Ocenění Visa Czech Top Shop za měsíc říjen putovalo do Brna, kde si jej převzala prodejna společnosti Pumpa. Oceněná prodejna postupuje do celkového finále soutěže, kde se z dvanácti finalistů vybere celkový vítěz.
Britská vláda schválila prodej firmy International Distribution Services (IDS), která je vlastníkem britské pošty Royal Mail, zhruba za 3,6 miliardy liber (přibližně 108 miliard korun) firmě EP Group českého miliardáře Daniela Křetínského. Vyplývá to z oznámení IDS pro londýnskou akciovou burzu. Převzetím IDS Křetínský získává Royal Mail. O akvizici už dříve informoval deník Financial Times.
Na Štědrý den restaurace očekávají až o desetinu vyšší tržby než loni. Tvrdí to prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek, podle nějž zájem o sváteční pohoštění roste dlouhodobě. Z dat společnosti Dotykačka vyplývá, že v posledních dvou letech zůstala na Štědrý den otevřená průměrně třetina restaurací. Podle Stárka jsou v provozu zejména podniky ve větších městech a také v blízkosti turistických atrakcí.
V předvánočním období rostou zlatníkům a obchodníkům se zlatem tržby ve srovnání s celým rokem o desítky procent, nárůst zaznamenali letos i v meziročním srovnání. Vyplývá to z ankety mezi prodejci zlata a šperků. Kvůli rekordní ceně zlata Češi podle nich kupují letos spíše menší šperky a nižší gramáže zlatých slitků nebo mincí. Nejčastěji je pořizují prarodiče vnoučatům.
V období od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022 plánovala ruská korporace leteckých výrobců OAK vyrobit 108 civilních dopravních letadel. Vyrobila jich ale sedm, napsal server BBC News, podle kterého se výroba civilních letadel v Rusku ocitla v důsledku západních sankcí na pokraji krachu.
Devětašedesátileté Britce odhalil nádor na plicích nový nástroj umělé inteligence. Ten zkoumá veškeré anomálie na rentgenových snímcích a určuje pořadí, v němž mají pacienti podstoupit vyšetření, píše stanice BBC.
Soutěž Visa Czech Top Shop pravidelně oceňuje nejlepší maloobchodní prodejny v České republice, které vynikají svým konceptem, designem, zákaznickou péčí a celkovým zážitkem z nakupování. Každý měsíc porota vybírá jednoho vítěze, který se kvalifikuje do velkého finále. Zářijovým vítězem se stala prodejna Ovečkárna na Národní třídě v Praze, jež zaujala nejen svým designem, ale i promyšleným konceptem.
Skupina Penta miliardáře Marka Dospivy se rozhodla, že přestane financovat své projekty pouze z vlastních peněz, a přizve k rozvoji i další investory. V pondělí 16. prosince otevře investorům své dva fondy, Penta Equity a Penta Real Estate.
Škoda Group dodá do Tampere sedm tramvají a osm přídavných modulů pro rozšíření vozového parku v třetím největším finském městě, v němž roste poptávka po hromadné dopravě. Kontrakt za 70 milionů eur (více než 1,75 miliardy Kč) je součástí opce původní zakázky s městským dopravcem Tampereen Raitiotie Oy. Zahrnuje také desetiletý kompletní servis. O novém kontraktu informoval mluvčí Škody Group Jan Švehla.
Skupina enterstore, která je odnoží fondu Hartenberg Capital spravujícího investice předsedy ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše, získala podíl víc než 90 procent ve výrobci a prodejci spodního prádla pro ženy Miss Mary of Sweden se sídlem ve Švédsku, napsal server Hospodářské noviny, podle kterého cena transakce mohla přesáhnout dvě miliardy korun.
Nizozemský soud dnes americké společnosti xAI miliardáře Elona Muska, která kontroluje sociální síť X a provozuje chatbota Grok, ❌ zakázal v zemi vytvářet a šířit sexualizované snímky lidí bez jejich souhlasu. Informovala o tom agentura Reuters.
Izraelská armáda připravuje nasazení další divize v jižním Libanonu, kde se snaží rozšířit nárazníkovou zónu, píše server The Times of Israel (ToI) s tím, že nyní už v oblasti působí 5️⃣ divizí. Libanonská vláda dnes podle agentury AFP oznámila, že kvůli pokračující izraelské agresi podá stížnost k Radě bezpečnosti OSN.
Premiér 👴 Andrej Babiš (ANO) vyzval hlavní distributory pohonných hmot Orlen, Mol a OMV, aby snížili ceny paliv a nezneužívali konflikt na Blízkém východě. Situací by se podle něj měl zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Uvedl to dnes na svém facebooku.
Praha koupí od firmy Skanska za 9️⃣3️⃣ milionů korun nevyužívaný most přes Pražský okruh v Komořanech, který město potřebuje pro plánované napojení Komořanské na obchvat. Odkup dnes schválili zastupitelé města. Nevyužívaný most vznikl spolu s výstavbou okruhu v roce 2010.
Německo má velký strategický zájem na rozvoji dopravního spojení s Českem a Polskem. Na tiskové konferenci po jednání s předsedy vlád východoněmeckých spolkových zemí to dnes řekl německý kancléř 👨 Friedrich Merz. Dodal, že v minulosti se Německo soustředilo na spojení se západní Evropou, nyní jsou prý na řadě východní sousedé.
Ukrajinský prezident 👨 Volodymyr Zelenskyj přicestoval do Saúdské Arábie. Oznámil to na síti X s tím, že ho v zemi čekají důležitá jednání. Naznačil, že hlavním tématem bude bezpečnost.
Americký prezident 👴 Donald Trump si není jistý, zda jsou Spojené státy ochotny uzavřít dohodu s Íránem. Šéf Bílého domu to dnes podle agentur prohlásil na zasedání kabinetu ve Washingtonu. Íránce označil za skvělé vyjednavače, Teherán podle něj žádá o dohodu s USA.
Z pohledu České republiky je nutné, abychom společnými silami 📉 snížili cenu emisní povolenky EU ETS 1, zopakoval během návštěvy Bruselu český ministr životního prostředí Igor Červený. Ministr vůbec poprvé ve funkci navštívil ve středu unijní instituce a jednal mimo jiné s eurokomisařkou pro životní prostředí Jessikou Roswallovou.
Německé holdingové společnosti Porsche SE loni klesl upravený zisk po zdanění zhruba o devět procent na méně než 2️⃣,9️⃣ miliardy eur (71 miliard korun). Firma, která je největším akcionářem automobilové skupiny Volkswagen, to uvedla v dnešní výsledkové zprávě. Zároveň informovala, že více investuje do projektů zaměřených na výrobu zbraní.
Polská vláda 📉 sníží sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) na pohonné hmoty z 23 procent na osm. Oznámil to dnes premiér Donald Tusk. Vláda podle něj zredukuje i spotřební daň a zavede maximální ceny paliv. Polsko se tak podobně jako další evropské země snaží zmírnit dopady konfliktu na Blízkém východě na ceny paliv.