Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Proč Fico nenávidí Ukrajinu? Roli mělo sehrát ponížení od Tymošenkové, uvedl server Politico

Pravděpodobný budoucí slovenský premiér Robert Fico
ČTK
 ČTK

Pravděpodobný budoucí slovenský premiér Robert Fico během předvolební kampaně varoval, že jako nový vůdce země už nepošle Ukrajině „ani jeden náboj“ na pomoc proti ruské agresi. Tento dramatický posun od výrazně proukrajinského postoje odcházející vlády je zčásti založený na historických sympatiích Slovenska k Rusku. Jak ale napsal server Politico, existuje i velmi osobní důvod, proč Fico nemá Ukrajinu rád.

Reklama

Vše souvisí s rokem 2009, kdy byl Robert Fico slovenským premiérem. Tehdy 7. ledna vyvrcholila dlouhotrvající hádka mezi Ruskem a Ukrajinou kvůli zemnímu plynu a přes Ukrajinu přestal do EU proudit ruský plyn. To pro Slovensko uprostřed zimy znamenalo obrovské potíže.

Přerušení plynových toků stálo slovenskou ekonomiku asi 100 milionů eur denně, protože byly donuceny zavřít i továrny. Zoufalý Fico prý tehdy volal jak tehdejšímu ruskému premiérovi Vladimiru Putinovi, tak i ukrajinské premiérce Juliji Tymošenkové a snažil se je přimět k tomu, aby byly plynové kohouty znovu otevřeny.

Skotský premiér Humza Yousaf

Karel Pučelík: Vyhasíná sen o skotské nezávislosti?

Skotský premiér Yousaf musí řešit osobní problémy, protože část jeho rodiny uvízla v Gaze. Do toho se snaží vzkřísit svou skomírající Skotskou národní stranu, které k úspěchům již určitě nebude stačit jen volaní po nezávislosti.

Přečíst článek

Jak popisuje Politico, brzy ráno 14. ledna dorazila slovenská delegace vedená Ficem do Kyjeva, aby se setkala s ukrajinskou vládou. A Ukrajinci je nechali čekat. A museli čekat velmi dlouho.

Schůzka se odehrála až tři hodiny po příletu a k překvapení Slováků na ní byli i novináři. A před zapnutými kamerami strávila Tymošenková 20 minut nadáváním Ficovi za to, že se ve sporu o plyn postavil na stranu Moskvy.

Ficovo ponížení

„Byla to pro něj absolutně nepříjemná situace. Bylo vidět, jak celý rudne od vzteku. Byla ta katastrofa,“ popsal serveru Politico nejmenovaný vysoký slovenský představitel, který si tehdejší události pamatuje. „Byl ponížen,“ dodal tento zdroj.

Slováci poté odletěli do Moskvy, kde je přivítal Vladimir Putin ceremonií v jednom z honosných sálů Kremlu. „Fico začal poté otevřeně zastávat protiukrajinské postoje,“ uvedl k tomu slovenský politolog Alexander Duleba. „Říkal, že nemusíme podporovat Ukrajince, že nás Ukrajina nepotřebuje, že s námi nevedou vážné rozhovory. To je osobní,“ dodal Duleba.

Škola v přírodě za dva tisíce na noc. Koho ještě mají živit rodiče dětí?

Dalibor Martínek: Škola v přírodě za dva tisíce na noc. Koho ještě mají živit rodiče dětí?

Proč by měly být v polovině října společenským tématem školy v přírodě? V době, kdy celou společností „hýbe“ vládní úsporný balíček? Děti přece odjíždějí na pobyty až v květnu nebo v červnu.

Přečíst článek

Server Politico oslovil ohledně této historické schůzky i Juliji Tymošenkovou, která je stále aktivní v ukrajinské politice. Její mluvčí ale uvedla, že Tymošenková nemá k tomuto setkání žádné konkrétní podrobnosti.

Nebyl to přitom jediný přešlap Kyjeva během plynové krize. Do Kyjeva odletěl 16. ledna i tehdejší prezident Ivan Gašparovič, aby se setkal se svým protějškem Viktorem Juščenkem, který mu řekl, že ukrajinská energetická firma Naftogaz dokáže obnovit některé toky plynu na Slovensko. Během schůzky, na které se měla uzavřít dohoda, ale najednou šéf Naftogazu oběma prezidentům oznámil, že plyn obnovit nepůjde.

„Ukrajincům se povedlo ponížit slovenského premiéra i prezidenta,“ popsal tehdejší situaci nejmenovaný slovenský zdroj. I když Tymošenková a Putin nakonec vyjednali konec plynové krize a 20. ledna začal plyn opět proudit, trpká pachuť toho, co se dělo v Kyjevě, zůstala. „Určité politické kruhy na Slovensku Ukrajincům nevěří,“ okomentoval to slovenský zdroj.

Konec slovenské podpory?

Slovensko až dosud patřilo mezi jednoho z největších podporovatelů Ukrajiny. Svému východnímu sousedovi postupně poslalo různý vojenský materiál a techniku, včetně systému protivzdušné obrany S-300 a stíhaček MiG-29. Slovenské zbrojovky rovněž prodávají Kyjevu zbraně a střelivo.

Stanislav Šulc: Češi už zase budou slavit, že sousedovi chcíply dvě kozy

Ministerstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo připravit novelu zákoníku práce. Jedním z navrhovaných ustanovení bude také možnost zjistit, kolik berou vaši kolegové. A když to na stejné pozici bude výrazně víc, budete mít právo se zeptat, proč. Dobré úmysly tentokrát zastírá fakt, že půjde jen o další růst závisti ve společnosti, které nevadí, když trpí, hlavně když vedle trpí víc.

Přečíst článek

Během předvolební kampaně ale přišel Fico s dramatickou změnou této politiky s tím, že EU by podle něj měla pomoci vyjednat mírovou dohodu namísto toho, aby posílala zbraně. Z války rovněž obvinil Ukrajinu. „Válka na Ukrajině nezačala před rokem, začala v roce 2014, kdy ukrajinští nacisté a fašisté začali zabíjet ruské občany na Donbasu a v Luhansku,“ uvedl Fico.

Ve volbách na konci letošního září skončila Ficova strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) první. Fico nyní nejspíš opět stane v čele koaliční vlády.

Robert Fico sympatizuje s Moskvou a Sovětským svazem již delší dobu, takže změna politiky nesouvisí jen s jeho trpkými vzpomínkami na začátek roku 2009. Nicméně určitě to mělo vliv, uzavřel web Politico.

Reklama

Související

Vítězství Fica ukazuje na únavu z války v regionu, ne obrat v politice

Ficovo vítězství jako obrat v politice? Nikoliv. Jde o únavu z války ve středoevropském regionu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme