Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

V korupci je Česko 41. na světě, Orbánovo Maďarsko poslední v EU

V korupci je Česko 41. na světě, Orbánovo Maďarsko poslední v EU
ČTK
 ČTK

Česko se na dnes zveřejněném žebříčku organizace Transparency International (TI), která hodnotí korupci ve 180 zemích a oblastech, umístilo na 41. příčce, získalo 56 bodů ze sta možných. Meziročně se sice jedná o dvoubodové zlepšení, stále ale Česká republika zaostává o osm bodů za průměrem Evropské unie.

Reklama

Na čele žebříčku se letos umístilo Dánsko, které si polepšilo o dva body na celkových 90. Uteklo tak dvojici Finsko a Nový Zéland, které oproti poslednímu srovnání ztratily jeden bod a mají letos 87 bodů. Čtvrtou příčku pak drží Norsko s 84 body, páté místo sdílejí Singapur a Švédsko s 83 body.

Volodymyr Zelenskyj

AKTUALIZOVÁNO: Boj na dvou frontách. Zelenskyj válčí s Rusy i korupcí, padají první hlavy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ohlásil personální změny na různých úrovních státní správy. Učinil tak poté, co zemí otřásly největší korupční skandály od zahájení ruské invaze v únoru minulého roku, uvedla agentura Reuters. Zelenskyj nezmínil, koho by se změny měly týkat, těsně poté ale rezignoval zástupce šéfa prezidentské kanceláře i náměstek ministra obrany.

Přečíst článek

První desítku doplňují Švýcarsko (82 bodů), Nizozemsko (80 bodů), Německo (79 bodů) a Lucembursko a Irsko (77 bodů). Zajímavostí je, že kromě prvního Dánska si všechny státy první desítky bodově pohoršily.

Na opačném konci žebříčku naopak skončilo Somálsko, které oproti loňsku ztratilo jeden bod a má pouhých 12 bodů. Předposlední příčku pak sdílí Sýrie a Jižní Súdán (13 bodů).

Rusko je poslední v Evropě

Rusko zahájilo loni na konci února invazi na Ukrajinu a válka v této zemi trvá již téměř rok. Pokud jde o hodnocení obou těchto zemí, Rusko si pohoršilo o jeden bod na letošních 28 bodů a zároveň kleslo o jednu příčku na 137. místo, což ho řadí na poslední místo v Evropě. Ukrajina si naproti tomu o bod polepšila (33 bodů) a poskočila ze 122. na 116. příčku.

David Ondráčka: Krajina po bitvě. Co bude po prezidentské kampani

Prezidentem se stane Petr Pavel, jsem o tom přesvědčen, píše ve svém komentáři protikorupční expert a bývalý šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka. Poslední týden kampaně ale bude výživný. Ondráčka nabízí několik tezí, co se může dít, až opadne vřava kampaně a rozdivočené emoce. Jak bude vypadat krajina po bitvě.

Přečíst článek

"Příčinou současného výsledku (v České republice) je zejména dlouhodobě neřešená strategie omezování korupce v naší zemí, a to především ze strany politické reprezentace napříč spektrem," napsala Transparency International ve své tiskové zprávě.

Fialova vláda změnu nepřinesla

Jak organizace dodala, omezování korupce v Česku stále pokulhává. "Z dlouhodobé perspektivy ČR postupuje tempem dva kroky vpřed a dva kroky vzad. Politikům chybí jasná protikorupční strategie, kterou by se jednotlivé vlády zavázaly v delším horizontu několika let dodržovat a naplňovat, a odhodlání přijímat ambiciózní a systémové změny," uvedla TI.

Polský Sejm (ilustrační foto)

Polsko následuje Maďarsko. Ustoupí EU výměnou za peníze z fondů

Polský Sejm schválil změny zákona o nejvyšším soudu, které mají podle vlády ve Varšavě vést k uvolnění peněz z fondu EU na obnovu ekonomik po pandemii covidu-19. Informuje o tom portál onet.pl. Polská národně-konzervativní vláda v uplynulých letech provedla rozsáhlé změny v justici, které podle opozice, Evropské komise i různých nezávislých institucí ohrožují principy právního státu.

Přečíst článek

Vývoj hodnocení České republiky od roku 2012, kdy začala organizace používat vylepšenou metodiku při sestavování Indexu vnímání korupce, připomíná podle ní jízdu na horské dráze: zlepšení střídá propad.

Vláda Petra Fialy (ODS) v tomto ohledu nepředstavuje žádnou výraznou změnu. Vypadá to, že se spokojila s tím, že Andrej Babiš (ANO) už není premiér, a zapomněla, že jím zase může být. Vládní koalice zatím nenašla odvahu na novelu zcela bezzubého zákona o střetu zájmů, její návrh na ochranu oznamovatelů je jen stínem skutečně efektivního řešení a velké naděje nevzbuzují ani slabé plány na regulaci lobbingu,” okomentoval hodnocení Česka ředitel Transparency International ČR (TI ČR) Ondřej Kopečný.

Maďarský premiér Viktor Orbán

Orbánovy sliby vyšly naprázdno. S&P zhoršila rating Maďarska pro investory

Mezinárodní ratingová agentura S&P zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Maďarska o jeden stupeň na úroveň BBB-. Upozornila, že Maďarsko se potýká s vysokou inflací a vnějšími tlaky. Výhled ratingu S&P změnila z negativního na stabilní. Signalizovala tak, že v dohledné době další změnu ratingové známky nepředpokládá.

Přečíst článek

Jak dodal, "zklamáním je i přístup vládních stran ke korupčním aférám". "Pokud se týkají jejich členů, jsme tak jako v minulosti svědky řady výmluv, zlehčování informací nebo dosazování zapletených politiků do poradních funkcí,” doplnil Kopečný.

Maďarsko se propadá  

Česko v rámci unijní sedmadvacítky po třech letech na 19. příčce poskočilo na sdílenou 16. pozici s Itálii a Slovinskem. Na posledních příčkách ve srovnání členských států EU zůstávají Rumunsko (46 bodů) a Bulharsko (43 bodů), které si polepšily o bod, a Maďarsko, které naopak bod ztratilo (42 bodů).

„Index vnímání korupce - CPI je nutné vnímat v dlouhodobém horizontu. Zachycuje vývoj a trendy v dané společnosti. Je patrné, že Česko patnáct let přešlapuje na místě. Sice se výrazně nepropadá jako například Maďarsko, ale zároveň se celkově ani nezlepšuje,” uvedl Petr Leyer, právník a člen správní rady TI ČR.


 
Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme