Nechceme vás tady. V Budapešti dali stopku turistům, zatím jen v jedné čtvrti
Hluk, odpadky a také nebývalý nárůst cen nájmů vyvolaly v jedné z nejnavštěvovanějších čtvrtí v Budapešti referendum, v němž se tamní obyvatelé vyjádřili pro zákaz krátkodobých pronájmů.
Terézváros, Tereziino Město, je jednou z turisticky nejatraktivnějších čtvrtí maďarské metropole na levém břehu Dunaje a zároveň i místem, kde zahraniční turisté nejčastěji vyhledávají ubytování. Podle dat budapešťského magistrátu se v této lokalitě nachází přes dva tisíce bytů určených právě ke krátkodobým pronájmům. A to místním vadí. Kvůli hluku a odpadkům, stejně jako kvůli zvyšujícímu se nájemnému.
Fotoreportáž z maďarské metropole:
Více než polovina obyvatel této luxusní čtvrti se proto v referendu vyjádřila jasně pro jejich zákaz. Plebiscit a jeho výsledek je ale pouze prvním krokem. Tamní starosta Tamas Soproni podle serveru Bloomberg přislíbil, že do dvou let začne platit zákon, který krátkodobé pronájmy v exponované lokalitě zcela zakáže.
Maďaři jdou ale dál. Regulaci krátkodobých pronájmů podle vyjádření ministra hospodářství Martona Nagyho chystají i na celostátní úrovni.
Maďarsko se tak přidává k celosvětové vlně boje proti overturismu, především pak proti krátkodobým pronájmům. Platící zahraniční turisté totiž výrazně ovlivňují ceny bydlení místním. Mnoho měst proto proti Airbnb a podobným platformám učinilo rázná opatření. Například Londýn omezuje nabídku soukromých bytů pro turisty na 90 dní v roce, radikální opatření ve snaze zahnat turisty zpátky do hotelů zavedl loni na podzim také New York.
Zřejmě nejdál je v tomto ohledu Barcelona. Katalánská metropole oznámila plán, že do roku 2028 zakáže zhruba 10 000 registrovaných bytů, které se nabízejí na krátkodobý pronájem. Poptávka po krátkodobém ubytování vyhnala ceny nájmů i samotných nemovitostí na úrovně, které místní nejsou s to zaplatit. Nájemné za posledních 10 let v Barceloně vzrostlo o 68 procent a ceny nemovitostí o 38 procent.
Mít v Británii chalupu nebo pronajímat nemovitost přes Airbnb se od příštího roku může pěkně prodražit. Konzervativní vláda chystá několik návrhů. Zvláště v některých regionech turismus likviduje místní komunity, ale také přináší peníze. Ani místní si nejsou jisti, že vládní politika bude ku jejich prospěchu.Britská vláda vyhlásila válku chalupám a krátkodobým pronájmům
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?