Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Přísně tajné. Biden schválil novou jadernou strategii, cílí na odstrašení Číny

Přísně tajné. Biden schválil novou jadernou strategii, cílí na odstrašení Číny
Profimedia
 ČTK

Americký prezident Joe Biden v březnu schválil přísně tajný strategický jaderný plán, který s ohledem na rozšiřování čínského jaderného arzenálu přeorientovává americkou strategii na odstrašení Pekingu, napsal dnes americký list The New York Times (NYT).

Reklama

Bílý dům podle NYT neoznámil, že Biden revidovanou jadernou strategii schválil. Podle listu se očekává, že odtajněné oznámení o revizi bude Kongresu zasláno před Bidenovým odchodem z funkce. Mluvčí Bílého domu Sean Savett podle agentury Reuters uvedl, že ačkoliv je obsah pokynů vydaných dříve v tomto roce utajený, „jejich existence není tajemstvím“. Poznamenal, že Bidenova administrativa pokyny aktualizovala stejně jako tak učinily čtyři předchozí administrativy. Zároveň dodal, že se nejedná o reakci na jeden konkrétní „subjekt, zemi ani hrozbu“.

Aktualizovaná strategie podle NYT poprvé připravuje USA na možnost koordinovaných jaderných hrozeb ze strany Číny, Ruska a Severní Koreje. Dokument bývá aktualizován zhruba každé čtyři roky a podle listu podléhá tak vysokému stupni utajení, že neexistuje v digitální podobě, ale pouze v tištěné verzi, kterou má k dispozici jen několik vysoce postavených bezpečnostních činitelů a představitelů ministerstva obrany.

Záporožská jaderná elektrárna

Energetické lekce z války: Ukrajinci našlapují mezi ozvěnami Černobylu a vyhlídkami obnovy

Celý svět prakticky v přímém přenosu každý den sleduje oběti ruského bombardování na Ukrajině, kterým bylo možné aspoň částečně zabránit včasnými dodávkami zbraní ze Západu. Posílení systémů protivzdušné obrany bezpochyby pomůže v přímém boji proti Putinově agresi, ta ale v posledních měsících napáchala obrovské škody v ukrajinském týlu. Tamní energetika se bude vzpamatovávat hůře než loni a podle některých pozorovatelů to může být klíčový faktor celkového ruského úspěchu, zaznívá v analýze Jana Žižky, editora webu Export.cz.

Přečíst článek

Úpravu strategie podle NYT v nedávných projevech naznačili dva vysoce postavení představitelé Bidenovy administrativy. Jednalo se však o velmi strohé prohlášení.

Reklama

„Prezident nedávno vydal aktualizované pokyny pro použití jaderných zbraní, které počítají s více jadernými protivníky,“ řekl Vipin Narang, odborník na jaderné zbraně z Massachusettského technického institutu (MIT), který působil v Pentagonu, než se vrátil na akademickou půdu. Dodal, že dokument počítá s tím, že Čína výrazně rozšiřuje svůj jaderný arzenál.

Na dokument, který poprvé podrobně zkoumá, zda jsou Spojené státy připraveny reagovat na jaderné krize, které vypuknou současně nebo postupně, kombinací jaderných a nejaderných zbraní, se odvolával také Pranay Vaddi z americké Národní bezpečnostní rady (NSC). Podle něj se strategie zaměřuje „na potřebu současně odstrašit Rusko, Čínu a Severní Koreu“.

V minulosti se pravděpodobnost, že by protivníci USA dokázali koordinovat jaderné hrozby a překonat tak americký jaderný arzenál, zdála být mizivá. Vznikající partnerství mezi Ruskem a Čínou a konvenční zbraně, které Severní Korea a Írán poskytují Rusku pro válku na Ukrajině, ovšem zásadně změnily pohled Washingtonu. Rusko a Čína již společně provádějí vojenská cvičení a americké zpravodajské služby se snaží zjistit, zda Rusko nepomáhá KLDR a Íránu v jejich raketových programech.

Nový dokument naznačuje, že příští prezident či prezidentka USA, bude čelit změněnému a mnohem nestabilnějšímu jadernému prostředí, než jaké existovalo před pouhými třemi lety, píše NYT. List v této souvislosti zároveň připomíná, že ruský prezident Vladimir Putin opakovaně vyhrožoval použitím jaderných zbraní v souvislosti s válkou na Ukrajině.

Andor Šándor

Andor Šándor: Rusko přepnulo na válečnou výrobu. Jsme o pár kroků blíž třetí světové válce

Nikdo neví, jak Rusové přemýšlejí, říká Andor Šándor, generál, bývalý šéf tajné služby a nyní bezpečnostní expert. Západní podpora Ukrajiny může být v jejich očích důvodem, proč rozpoutat třetí světovou válku, říká. Klíčovou otázkou podle něj je, zda mohou Ukrajinci boj o svou zemi vůbec vyhrát. Šándor je v tomto ohledu skeptický. Ruský potenciál je podle něj nekonečný. Víc věří vyjednávání, které však musí být podpořeno vojenskými úspěchy Ukrajiny.

Přečíst článek

Putinův jestřáb: Do plánů ukrajinského vpádu do Ruska byl zapojen Západ

Do plánování ukrajinského útoku na ruskou Kurskou oblast byl přímo zapojen Západ a Severoatlantická aliance, v rozhovoru s listem Izvestija to řekl poradce ruského prezidenta Vladimira Putina Nikolaj Patrušev.

Přečíst článek

Reklama

Související

USA a Čína se dohodly na obnovení komunikace mezi svými armádami

Biden a Si a se domluvili na obnovení komunikace mezi armádami, problémem zůstává Tchaj-wan

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme