Reklama

Si Ťin-pching si zajistil třetí období v čele strany. Padají hlavy. Z pódia vyvedli bývalého prezidenta

Čínský premiér Li Kche-čchiang po 20. sjezdu čínských komunistů vypadne z vedení strany a přijde tím i o premiérský post
ČTK / AP

V Pekingu skončil 20. sjezd komunistické strany Číny. Bezprecedentní třetí pětileté funkční období v čele strany si díky dodatku k stranické ústavě zajistil současný prezident Si Ťin-pching. Sjezd, na kterém jednalo kolem 2300 účastníků, trval od minulé neděle a změny ve stranickém vedení by měly být zveřejněny až tuto neděli. Podle agentur však z tohoto vedení vypadne premiér Li Kche-čchiang (na snímku), což znamená, že přijde i o post premiéra, nebo šéf centrální banky. Sjezd narušil incident, kdy ochranka vyvedla z pódia z čestného místa vedle Si Ťin-pchinga bývalého čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa (viz níže odkaz na video).

Reklama

Sedmašedesátiletý Li Kche-čchiang nebyl zařazen do nového 200členného ústředního výboru komunistické strany, což je požadavek pro vstup do silnějšího politbyra a jeho nejvyššího stálého výboru, z něhož vzejde příští premiér. To znamená konec desetiletí Li Kche-čchianga jako čínského úředníka č. 2 a dlouhé kariéry, která ho v jednu chvíli viděla jaké účastníka boje o vedení národa – boje, který prohrál právě se Si Ťin-pchingem, poznamenala agentura Bloomberg

Jeden z nejméně mocných premiérů v historii

Li Kche-čchianga si lze pamatovat jako jednoho z nejméně mocných premiérů v nedávné čínské historii,“ řekl Chen Gang, zástupce ředitele Východoasijského institutu na Národní univerzitě v Singapuru. „Zřídka jsme slyšeli jeho kritiku za jakékoli chyby. V Číně ale o všem rozhoduje politika," řekl Chen. Li Kche-čchiang měl pověst relativně liberálního úředníka, která vznikla již ​​v 80. letech, kdy překládal anglická díla o ústavním právu.

čínští komunisté

Lukáš Kovanda: Čínská bublina nepraská, jen se rychleji vyfukuje. „Nový Mao“ chyby svého předchůdce nezopakuje

V mediálním stínu války na Ukrajině a evropské energetické krize se skrývá přízrak, jenž může dále přitížit i české ekonomice. Hrozba „tvrdého přistání“ čínského hospodářství. Podle nejnovějších prognóz totiž letos nelze vyloučit, že vykáže růst pod tříprocentní úrovní. To by sice stále bylo znatelně více, než o kolik vzroste česká ekonomika, nicméně plán pekingského politbyra byl pro letošek docela jiný: 5,5procentní růst.

Přečíst článek

Poté, co prohrál boj se Si Ťin-pchingem o roli prezidenta, se Li Kche-čchiang stal premiérem a vytvořil politickou platformu založenou pro snížování byrokracie a daní z podnikání. Prosazoval také „urbanizaci nového stylu“, která povzbudila růst měst a byla spojena s nárůstem zaměstnanosti a veřejných služeb. Ale role Li Kche-čchianga se zmenšila, jakmile Si Ťin-pching přesunul klíčová hospodářsko-politická rozhodnutí do řady stranických výborů, které vedl on sám a jeho důvěryhodný ekonomický poradce Liou He, dodal Bloomberg. 

Kromě Li Kche-čchianga chybí na seznamu členů nového ústředního výboru i další tři členové současného stálého výboru. Členy toho nového se tak už nestanou ani Li Čan-šu, Wang Jang a Chan Čeng, protože už je jim stejně jako dosavadnímu premiérovi přes 67 let, což je věková hranice, která podle pravidel znemožňuje znovuzvolení. Na novém seznamu členů ústředního výboru kromě nich ale scházejí i guvernér čínské centrální banky a předseda bankovního a pojišťovacího dozorčího úřadu.

Reklama

Martin Wichterle, podnikatel

No name výroba v Číně už nikoho moc nezajímá, říká podnikatel Wichterle

Logo českého designu je možné postavit na tom, že v Česku designové produkty také vyrábíme a vyvíjíme. Podnikatel Martin Wichterle, který kromě strojírenské firmy Wikov vlastní sklárny Bomma a Rückl, v rozhovoru pro magazín Moderní ekonomická diplomacie zdůrazňuje, že „česká laboratoř designu je skutečně unikátní“.

Přečíst článek

Si Ťin-pching zůstane v čele dalších pět let

Podle očekávání v čele strany bude na další pětileté období potvrzen současný prezident Si Ťin-pching. Si Ťin-pching stojí v čele Komunistické strany Číny od listopadu 2012 a prezidentem je od března 2013. Podle odborníků se postupně stal nejmocnějším vůdcem, jakého Čína v posledních desetiletích měla. Čínský parlament na svém zasedání v březnu 2023 Si Ťin-pchinga podle předpokladů zvolí jako prezidenta i na dalších pět let.

Teoreticky může Si vládnout neomezeně dlouho, protože v roce 2018 parlament vyškrtl z ústavy klauzuli omezující výkon funkce prezidenta na dva po sobě následující mandáty, tedy na deset let.

Čína před zahájením sjezdu Komunistické strany

Čína připustila útok na Tchaj-wan. Cíl je sjednocení za jakoukoli cenu

Již v neděli propukne sjezd vládnou Komunistické strany Číny. Očekává se, že dosavadní prezident Si Ťin-Pching zůstane u moci.

Přečíst článek

Na závěrečném zasedání těsně před dnešním hlasováním o změnách v ústavě došlo podle agentur k nečekanému incidentu. Podle záznamů z kamer strážci pořádku v sále vyvedli z pódia z čestného místa vedle Si Ťin-pchinga bývalého čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa, který se jim zpočátku bránil. Si zákroku rozpačitě přihlížel. Chu není považován za příznivce současného vůdce strany. Bývalý prezident představuje starý "kolektivní" model vedení se zástupci různých frakcí a s věkovými a funkčními limity, který chce devětašedesátiletý Si Ťin-pching svým třetím funkčním obdobím zvrátit.

Nucené odvedení křehce působícího Chu Ťin-tchaa ze sálu vyvolalo ohlas na sociálních sítích i v západních médiích. Jako hlavní události závěru sjezdu si incidentu všímají list Financial Times či stanice BBC, která připomíná, že situaci nikdo oficiálně nevysvětlil. O velmi nezvyklém incidentu nereferovala čínská státní média, poznamenala agentura AFP.

Tchajwan: Budeme bránit svou suverenitu

Na tuto zmínku o ostrovním státě poblíž čínské pevniny reagovala podle agentury Kjódó tchajwanská Rada pro záležitosti pevninské Číny (MAC). „Nezakolísáme v našem odhodlání bránit naši suverenitu, demokracii a svobodu,“ uvedla rada. Naléhala na Čínu, aby vzájemné spory mezi oběma zeměmi vyřešila mírovou cestou a pragmaticky. Peking by podle ní měl „opustit starou mentalitu agrese a konfrontace.“

čínští komunisté

Lukáš Kovanda: Čínská bublina nepraská, jen se rychleji vyfukuje. „Nový Mao“ chyby svého předchůdce nezopakuje

V mediálním stínu války na Ukrajině a evropské energetické krize se skrývá přízrak, jenž může dále přitížit i české ekonomice. Hrozba „tvrdého přistání“ čínského hospodářství. Podle nejnovějších prognóz totiž letos nelze vyloučit, že vykáže růst pod tříprocentní úrovní. To by sice stále bylo znatelně více, než o kolik vzroste česká ekonomika, nicméně plán pekingského politbyra byl pro letošek docela jiný: 5,5procentní růst.

Přečíst článek

Peking považuje Tchaj-wan za vzbouřeneckou provincii a za legitimní součást svého území. Podle oficiální politiky jedné Číny na ostrově neexistuje samostatná politická entita. Tchaj-wan přitom od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastní vládu a přes tři dekády i demokratické zřízení, zatímco v pevninské Číně trvá režim jedné strany. Čína ostrovu hrozí ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Případná obrana před čínskou invazí by byla podle analytiků pro Tchaj-wan náročnou operací s nejistým výsledkem.

Reklama

Související

Analytici: Politici by si měli vzít z Pavla příklad. Jeho postoj k Číně je jeden z těch nejrazatnějších

Přečíst článek
V Římě složila do rulou prezidenta Sergia Mattarelly přísahu šéfka postfašistické strany Bratři Itálie (FdI). Giorgia Meloniová se stává první ženou v čele italského kabinetu a první vůdkyní krajně pravicové strany, která bude zemi řídit.

Návrat do historie? V Římě složila premiérskou přísahu šéfka postfašistické strany Meloniová

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme