Invaze na Ukrajinu uzavřela obléhané ukrajinské přístavy a kvůli protiruským sankcím dolehla i na ruský vývoz pšenice z oblasti přezdívané „sýpka světa“. Export zásadní potravinářské komodity ale nadále pokračuje, byť za první dva březnové týdny klesl počet lodí s obilím, které se vydaly na cestu z ruských přístavů, o dvě třetiny.
Ruská invaze a válka na Ukrajině zřejmě bude znamenat také vážné ztráty pro turecké podnikatele v cestovním ruchu, z nichž mnozí se už výrazně zadlužili kvůli uzávěrám způsobeným pandemií nemoci covid-19. Ruští a ukrajinští turisté se totiž podílejí více než čtvrtinou na počtech zahraničních návštěvníků v Turecku.
Ruská invaze na Ukrajinu spojila Evropu víc než jakákoliv událost, která nastala po konci druhé světové války, píše CNN. A změnila i tradičně neutrální postoj Skandinávců. Finy žene do NATO „racionální strach“ z Putinovy agrese. Nechceme na to zůstat sami, jako ve druhé světové válce, vzkazují.
Majetek ruských oligarchů není kvůli ruské invazi na Ukrajinu už nikde v Evropě v bezpečí. Úřady se zaměřily na luxusní vily, jachty i private jety ruských miliardářů. Jejich nejnovějším „úlovkem“ je jedna z největších jachet na světě, 130 metrů dlouhá loď Crescent, která má patřit šéfovi ruského ropného koncernu Rosněfť Igoru Sečinovi, píše Reuters.
Před třemi týdny populární twitterový účet s názvem „Anonymous“ prohlásil, že stínová aktivistická skupina vede „kybernetickou válku“ proti Rusku. Od té doby se účet přihlásil k odpovědnosti za deaktivaci předních ruských vládních, zpravodajských a firemních webových stránek a únik dat od subjektů, jako je federální agentura odpovědná za cenzuru ruských médií Roskomnadzor nebo ropný gigant Rosněfť. Ale je něco z toho pravda? Zdá se, že ano, píše server CNBC.
Moskva a Peking pracují na tom, jak obejít globální platební systém SWIFT a propojit své vlastní systémy finančních zpráv. Podle agentury Reuters to uvedl ruský poslanec Anatolij Aksakov. Levné to pro Rusko nebude.
Dnešní den může být milníkem v dějinách ruského hospodářství. Země dnes může zbankrotovat na svůj cizoměnový dluh, prvně od roku 1918. Pokud totiž dnes vyplatí své dolarové věřitele místo dolaru v rublech, jde o bankrot. Takové je alespoň odborné stanovisko ratingové agentury Fitch. Ta patří mezi tři světově nejvýznamnější ratingové agentury, jejichž stanoviska jsou autoritativním vodítkem pro globální finanční trhy.
Před vypuknutím války na Ukrajině ekonomové očekávali, že by Fed letos mohl sazby zvyšovat až čtyřikrát, pokaždé o 0,25 procenta. S rostoucí inflací se dokonce spekulovalo, že by první zvýšení mohlo být vyšší, například o 0,5 procenta. To však nyní vypadá nepravděpodobně.
Sankce uvalené na Ruskou centrální banku kvůli invazi na Ukrajinu zablokovaly podstatnou část devizových rezerv Ruska. Země by se tak poprvé od 90. let mohla dostat do situace, kdy nebude schopna svoje závazky splatit v zahraniční měně. To, že k tomu dojde, předpovídá čím dál víc ekonomů, upozorňuje server CNBC. Už dnes se ukáže, zda Moskva dostojí svým závazkům a vyplatí úroky v hodnotě 117 milionů dolarů.
Rusko oznámilo Radě Evropy (RE), že opouští tuto organizaci dohlížející na dodržování lidských práv. Podle agentury Interfax informoval šéf ruské delegace při Parlamentním shromáždění Rady Evropy Pjotr Tolstoj.
Za hlavní potenciální rizika pro společnost ČEZ kvůli ruské invazi na Ukrajinu lze považovat zejména dopady situace a uvalených sankcí na zajištění dodávek jaderného paliva pro české jaderné elektrárny, zajištění údržby výrobních zařízení, zajištění nákupu plynu pro koncové zákazníky a plnění závazků obchodních společností z titulu uzavřených komoditních kontraktů. Skupina ČEZ jako subjekt kritické infrastruktury přijala veškerá bezpečnostní opatření, řekl předseda představenstva Daniel Beneš.
Americký dolar se dnes po třídenním poklesu mírně zotavuje. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, přidává kolem 18:30 SELČ 0,3 procenta na 99,90 bodu. Euro poškozují nové ekonomické statistiky, bitcoin je na rekordu.
Vláda schválila misi českého astronauta Aleše Svobody na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), náklady činící dvě miliardy korun rozloží do tří let.
Ceny ropy dnes klesají. Může za zpráva, že skupina předních těžařů označovaná jako OPEC+ jedná o dalším zvýšení těžby. To vyvolalo obavy, že globální nabídka by mohla převýšit růst poptávky.
Pražská burza po předchozím dosažení rekordně silné úrovně dnes oslabila. Index PX klesl o 0,72 procenta na 2177,16 bodu. Hlavní podíl na tom mělo zlevnění akcií energetické firmy ČEZ a bank.
Koruna dnes ve srovnání se středečním závěrem 📉 oslabovala k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru to bylo mírně o dva haléře na 24,91 koruny za euro. K dolaru si pak koruna pohoršila o 13 haléřů, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 22,08 koruny za dolar.
Francie jako ☝ pobuřující označila tvrzení izraelského ministra zahraničí Gideona Saara, který obvinil některé evropské představitele z podněcování k antisemitismu. Informovala o tom agentura Reuters. Saar kritiku proti některým evropským zemím vznesl v reakci na středeční incident, při kterém byli u židovského muzea ve Washingtonu zastřeleni dva pracovníci izraelské ambasády ve Spojených státech.
Čínská společnosti Xiaomi plánuje v příštích pěti letech investovat dalších 2️⃣0️⃣0️⃣ miliard jüanů (613,3 miliardy korun) do výzkumu a vývoje základních technologií. Podle agentury Reuters to řekl zakladatel a generální ředitel Lej Ťün na akci v Pekingu, kde společnost představila také svůj první elektrický sportovně-užitkový vůz a pokročilý mobilní čip.
Obchodní řetězec Tesco ČR zvýší od července základní mzdy zaměstnancům na provozních pozicích, tedy například prodavačkám a prodavačům, průměrně o 4️⃣,5️⃣ procenta. Vzrostou i základní mzdy pracovníků v distribučním centru, a to v průměru o 3,5 procenta.
Dánsko poskytne Ukrajině novou zbrojní pomoc v hodnotě 4️⃣,2️⃣ miliardy dánských korun (14 miliard korun), peníze půjdou mimo jiné na údržbu stíhaček F-16, výcvik pilotů či nákup dělostřeleckých granátů v rámci české muniční iniciativy. Vyplývá to z prohlášení dánské vlády, podle které je cílem balíčku zajistit zbrojní financování pro roky 2025 až 2028.
Členské státy EU dnes schválily návrh Evropské komise na uvolnění 15 milionů eur ze zemědělské rezervy na podporu zemědělců v Česku, Slovinsku a v Německu, který byli nedávno postiženi nepříznivým počasím a výskytem nákazy zvířat. Komise o tom informovala v prohlášení. Česku z této částky připadne 7️⃣,4️⃣ milionu eur (374,1 milionu korun).