Ekonomické zpomalení, které očekávali analytici, se stále nedostavuje. Státní i soukromé instituce tak začaly své prognózy vylepšovat. Důvod k radosti ale není, hospodářské zpomalení se jen odsouvá na příští rok.
Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypoteční úvěry za 17,5 miliardy korun, což je proti březnu pokles o 40 procent. Meziroční propad překonal 60 procent. Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypoték v dubnu vzrostla z březnových 4,15 procenta na dubnových 4,4 procenta. Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypoték v dubnu vzrostla z březnových 4,15 procenta na dubnových 4,4 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor.
Česká bankovní asociace (ČBA) v nové prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomiky pro letošní rok na 1,8 procenta. V předchozí únorové prognóze počítala letos s růstem hrubého domácího produktu o 3,7 procenta. Růst ekonomiky bude podle asociace ovlivněn dopady války na Ukrajině, problémy v dodavatelských řetězcích a inflací. Ta by měla letos podle nových odhadů ČBA stoupnout na průměrných 12,4 procenta.
Firmy hledí do budoucna optimisticky, očekávání spotřebitelů jsou ale nejhorší za posledních deset let. Děsí se inflace a zhoršení životní úrovně. „Celkové výsledky dubnových nálad jsou mírně pozitivní, protože dávají naději, že ekonomika navzdory všem negativním zprávám nezabředne do recese,“ komentuje hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek.
Banky a stavební spořitelny poskytly v únoru hypoteční úvěry za 25,1 miliardy korun, což je proti lednu pokles o 23 procent. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Úrokové sazby dál rostly.
Sen o vlastnickém bydlení se pro mnoho Čechů rozplynul. Nemají totiž na hypotéku. A ze zápisu z jednání bankovní rady ČNB navíc plyne, že drahé zřejmě zůstanou déle, než mnozí čekají.
Banky a stavební spořitelny poskytly v lednu hypoteční úvěry za 32,6 miliardy korun, což je proti prosinci více než čtvrtinový pokles. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu. Meziměsíční propad téměř o 12 miliard korun jde podle asociace výrazně nad rámec běžného lednového zpomalení.
Proč je pondělní údaj o inflaci tak důležitý? Statistický úřad přinese číslo za leden. Jak říkají ekonomové, leden je přeceňovací měsíc. Takže pondělní údaj o lednové inflaci konečně odhalí, jak jsme na tom s růstem cen.
Česká bankovní asociace (ČBA) snížila odhad růstu tuzemské ekonomiky pro letošní rok z 3,9 na 3,7 procenta. Odhad je pozitivnější než u ČNB, podle níž HDP letos vzroste o tři procenta, i od ministerstva financí, počítajícího nyní s růstem 3,1 procenta. Loni ekonomika podle prvních údajů Českého statistického úřadu stoupla o 3,3 procenta.
Do čela komunikace České bankovní asociace (ČBA) na pozici manažera PR a marketingu přichází Radek Šalša. Ve funkci uplatní dlouholeté zkušenosti z médií.
Rok 2021 byl rokem hypoték. Banky a stavební spořitelny loni poskytly nové hypoteční úvěry za rekordních 379 miliard korun, což je meziroční nárůst o 70 procent. Celkem, tedy včetně refinancování, to bylo 178 tisíc hypoték za rekordních 541 miliard korun, uvádí statistika České bankovní asociace Hypomonitor. V případě počtů úvěrů jde o zhruba 50procentní nárůst a u objemu o 73 procent.
Měnový výbor americké centrální banky (Fed) na závěr dvoudenního zasedání podle očekávání zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 4,75 procenta až pět procent. Banka však ve svém prohlášení naznačila, že je blízko pozastavení dalšího zvyšování nákladů na úvěry v souvislosti s nedávným otřesy na finančních trzích po pádu dvou amerických bank.
Ceny ropy 🛢 rostou navzdory zprávě o překvapivém růstu zásob v USA v minulém týdnu. Americký dolar totiž před koncem zasedání měnového výboru centrální banky USA (Fed) oslabuje, což podporuje poptávku po ropě. Cena severomořské ropy Brent roste o 1,3 procenta na 76,27 dolaru za barel. Lehká americká ropa WTI si připisuje 1,2 procenta a prodávala se za 70,52 dolaru za barel.
Problémy bankovního sektoru vyvolané pádem Silicon Valley Bank (SVB) ještě neskončily a do dvou let zkrachuje značný počet bank. Na konferenci agentury Bloomberg to řekl generální ředitel investičního fondu Man Group Luke Ellis. Ohroženy podle něj mohou být hlavně menší a regionální banky v USA a menší banky v Británii.
Číst více
Dovoz ukrajinské pšenice negativně ovlivňuje evropský trh a panují obavy, aby zemědělci dokázali prodat svoji produkci z loňské sklizně a měli kam uskladnit letošní úrodu. Řekl to předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Uvedl, že na to upozorňují také zemědělci z Polska nebo Slovenska.
Slovenský parlament schválil prodloužení zvláštní daně z nadměrných zisků vybraných firem i na letošní rok a zároveň její zvýšení na 70 procent z nynějších 55. Rozhodnutí se dotkne zejména bratislavské rafinerie Slovnaft, která patří do maďarské skupiny MOL. Pokud zákon podepíše prezidentka Zuzana Čaputová, vyšší odvod pro firmy zabývající se například výrobou rafinovaných ropných produktů začne platit na začátku května.
Číst více
Novým členem představenstva Národní rozvojové banky (NRB) se od 1. května stane bývalý viceguvernér České národní banky (ČNB) Tomáš Nidetzký. V představenstvu nahradí končícího předsedu Jiřího Jiráska, uevdlo ministerstvo financí. Nového předsedu si představenstvo NRB zvolí ze svých členů na první schůzi v novém složení, Hospodářské noviny na konci února uvedly, že jím bude právě Nidetzký.
Číst více
Česká měna dál zpevnila k euru, dnes o 11 haléřů na 23,70 korun za euro. Vůči dolaru se po třech týdnech vrátila pod 22 korun za dolar, když dnes posílila o 15 haléřů na 21,95 koruny za dolar.
Novým předsedou dozorčí rady pražského dopravního podniku (DPP) se stal náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti). Ve funkci nahradil bývalého náměstka primátora Adama Scheinherra (Praha Sobě).
Švédský parlament schválil zákon umožňující členství země v NATO. Pro vstup do aliance se severská země, která byla tradičně neutrální, rozhodla po ruské invazi na Ukrajinu v loňském roce. Přijetí Švédska a Finska, které se o členství rovněž uchází, musí odsouhlasit všech 30 členských zemí aliance. Zbývá ještě ratifikace ze strany Maďarska a Turecka. Podobný zákon jako Švédsko přijali finští poslanci začátkem března.
Paříž zvyšuje v souboji o největší burzu v Evropě náskok před Londýnem. Francouzská metropole se poprvé stala hlavním evropským centrem pro obchodování s akciemi loni v listopadu. Tržní kapitalizace pařížské burzy nyní dosahuje 3,13 bilionu dolarů (68,9 bilionu korun), londýnskou burzu převyšuje o 250 miliard dolarů, napsala agentura Bloomberg.