Reklama

Protiruská jednota se tříští. Už dvacet evropských firem si otevřelo u Gazpromu účet v rublech

Sídlo ruského energetického gigantu Gazprom v Petrohradě.
ČTK / AP
Dušan Kütner
duk

Plán Evropské unie neplatit za ruský plyn a ropu v rublech, jak si stanovila v rámci sankcí za vpád Ruska na Ukrajinu, dostává trhliny. Podle informací agentury Bloomberg si účet v rublech u Gazpromu otevřely již dvě desítky evropských firem.

Reklama

Deset dalších evropských odběratelů plynu si otevřelo účty v Gazprombance, čímž se zdvojnásobil celkový počet klientů, kteří se chystají platit za ruský plyn v rublech, jak požadoval prezident Vladimir Putin, uvedla agentura Bloomberg.

Tím to ovšem nejspíše neskončí. Účty si otevřelo celkem dvacet evropských společností a dalších 14 klientů požádalo o papíry potřebné k jejich založení, uvedl Bloomberg s odkazem na důvěryhodný zdroj blízký Gazpromu. Které firmy to jsou ale odmítl identifikovat.

Gazprom, Německo

Rusko uvalilo sankce na německý Gazprom. Jaký to bude mít vliv na dodávky plynu zatím není jasné

Rusko uvalilo sankce na divize německé společnosti Gazprom Germania, v níž ruský státní plynárenský gigant Gazprom ukončil svou účast, i na firmu EuRoPol Gaz, která vlastní polskou část plynovodu Jamal.

Přečíst článek

Evropští kupci se už týdny snaží přijít na to, jak splnit Putinův příkaz platit za ruský plyn v rublech počínaje 1. dubnem a nebýt v rozporu se sankcemi Evropské unie uvalenými kvůli Putinově invazi na Ukrajinu. Podle nového mechanismu si klienti musí otevřít dva účty: jeden v cizí měně a jeden v rublech u Gazprombanky. Poté, co Polsko a Bulharsko tyto podmínky odmítly, Gazprom jim koncem dubna zastavil toky plynu.

Vzhledem k tomu, že termíny pro platby za dubnové dodávky se pro velké západoevropské odběratele blíží s koncem tohoto měsíce, Rusko se rozhodlo řešit obavy EU, že platební mechanismus může porušovat sankce. Osoba blízká Gazpromu uvedla, že současné podmínky znamenají, že transakce je účinně dokončena, jakmile kupující zaplatí zahraniční měnu Gazprombance, protože následná konverze na rubly je automatická a nezahrnuje ruskou centrální banku, na kterou se vztahují sankce EU.

Reklama

Plynovod Jamal

Kreml couvá. Platba za plyn v rublech už není bezpodmínečně nutná

Kreml včera upřesnil podobu nového mechanismu platebního styku s odběrateli ruského plynu z takzvaných nepřátelských zemí, mezi něž patří i členské státy EU. Složí-li „nepřátelští“ obchodní partneři ruského plynárenského gigantu Gazprom svá eura, příp. dolary na devizový účet Gazprombanky, ruské státní banky, plyn poteče do EU i tehdy, pokud Gazprombanka nepřevede získané devizy v rubly. Znemožnění převodu ovšem v takovém případě nesmí být důsledkem případných dalších sankcí na Rusko uvalených.

Přečíst článek

EU zatím neuvedla, zda ruské změny rozptýlí její obavy z porušení sankcí. Italský premiér Mario Draghi ale ve středu řekl, že společnosti budou moci platit za plyn v rublech, aniž by tím porušily omezení. „Většina dovozců plynu již otevřela svůj účet v rublech u Gazpromu,“ řekl na tiskové konferenci. Dodal, že největší německý dovozce plynu již v rublech i zaplatil. Stejně jako Itálie je Německo velkým spotřebitelem ruského plynu.

Osoba blízká Gazpromu uvedla, že počet zákaPlazníků, kteří zaplatili v rublech, zůstává na čtyřech, stejně jako koncem minulého měsíce. Platby od ostatních kupujících jsou splatné koncem tohoto měsíce, řekl. 

Sídlo ruského energetického gigantu Gazprom v Petrohradě.

Ruský gigant Gazprom loni kvůli plynové krizi v Evropě dosáhl rekordního zisku

Ruský plynárenský gigant Gazprom loni zvýšil čistý zisk na rekordních 2,09 bilionu rublů (670 miliard korun) ze 135 miliard. Oproti roku 2020, který poznamenala koronavirová pandemie, těžila společnost z růstu cen ropy a plynu. Firma to podle agentury Reuters uvedla ve svém dnešním sdělení. Tržby Gazpromu v roce 2021 stouply na 10,2 bilionu rublů ze 6,3 bilionu o rok dříve.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Absurdita války na Ukrajině: Rubl je nejsilnější za sedm let

Absurdita války na Ukrajině: Rubl je nejsilnější za sedm let. Zde jsou důvody proč

Přečíst článek
Charkov, lidé v e frontě na bankomat

Západ stiskl „finanční jaderné tlačítko“. USA a EU se dohodly se zmrazení rezerv ruské centrální banky

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme