Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Fed - informace o tématu

Sousoší symbolů burzovního obchodování - medvěda a býka - před burzou ve Frankfurtu nad Mohanem.

Týden tradera: Trhy vyhlížejí letní klid, Fed testuje vodu k dalšímu zvyšování sazeb

Poslední červnový týden přinesl u amerických akcií návrat blíže k předchozím dosaženým maximům, ale začíná být cítit, že se blíží prázdninová nálada a objemy transakcí budou klesat. Ekonomický vývoj přitom na další kvartály zůstává stále více napjatý, tomu nasvědčuje zejména pokračující zplošťování výnosové křivky. Mezi hlavní faktory patří letní období. Spread u 10letých a 2letých výnosů na federálních dluhopisech nyní představuje více než -1 procento. Zatímco u 10letých a 1letých výnosů je spread dokonce -1,56 procenta. Očekávání klidnějších podmínek na trhu v létě se ne vždy naplní, ale horší likvidita způsobuje, že investoři se obávají držet pozice, protože se obávají, že je nebudou moci opustit, pokud se trhy pohnou proti nim.

Přečíst článek
Index S&P 500

Týden tradera: Pořádná „kocovina“ na globálních burzovních trzích nemusí být daleko

Přečíst článek

Které země zvýšily základní sazby? Mnohé hlásí rekord od dob globální krize. Tady je přehled

Přečíst článek

Týden tradera: Býčí trend, který aktuálně na akciovém trhu panuje, je překvapivě silný

Přečíst článek
Fed nenašel odvahu pojedenácté v řadě zvýšit sazby. Možná za měsíc

AKTUALIZOVÁNO: Fed nenašel odvahu pojedenácté v řadě zvýšit sazby. Možná za měsíc

Americký Federální rezervní systém (Fed) se rozhodl nezvýšit úrokové sazby a nechat je na dosavadní úrovni. Sazby přitom zvedl desetkrát v řadě. Fed ale naznačil, že se přiklání k jejich zvýšení příští měsíc, pokud se ekonomika a inflace více neochladí.

Přečíst článek
S&P 500 oficiálně vstoupil do býčího trhu

Týden tradera: Hlavní index americké burzy oficiálně vstoupil do „býčího“ trhu. Překazí mu to snad Fed?

V uplynulém týdnu jsme se definitivně vymanili z dlouhodobého rozpětí na indexu S&P 500. Ten vstoupil oficiálně do „býčího“ trhu poté, co se akcie vrátily z loňských minim díky optimismu, že americký Fed se blíží k cíli zvyšování úrokových sazeb.

Přečíst článek
Během minulého týdne akciové trhy projevily opět větší nestabilitu, S&P 500 se neúspěšně pokusil překročit hranici 4200 bodů.

Týden tradera: Čínské zotavení zpomaluje a v Česku ožívá strašák inflační spirály

Během minulého týdne akciové trhy projevily opět větší nestabilitu, a to navzdory pozitivním zprávám o dosažení dohody ohledně problematického dluhového stropu. S&P 500 se opět neúspěšně pokusil překročit hranici 4200 bodů a následně se odrážel zpět. Nyní se pozornost obrací k slabším makroekonomickým údajům, které naznačují ochlazení poptávky a výhledu pro budoucí růst ekonomiky. Americký Fed si rovněž připravuje půdu pro další zvýšení sazeb.

Přečíst článek
Jerome Powell, Předseda Federálního rezervního systému USA

Když Fed léčí inflaci, americká ekonomika brzdí

Zpomalení růstu americké ekonomiky v prvním letošním čtvrtletí ale bylo mírnější, než činil odhad.

Přečíst článek
Přichází čas hodnotových akcií

Manipulaci s úroky za finanční krize koordinovaly centrální banky a vlády, píší média

Manipulace s mezibankovními úrokovými sazbami v době vrcholící finanční krize v roce 2008 byla podle médií hlubší, než se dosud uvádělo. Britský list The Times v pondělí na základě čerstvých důkazů zveřejnil nové poznatky, které ukazují, že manipulaci s klíčovými sazbami LIBOR a EURIBOR koordinovaly vlády a centrální banky západních zemí, aby na trhu uměle obnovily klid.

Přečíst článek
Jerome Powell, šéf Fed

Tomáš Kudela: Trhy se nadchly holubičím Fedem předčasně

Výstup ze zasedání FOMC (pozn. Federal Open Market Committee) ve středu 3. května 2023 pokládaly trhy za opatrný posun a komunikaci blízkosti vrcholu utahovacího cyklu. Fed totiž oznámil, že z jeho pohledu jsou už sazby dostatečně vysoko a že současná výše plní požadavek na zmírňování inflačních tlaků. Další růst sazeb už měl být závislý na datech a na vývoji v ekonomice.

Přečíst článek
Situace na trzích opět nahrává zlatu. Jeho cena se drží těsně u rekordu

Pády amerických bank a ekonomická nejistota opět nahrávají zlatu. Jeho cena se drží těsně u rekordu

Naděje na zastavení růstu úrokových sazeb v USA i problémy tamních regionálních bank má pozitivní vliv na cenu zlata považovaného v dobách nejistot za „bezpečný přístav“. Cena zlata za unci proto opět překročila hranici dvou tisíc dolarů (asi 42 300 korun).

Přečíst článek
Lukáš Kovanda: Vláda USA si krátkodobě půjčuje nejdráže v dějinách, houstne totiž strach z bankrotu

Bílý dům si krátkodobě půjčuje nejdráž v dějinách. Houstne strach z bankrotu USA

Vláda Spojených států si půjčuje nejdráže v dějinách. Důvodem je houstnoucí strach z bankrotu USA, k němuž může vést nebývale rozpolcený Kongres. Američtí zákonodárci totiž stále nejsou s to dohodnout se na navýšení limitu veřejného zadlužení. Bez tohoto navýšení nejspíše od letošního léta, možná ale už od začátku června, nebude možné řádně zajistit chod Spojených států, upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek
Po kolapsu několika bank přetrvávají obavy z amerického bankovního sektoru.

Další kolo bankovní paniky. Roztáčejí ho sociální sítě, akcie amerických bank padají

V USA se rozjíždí další kolo bankovní paniky, živí ji vydatně i fámy na sociálních sítích. Banky ale těžce nesou též další zvýšení základního úroku centrální banky, k němuž došlo včera, píše hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek
Fed podle očekávání zvýšil sazby o čtvrt bodu, je nejvyšší za šestnáct let

Nejvyšší za šestnáct let. Fed zvýšil sazby o čtvrt bodu

Americký Federální rezervní systém (Fed) schválil své desáté zvýšení úrokových sazeb za něco málo přes rok. V jednomyslném rozhodnutí, které trhy široce očekávaly, zvýšil Fed svou základní výpůjční sazbu o 0,25 procentního bodu. Zvýšení posouvá sazbu do cílového rozmezí 5 až 5,25 procenta, což je nejvíce od srpna 2007, uvedl server CNBC.

Přečíst článek
Reklama

News box

Švédská společnost Spotify, která je provozovatelem největší světové služby pro 🧑‍🎤 streamování hudby, zvýšila ve druhém čtvrtletí hrubý zisk meziročně o 45 procent na rekordních 1,1 miliardy eur. Akcie společnosti, se kterými se obchoduje na newyorské burze, si po zveřejnění výsledků připisovaly přes 11 procent.

Britská veřejnoprávní vysílací společnost 📻BBC hodlá v příštích dvou letech zrušit 500 pracovních míst. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou  korporace zveřejnila. Škrty mají ušetřit téměř šest miliard korun, které mají být investovány do rozšíření nabídky prémiových videí a digitálních kapacit, řekla  provozní ředitelka BBC Leigh Tavazivaová. Snižování počtu zaměstnanců má být dokončeno do března roku 2026 a má být doprovázeno mimo jiné nabídkami odstupného.

 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba je na návštěvě v Číně, se kterou chce navázat přímý dialog o dosažení míru na Ukrajině, uvedly agentury. Jedná se o první návštěvu takto vysokého ukrajinského činitele od začátku ruské agrese proti jeho zemi v únoru 2022. Kuleba má v příštích dnech naplánováno jednání s čínským ministrem zahraničí Wang Iem.
Šéfka Tajné služby Spojených států Kimberly Cheatleová rezignovala po atentátu na bývalého prezidenta Donalda Trumpa, uvedla agentura AP s odkazem na e-mail, který Cheatleová zaslala svým podřízeným. Cheatleová v pondělí vypovídala před jedním z výborů americké Sněmovny reprezentantů, kterému sdělila, že pokus o vraždu Trumpa byl za poslední desetiletí největším operačním selháním agentury, která se kromě jiného stará o bezpečnost amerického prezidenta a dalších významných osob.
Dodávky ropy do České republiky prostřednictvím ropovodu Družba jsou stabilní a pokračují podle standardního plánu. Problémy, které s dodávkami ropy přes Ukrajinu mají Maďarsko a Slovensko, se tak Česka netýkají. Uvedla to tajemnice státního provozovatele ropovodů Mero Barbora Putzová. Ropa tam teče jinou větví ropovodu, kromě toho do Česka dál proudí i ropa z italského Terstu, dodala.
Požáry 🍁v kanadském národním parku Jasper donutily  k evakuaci tisíce místních obyvatel a turistů, informují kanadská i zahraniční média. Podle záběrů zveřejněných na sociálních sítích v oblasti vypukl dopravní chaos, když se lidé za tmy hromadně vydali na vozovky zahalené kouřem.
Skupina Rockaway Capital podnikatele Jakuba Havrlanta kupuje společnost Pemic Books, předního českého distributora a prodejce knih. Plánovanou akvizici posuzuje antimonopolní úřad. Cenu obchodu společnosti nezveřejnily. Seznam Zprávy uvedly, že podle odborníků by se mohla vyšplhat na 600 milionů korun.
Největší americká automobilka General Motors 🚘ve druhém čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o 15 procent na 2,92 miliardy dolarů (zhruba 68 miliard Kč). Oznámila to v tiskové zprávě. Zároveň zlepšila odhad celoročního zisku. Akcie podniku si krátce po zveřejnění výsledků připisovaly přes čtyři procenta.
Násilí spáchané muži na ženách v Anglii a Walesu za posledních pět let stouplo o 37 procent. Ročně postihne podle odhadů dva miliony žen v této oblasti, kde žije 60 milionů lidí. Ve své nejnovější zprávě o tom dnes informovala 🚓 britská policie, která hovoří o "národním stavu nouze". Násilí se navíc dopouštějí stále mladší pachatelé, píše na základě policejní zprávy deník The Guardian.
Německo změní svoji ústavu, aby ochránilo ústavní soud před extremistickými vlivy a zajistilo jeho nezávislost. Na úpravě se dohodli vládní sociální demokraté (SPD) kancléře Olafa Scholze, Zelení a liberální svobodní demokraté (FDP) společně s opoziční konzervativní unií CDU/CSU. Spolkový ministr spravedlnosti Marco Buschmann řekl, že ústavní změna je reakcí i na vývoj v Maďarsku a v Polsku.
Reklama
Reklama
Doporučujeme