Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Válka na Ukrajině bude trvat ještě roky. Ruské vzdušné síly překvapily svou nekompetentností, říká expert

Válka na Ukrajině je teď v módu očekávání dlouhého konfliktu
ČTK
 ČTK

Válka na Ukrajině je teď podle Zdeňka Kříže z Fakulty sociálních studií brněnské Masarykovy univerzity v módu očekávání dlouhého opotřebovávacího konfliktu. Může podle něj trvat ještě roky. Odborník se specializuje na mezinárodní bezpečnostní organizace či bezpečnostní politiku a v analýze zhodnotil dva roky konfliktu na Ukrajině.

Reklama

Začátek konfliktu byl podle něj typický převažujícím despektem bezpečnostních analytiků i veřejnosti k ukrajinské schopnosti bránit se. Debata se podle něj vedla většinou o tom, kolik týdnů uplyne, než Ukrajina padne. „Druhá polovina roku 2022 byla charakteristická prozřením, že ruská armáda je mnohem slabší, než za jakou byla považována. To se projevilo v podceňování ruských vojenských schopností a v nezdravém očekávání podstatné části expertů i veřejnosti ve vztahu k průběhu ukrajinské letní útočné kampaně roku 2023,“ uvedl Kříž.

Na začátku války ruské vedení podle Kříže čekalo, že válka bude rychlá. A mýlilo se. „Na počátku roku 2023 ukrajinské politické elity věřily, že by válka mohla v roce 2023 skončit ruskou porážkou, a mýlily se též. Nyní se obě strany nacházejí v módu očekávání dlouhého opotřebovávacího konfliktu, který klidně může trvat ještě léta, než se Rusko zhroutí. Tedy pokud vydrží západní materiální podpora Ukrajiny. Bez ní se zhroutí Ukrajina,“ míní Kříž.

Generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová

Válečná ekonomika Ruska dlouho nevydrží. Jeho obyvatelé mají těžké časy, říká šéfka MMF

I přes optimismus, který v poslední době zavládal při zprávách o růstu ekonomiky Ruska, čekají rozlohou největší zemi světa těžké časy. Pro server CNBC to uvedla generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová.

Přečíst článek

Řekl, že Ukrajina dostala v roce 2022 mnohem větší materiální a finanční podporu, než se o rok dříve očekávalo. „Z přístupu nevyzbrojujme Ukrajinu, abychom Putina nevyprovokovali, se Západ dostal do roviny dodávek tisíců kusů těžkých zbraňových systémů, a o hodně více než 100 miliard eur pomoci všeho druhu,“ uvedl expert. V roce 2023 podpora podle něj rostla, byla ještě o něco vyšší, než o rok dříve. „Že Ukrajina nedostala ani zdaleka vše, co by potřebovala a co po Západu požadovala, je jiná otázka,“ řekl expert.

Rusko podle něj nikdy není tak silné, jak světu a sobě namlouvá, ale ani nikdy není tak slabé, jak by jeho sousedi pro vlastní bezpečnost potřebovali. Za dva roky trvání konfliktu Kříže překvapilo například to, že Rusové vsadili na scénář „hluboké operace“ a pokusili se s relativně malými silami během několika málo týdnů vyřadit zemi, která je větší než Francie. „Překvapila mě nízká úroveň bojeschopnosti ruské armády, která od roku 2008 procházela zásadní reformou a na invazi se nejméně rok pečlivě připravovala. Tedy dle plánovací dokumentace. Součástí příprav bylo i pořádání velkých cvičení, od kterých bych očekával, že se na nich vojska musela aspoň něco naučit,“ uvedl odborník.

Udivila jej také podle něj lehkovážnost ruských velitelů, štábů a plánovačů, kdy věřili, že půjde jenom o větší cvičení. „Překvapily mě ruské vzdušné síly. Takovou míru nekompetence jsem od nich neočekával,“ poznamenal Kříž.

Špatný stav německého hospodářství ohrožuje Českou republiku a Maďarsko

Varování pro Česko a Maďarsko. Špatný stav německého hospodářství je ekonomicky ohrožuje

Špatný stav německého hospodářství ohrožuje středoevropské ekonomiky závislé na exportu. Ty se stále vzpamatovávají z jednoho z nejhorších inflačních skoků na světě v důsledku pandemie covidu-19. Úzké obchodní vazby s Německem a s jeho kdysi mohutným automobilovým průmyslem přitom byly pro region po pádu komunismu léta přínosem. Nyní jsou ale zpomalením růstu nejvíce ohroženy ekonomiky České republiky a Maďarska, ale také ekonomika Slovenska, uvádí ve své analýze agentura Reuters.

Přečíst článek

V souvislosti s ukrajinskou letní ofenzivou roku 2023 Kříže překvapilo, že někdo mohl pomýšlet na provedení průlomu předem připravené obrany protivníka proti jeho vzdušné nadvládě způsobem, jaký se učil ještě koncem devadesátých let. „Překvapily mě prognózy, že Ukrajina může během několika týdnů dosáhnout mezinárodně uznaných hranic,“ řekl Kříž.

Odhadl také, jak se bude situace vyvíjet dál. Rusko se podle něj bude snažit v následujících měsících přesvědčit svět, že nemůže prohrát, že je neporazitelné. „Jako kdyby nebylo rusko-japonské války, první světové války a sovětské porážky v Afghánistánu,“ uvedl expert. Ukrajina se pak podle něj bude snažit udržet si západní podporu, nahlodat podporu Ruska v diktaturách třetího světa a především zmobilizovat společnost ve prospěch válečného úsilí.

Reklama

Související

Náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško

Válku s NATO nemáme v úmyslu, vzájemné vztahy se však záměrně zhoršují, uvedl ruský diplomat

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme