Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Nový šéf NATO? Češi mají jasno. Podporujeme Rutteho, uvedl Lipavský

Nizozemský premiér Mark Rutte
ČTK
 ČTK

Česko podporuje kandidaturu dosluhujícího nizozemského premiéra Marka Rutteho na post generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) to řekl v rozhovoru pro Blesk. Současný šéf aliance Jens Stoltenberg ve funkci skončí 1. října.

Reklama

„Českou podporu má. Není to jen o tom, že je dobrým kandidátem, ale mezi Českou republikou a Nizozemskem probíhá celá řada velmi dobrých projektů se zaměřením na bezpečnost. Je to pro nás velmi přirozené, že podporujeme Marka Rutteho,“ uvedl Lipavský.

FOTOGALERIE: V Moskvě proběhla vojenská přehlídka

Sedmapadesátiletý Rutte je favoritem na post generálního tajemníka NATO, jeho protikandidátem je rumunský prezident Klaus Iohannis. Po únorové sérii jednání měl Rutte podle serveru Politico podporu více než 20 z celkem 31 členů NATO. Podporu mu vyjádřily Spojené státy, Británie, Francie nebo Německo. Výhrady má Maďarsko, jehož premiér Viktor Orbán prosazuje těsné vztahy s Ruskem. Kritické hlasy proti Ruttemu zaznívaly i z pobaltských států.

Rutte stál 13 let v čele nizozemské vlády. Už před loňskými listopadovými nizozemskými volbami, v nichž zvítězili pravicoví populisté Geerta Wilderse, oznámil, že se z domácí politiky stáhne. Stoltenbergův mandát byl loni v červenci počtvrté prodloužen, aby obranná aliance neměnila své vedení během války na Ukrajině.

Francouzský prezident Emmanuel Macron

Ničí mě evropský duch porážky, říká evropský jestřáb a pochmurný vizionář Emmanuel Macron

Emmanuel Macron pro magazín The Economist osvětlil svá nedávná slova o možné „smrti Evropy“. Snaží se francouzský prezident být silným lídrem, kterých se kontinentu zrovna nedostává, nebo chce jen odvrátit porážku v eurovolbách?

Přečíst článek

Vědecký výzkum NATO stojí na spolupráci s odborníky v civilu

Vojenská aliance NATO má také vlastní výzkum. Zaměřuje se nejenom na nové technologie pro bojové operace, ale také na to, jak bezpečnost světa ovlivňují změny klimatu, kybernetické útoky anebo podvodné ovlivňování voleb.

Přečíst článek

Motorkářská skupina Noční vlci v Brně

Noční vlci v Česku. V Brně se dočkali přivítání s vlajkami EU, NATO a Ukrajiny, zamíří i do Prahy

Velký transparent s nápisem „Vítáme delegáty ruské teroristické federace“ a skupina lidí s vlajkami Evropské unie, NATO a Ukrajiny čekala před hlavním vchodem na brněnský Ústřední hřbitov na příjezd příznivců proputinovské motorkářské skupiny Noční vlci, kteří přijeli položit věnce k památníku vojáků Rudé armády padlých při osvobozování českého území. Protest pořádala skupina Kaputin.

Přečíst článek

Reklama

Související

NATO bude pokračovat v podpoře Ukrajiny, ujistil Zelenského Stoltenberg

NATO bude pokračovat v podpoře Ukrajiny. Vaše bezpečnost je i naše bezpečnost, uvedl Stoltenberg

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme