Tržby internetových obchodů v Česku v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly o čtyři procenta. Podařilo se tak udržet pozitivní trend ze závěru minulého roku. Průměrná cena objednávky se zvýšila o osm procent na 1512 korun. Vyplývá to z údajů internetového srovnávače Heureka.cz.
Soudce v americkém státě Missouri snížil částku, kterou má německá skupina Bayer vyplatit v rámci odškodnění třem lidem za zdravotní problémy související s používáním přípravku na hubení plevele RoundUp, na 611 milionů dolarů (14,3 miliardy korun) z předchozích 1,56 miliardy dolarů. Částka je nižší kvůli snížení výše trestního odškodnění, uvedla agentura Reuters.
Americká automobilka Tesla upustila od projektu levného elektromobilu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na obeznámené zdroje. Investoři počítali s tím, že vůz dostupný masám přispěje k růstu podniku. Akcie Tesly po zveřejnění zprávy klesly o téměř pět procent, později část ztrát smazaly. Šéf Tesly Elon Musk po zveřejnění zprávy na síti X napsal, že „Reuters (znovu) lže“.
Rozvoj 5G infrastruktury v Evropě zaostává a kritika mobilních operátorů směřuje na hlavu Evropské komise. Ti unijní vládě v Bruselu vyčítají hlavně laxní přístup ke konsolidaci jednotného trhu, který momentálně sestává ze sedmadvaceti de facto svébytných ekosystémů, na kterých působí více než čtyři desítky významných telekomunikačních společností. Fragmentace je pak hlavním důvodem, proč operátoři nejsou schopni vynakládat více prostředků na investice. Oproti Americe a Asii je tak Evropa pozadu – britský list Telegraph píše, že unijního premianta, finské Helsinky, v kvalitě a rychlosti 5G připojení poráží například i hlavní město Thajska, Bangkok.
Ocelářská společnost Liberty Steel se potýká s problémy od pádu jejího hlavního věřitele Greensill Capital v roce 2021. Kromě Česka, kde vlastní Liberty Ostrava, čelí hospodářskému poklesu a dluhům také v Británii nebo Rumunsku.
Rusko v rámci snahy o destabilizaci Evropské unie a sabotování její klíčové infrastruktury uskutečnilo tisíce pokusů o narušení evropské železniční sítě. Podle listu Financial Times (FT) to uvedl český ministr dopravy Martin Kupka. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle státní agentury TASS reagoval slovy, že jde o „nepodložená obvinění“.
Americký řetězec rychlého občerstvení McDonald's odkoupí zpět všechny franšízové pobočky v Izraeli. Reaguje na bojkoty vyvolané válkou mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. Firma to uvedla ve čtvrtek na svém webu.
Zaměstnanci Liberty Ostrava, kteří kvůli tomu, že provozy v podniku stojí, nechodí do práce, budou od pondělí po většinu času dostávat už jen 70 procent mzdy. Uvedl to řekl předseda základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina. Dosud dostávají 100 procent.
V Polsku i celé Evropě jsou drahé energie i pracovní síla. Lepší bude šít džíny v Asii. Po více než třiceti letech provozu ukončuje americký výrobce džínového oblečení výrobu v Polsku. O práci přijdou stovky lidí.
Matka Googlu, americká společnost Alphabet, chystá svojí dosud největší akvizici. Zvažuje koupi HubSpot, která je dodavatelem reklamního softwaru pro velké klienty.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil rozhodnutí o vítězi tendru na výstavbu dálnice D11 v úseku z Trutnova na státní hranice s Polskem. Vítězem byla polská stavební firma Budimex, která ale podle ÚOHS nesplnila podmínku technické kvalifikace.
Členské státy Evropské unie plánují, že cestující budou dostávat odškodné ne po třech ale až po čtyřech hodinách zpoždění letu ✈. Podle zdrojů agentury DPA byla pro většina unijních ministrů dopravy na setkání v Lucemburku.
Americký prezident Donald Trump dnes ☎ telefonicky hovořil se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. O telefonát požádal šéf Bílého domu, informovala čínská státní agentura Nová Čína bez dalších podrobností. Rozhovor se uskutečnil na pozadí obchodní války mezi oběma zeměmi, o které budou jednací týmy podle Trumpa jednat brzy. V plánu jsou také státní návštěvy ve Washingtonu a Pekingu.
Stát při přijetí bitcoinového daru odpovídajícího téměř jedné miliardě korun ❌ nesplnil podle České kryptoměnové asociace základní náležitosti, kterými se musí řídit jakýkoliv regulovaný subjekt podléhající evropskému nařízení MiCA nebo zákonu proti praní špinavých peněz. Chyběla jak identifikace dárce, tak posouzení původu prostředků, jejich ekonomické logiky a potenciálního rizika souvisejícího s kriminalitou.
Nového německého kancléře Friedricha Merze poprvé v Bílém domě 🤝 přijal americký prezident Donald Trump 👱♂️. Spojené státy budou mít s Německem skvělý vztah, prohlásil Trump s tím, že lídři budou dnes diskutovat o obchodu. Německo je podle Merze připraveno s USA úzce spolupracovat.
Dolar oslabuje poté, co statistika ukázala 👎 zhoršení situace na americkém trhu práce. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu amerického platidla vůči koši šesti světových měn, ztrácel krátce před 17:30 SELČ zhruba 0,1 procenta na 98,71 bodu.
Pražská burza dnes dál mírně 📉 oslabovala. Index PX klesl o 0,14 procenta na 2156,82 bodu. Z předních emisí více než procento odepsaly Komerční banka a Moneta Money Bank, naopak bankovní skupina Erste si zhruba procento a čtvrt připsala. Mírné či nepatrné zisky zaznamenaly i pojišťovna VIG a energetická společnost ČEZ.
Ministři obrany NATO dnes ✔ schválili nové alianční závazky, kterými mají přispět k obraně aliance, oznámil generální tajemník NATO Mark Rutte. K dosažení těchto cílů bude podle něj potřeba více financí. Rutte v této souvislosti navrhuje zvýšit cíl výdajů na obranu na pět procent HDP – 3,5 procenta by mělo být určeno na armádu a 1,5 procenta na širší výdaje spojené s bezpečností.
Koruna dnes ➡ stagnovala k euru na středeční zavírací hodnotě 24,82 koruny za euro. Dopoledne se pohybovala i na silnějších úrovních, později ale všechny zisky odevzdala. Vůči dolaru si česká měna 💪 polepšila o čtyři haléře. V 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 21,66 koruny za dolar.
Ceny ropy 🛢 se dnes 📈 zvyšují po zprávě, že americký prezident Donald Trump telefonicky hovořil se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Severomořská ropa Brent kolem 17:00 SELČ vykazovala nárůst téměř 1,3 procenta a nacházela se v blízkosti 65,7 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate si připisovala zhruba 1,4 procenta.
Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková bude pokračovat ve vedení České konference rektorů, znovu ji zvolili dnes v Ostravě.