Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Ukrajinci zasáhli klíčovou radarovou stanici. Krok ke třetí světové, zní z Ruska

Ukrajinci zasáhli klíčovou radarovou stanici. Krok ke třetí světové, zní z Ruska
ČTK
 ČTK

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí systému varování před mezikontinentálními balistickými střelami. S odkazem na analýzu Institutu pro studium války to píše agentura DPA. Podle ní se k úderu ruská armáda ani jiné úřady zatím nevyjádřily. Ruský senátor Dmitrij Rogozin to však označil za krok ke třetí světové válce.

Reklama

Institut pro studium války ve své páteční analýze uvedl, že podle vícero zdrojů z ruské i ukrajinské strany ve čtvrtek úder za použití bezpilotních prostředků zasáhl radarovou stanici v ruském městě Armavir v Krasnodarském kraji. Stanice je podle analýzy součástí systému včasné výstrahy, který má varovat před vypálením mezikontinentálních balistických raket, jež mohou nést jadernou hlavici. Snímky ze satelitů ukazují, že jeden radar je zřejmě poškozen.

Krok ke třetí světové

Podle agentury DPA na útok zatím nereagoval Kreml ani další ruské úřady. Na sociální síti X ho však komentoval ruský senátor, bývalý velvyslanec při NATO a někdejší šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. Ten označil úder za krok ke třetí světové válce. Za úder je podle něj spoluzodpovědný Washington vzhledem k blízké vojenské spolupráci mezi USA a Ukrajinou.

Agentura DPA také poukazuje na komentář, který zveřejnil norský analytik Thord Are Iversen. Podle něj není dobrým nápadem útočit na tento druh cílů. „Je v nejlepším zájmu všech, aby ruský systém včasné výstrahy fungoval dobře, a to hlavně v době napětí,“ napsal na sociální sít X.

Ruský prezident Vladimir Putin a běloruský vůdce Alexander Lukašenko

Putin: Mírové rozhovory je třeba obnovit, ale pouze s legitimním vedením Ukrajiny

Je potřeba obnovit mírové rozhovory, prohlásil v Minsku ruský prezident Vladimir Putin. Jednání ale podle něj musí být vedena s legitimním vedením Ukrajiny, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však prý podle názoru Moskvy už legitimitu nemá. Putin to podle agentury Reuters řekl na tiskové konferenci po rozhovorech se spojeneckým běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem.

Přečíst článek

Reklama

Námořní dron Sea Baby

Co stojí za úspěchem Ukrajinců na moři? Námořní drony dostaly vylepšení

Šéf ukrajinské tajné služby SBU Vasyl Maljuk uvedl, že Ukrajinci vybavili námořní drony Sea Baby raketomety Grad. SBU podle něj takto vybavená bezposádková plavidla použila poprvé loni v prosinci. Informovala o tom agentura Interfax-Ukrajina nebo server Ukrajinska pravda, který zveřejnil fotografii zbraně.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme