují miliardové investice

Rijád, hlavní město Saúdské Arábie
Pixabay
 ČTK

Přední světoví technologičtí giganti investují v Saúdské Arábii více než devět miliard USD (200 miliard korun). Jsou mezi nimi i americké firmy Microsoft a Oracle, které v zemi vybudují cloudová centra pro region. Uvedl to saúdskoarabský ministra pro komunikace a informační technologie Abdalláh bin Amr Alsváha.

Reklama

Microsoft hodlá investovat v zemi 2,1 miliardy dolarů a Oracle 1,5 miliardy dolarů. Investice mají posílit postavení země jako největšího digitálního trhu na Blízkém východě a v severní Africe, uvedl Alsváha na mezinárodních technologickém fóru LEAP, které se koná v Rijádu.

Makléřka: Microsoft i Google zvyšují své sázky na umělou inteligenci

Nebývalou pozornost a obrovskou vlnu zájmu na sebe strhl nový webový nástroj umělé inteligence ChatGPT vyvíjený neziskovou organizací OpenAI. Od svého listopadového uvedení již přilákal miliony uživatelů a jeho dokonalost překvapila i odbornou veřejnost. A technologičtí giganti Google a Microsoft mají zase o čem přemýšlet, píše ve svém komentáři makléřka z J&T Tereza Jalůvková.

Přečíst článek

Další podrobnosti ohledně časového rámce investice neuvedl. Firma Oracle agentuře Reuters řekla, že investice bude realizovaná v příštích několika letech.

Podíl na státních zakázkách

Saúdská Arábie se snaží přilákat zahraniční firmy, aby investovaly v zemi a přesunuly sem svá regionální centra. Slíbila jim, že se budou moci podílet na vládních zakázkách. Země investuje stovky miliard dolarů do ekonomického plánu známého jako Vize 2030, jehož cílem je diverzifikovat ekonomiku, která je nyní závislá na ropě. Zatím se jí však nedaří přilákat dostatek přímých zahraničních investic, které jsou jedním z pilířů plánu.

Investici 400 milionů dolarů do cloudové infrastruktury pro své služby slíbila i čínská společnosti Huawei.

Čínský prezident na návštěvě Saúdské Arábie

Si Ťin-pching na námluvách v Saúdské Arábii. Vítězství pro Huawei, prohra Západu

Čínské a saúdskoarabské firmy podepsaly 34 dohod o investicích do zelené energie, informačních technologií, cloudových služeb, dopravy a dalších oblastí v hodnotě přes 30 miliard dolarů.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

New York

Pět z nejbohatších měst na světě je v USA. V žebříčku stoupají Austin či Dubaj

Přečíst článek
Zakladatel Microsoftu Bill Gares na snímku z 15. 2. 2023

Umělá inteligence je stejně zásadní jako počítače, internet a mobily, prohlásil Bill Gates

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme