Reklama
Vše o: Prezidentské volby 2023

Babiš výrokem o vojenské nepomoci Polsku a Pobaltí naštval střední Evropu. Jen Orbán mlčí

Babiš výrokem o vojenské nepomoci Polsku naštval půlku střední Evropy. Myslel jsem na mír, hájí se
ČTK

Kritiku na domácí politické scéně i rozhořčené reakce zahraničních politiků a komentátorů sklidil prezidentský kandidát Andrej Babiš (ANO) za výrok z nedělní televizní předvolební prezidentské debaty, že by v případě zvolení nevyslal české vojáky na obranu v případě napadení Polska či pobaltských zemí. Kritiku schytal od Polska, Estonska, Litvy, Lotyška i Ukrajiny, překvapena byla i německá média. Jen Maďarsko v čele s Viktorem Orbánem se ke kauze nevyjádřilo.

Reklama

Babiš v debatě odpovídal na otázku, zda by Česko mělo splnit své závazky a poslat v případě napadení Polska či pobaltských států do těchto zemí například vojáky. „Ne, určitě ne. Myslím si, že je potřeba mluvit o míru," prohlásil. Dodal, že chce mír a „v žádném případě by neposílal naše děti a děti našich žen do války". Později na sociálních sítích výroky korigoval s tím, že by závazky v případě napadení spojenecké země „pochopitelně dodržel".

Kandidát na prezidenta Petr Pavel se setkal s občany před druhým kolem voleb, 19. ledna 2023, Masarykovo náměstí, Ostrava.

AKTUALIZOVÁNO: Favorit voleb Pavel si drží nad Babišem výrazný náskok, shodují se průzkumy

Druhé kolo volby prezidenta by nyní s výrazným náskokem vyhrál bývalý vysoký představitel armády Petr Pavel. Získal by 58,8 procenta hlasů, zatímco jeho protikandidát, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš 41,2 procenta. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos. Obdobně dopadl aktuální průzkum agentury Median.

Přečíst článek

Polská média i politiky a publicisty Babišovo vyjádření zaskočilo, pozastavují se nad tím, zda zapomněl na závazky plynoucí z členství v NATO. Politici vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) současně zaútočili i na eurokomisařku Věru Jourovou, která má na starosti hodnoty a transparentnost a často kritizuje úroveň právního státu v Polsku. „Jsem zvědavý, kde jsou platební příkazy z Moskvy!" napsal poslanec PiS Bartosz Kownacki. Babiše kritizuje i polská opozice.

Estonský ministr Urmas Reinsalu označil slova za nejhorší příklad zasahování domácí kampaně do bezpečnostních otázek. Podle jeho lotyšského kolegy Edgarse Rinkévičse je Babišův výrok nezodpovědný.

Litevci i Estonci by Česku na pomoc přišli

Litevský ministr Gabrielius Landsbergis stejně jako jeho estonský kolega prohlásil, že by jeho země bez váhání vojáky na pomoc Česku vyslala. Podle šéfa diplomacie Jana Lipavského (Piráti) vnímají kolegové výrok jako součást kampaně a Česko by svůj závazek dodrželo.

Reklama

David Ondráčka: Krajina po bitvě. Co bude po prezidentské kampani

Prezidentem se stane Petr Pavel, jsem o tom přesvědčen, píše ve svém komentáři protikorupční expert a bývalý šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka. Poslední týden kampaně ale bude výživný. Ondráčka nabízí několik tezí, co se může dít, až opadne vřava kampaně a rozdivočené emoce. Jak bude vypadat krajina po bitvě.

Přečíst článek

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že jako zodpovědný politik musí s veškerou naléhavostí vyzvat k tomu, aby se prezidentský volební souboj vedl s ohledem na zájmy a závazky ČR. „ČR musí být – i ve vlastním zájmu – vnímána jako seriozní spojenec a partner," uvedl. Rolí prezidenta má být zemi reprezentovat, ne ničit její pověst a znejišťovat partnery, doplnil.

Vše o volbě prezidenta ČR čtěte zde:

Další čeští politici hovořili v souvislosti s Babišovými vyjádřeními o mezinárodní ostudě, hanbě či podrazu. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že NATO je založeno na principu jeden za všechny, všichni za jednoho. „Ví to vláda, ví to většina společnosti, která podporuje členství v alianci. Měl by to vědět i poslanec Babiš, protože je to klíčová garance bezpečnosti ČR," dodala.

Kolektivní obranu NATO jsem nezpochybnil, tvrdí Babiš

Babiš dnes řekl, že kolektivní obranu NATO nezpochybnil. Jen si nechtěl představit, že by mohla vypuknout třetí světová válka. Politici musejí usilovat o mír a zabránit válce, uvedl. ČR je členem NATO od roku 1999, stejně jako Polsko. O trojici pobaltských zemí se NATO rozšířilo o pět let později.

Prezidentský kandidát Petr Pavel u studentů jednoznačně vyhrál.

Sázkovky nadále drtivě favorizují jako vítěze voleb Pavla

Šance na zvolení Andreje Babiše dnes podle vypsaných kursů tuzemských sázkových kanceláří citelně klesají. Kurzy předních sázkových kanceláří Tipsport, Fortuna, SazkaBet a Betano se nyní pohybují v rozmezí od 1:6,6 do 1:7,25. Kdo si tedy nyní vsadí 1000 korun na to, že Babiš se stane prezidentem, dočká se v případě jeho vítězství výhry až 6250 korun v čistém vyjádření.

Přečíst článek

Babišův protikandidát Pavel dnes na Twitteru uvedl, že princip kolektivní obrany je páteří NATO. Babiš ho podle něj v neděli popřel. „Kdyby to udělal jako prezident, byl by to skandál v celém NATO. Takový chaos si dovolit nemůžeme," napsal. Po zvolení by svou druhou zahraniční cestu směřoval do Polska. Chtěl by tak Poláky a pobaltské země ujistit, že Česko ctí dohody, uvedl.

Babišova vyjádření si všimly i zahraniční weby, ukrajinský server Gazeta.ua ho označil za skandální. „Kandidáta neuvedla do rozpaků ani skutečnost, že se jedná o závazek členských států NATO," napsal. Podle slovenského listu Sme narazil Babiš na limity výroků o nezatahování do války. „Nastavení kampaně mu neumožnilo odpovědět, že jsou zde bezpečnostní závazky, které marketing nezmění," uvedl list. Na to, že Babiš zpochybnil české spojenecké závazky vůči NATO, upozornila také agentura DPA. Podrobně se tématu věnuje saský deník Sächsische Zeitung, který zmínil, že výroky donutily k reakci i Fialu, ačkoliv se snaží držet stranou kampaně.

Předseda Klubu politické komunikace Karel Kreml uvedl, že radost z Babišova výkonu musí mít ruská propaganda. „Je totiž jen otázkou času, než se Babišův skandální výrok objeví na obrazovkách ruské státní televize. Pochopitelně jako důkaz slabosti a nejednoty západní aliance. Ruští trollové se musí tetelit blahem," uvedl.

Prezidentský kandidát Andrej Babiš(ANO) hovoří na tiskové konferenci ve svém volebním štábu k výsledkům prvního kola prezidentských voleb

Policie prověřuje výhružky Babišově ženě. Pomůže mu to hrát v kampani oběť, tvrdí politologové

Policie prověřuje oznámení prezidentského kandidáta Andreje Babiše (ANO), že obdržel dopis s ostrým nábojem adresovaný jeho manželce. Babiš řekl, že anonymní vzkaz byl plný urážek. Mluvčí středočeské policie Barbora Schneeweissová řekla, že se kriminalisté zásilkou zabývají. Podle ní zásilku obdržel Babiš ve čtvrtek. Zatím neupřesnila, zda byla v zásilce skutečně ostrá munice. Řekla pouze, že předmět vypadající jako náboj ještě prověří znalec. Babiš považuje zásilku za zastrašování prezidentského kandidáta a jeho rodiny, které nepatří do svobodné společnosti. Babišův protikandidát ve druhém kole prezidentských voleb Petr Pavel odsuzuje projevy nenávisti a hrozby Babišovi a jeho rodině. Kampaň je ale podle něj vypjatá hlavně kvůli tomu, že Babiš straší voliče.

Přečíst článek

Reklama

Související

Co nejvíce zaujalo čtenáře Newstreamu v roce 2022? Válku na Ukrajině či energetickou krizi trumfla reportáž z Řecka

Co čtenáře Newstreamu nejvíce zaujalo v roce 2022? Válku na Ukrajině i energetickou krizi trumfla reportáž z Řecka

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme