Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Noční vlci v Česku. V Brně se dočkali přivítání s vlajkami EU, NATO a Ukrajiny, zamíří i do Prahy

Motorkářská skupina Noční vlci v Brně
ČTK
 ČTK

Velký transparent s nápisem „Vítáme delegáty ruské teroristické federace“ a skupina lidí s vlajkami Evropské unie, NATO a Ukrajiny čekala před hlavním vchodem na brněnský Ústřední hřbitov na příjezd příznivců proputinovské motorkářské skupiny Noční vlci, kteří přijeli položit věnce k památníku vojáků Rudé armády padlých při osvobozování českého území. Protest pořádala skupina Kaputin.

Reklama

„Naše skupina už od anexe Krymu v roce 2014 opakovaně pořádá podobné protesty, abychom upozornili na riziko ruského imperialismu,“ řekl za skupinu Kaputin Petr Lázňovský.

Protest vyvolala zastávka na „Cestě vítězství“ pořádané skupinou Night Wolves MC Europe, tedy odnoží ruského motorkářského klubu Noční vlci, který má vazby na ruského prezidenta Vladimira Putina. Motorkáři cestu, kterou letos absolvují podesáté, zahájili v neděli ve slovenských Michalovcích a cestou se zastavují u památníků padlých z 2. světové války. V pondělí mají dorazit na pražské Olšany.

FOTOGALERIE: Noční vlci v Brně

Kromě Čechů a Slováků přijeli také příznivci Nočních vlků z Německa, Makedonie nebo Estonska. Skupina prošla okolo protestujících a zamířila k čestnému pohřebišti Rudé armády. Tam zazněly česká a slovenská hymna, účastníci položili věnce a květiny k památníku.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš

Babiš: Nekritizuji pomoc Ukrajině, ale česká muniční iniciativa je jen obří PR akce

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš uvedl, že nekritizuje pomoc Ukrajině, ale netransparentnost aktuální české muniční iniciativy, kterou vnímá především jako obří PR akci. Babiš to napsal v odpovědi na dopis ministryně obrany Jany Černochové (ODS), ve kterém bývalému premiérovi vyčítala útoky na muniční iniciativu.

Přečíst článek

Poté se motorkáři i jejich příznivci vydali zpět a opět prošli kolem protestujících s vlajkami. Motorkáři na jejich přítomnost nereagovali, několik protestujících lidí se s nimi pustilo do diskuse. Jeden z odcházejících příznivců Nočních vlků se pokusil o ukrajinskou vlajku uhasit cigaretu, k žádným větším střetům mezi oběma stranami nedošlo.

Přijedou i na Olšanské hřbitovy

Další protest připravuje skupina Kaputin na pondělí, kdy mají příznivci Nočních vlků dorazit na Olšanské hřbitovy. Jízdy motorkářů se neúčastní ruští příslušníci skupiny, od začátku války na Ukrajině nesmí do Česka cestovat. Jde o součást sankcí, které Evropská unie uvalila na Rusko poté, co napadlo Ukrajinu.

Země EU chtějí použít aktiva Ruské centrální banky na obnovu Ukrajiny

Ruská soukromá škola odsoudila válku. Teď musí skončit

V Novosibirsku končí soukromá škola Novokolledž, která si jako jedno z mála ruských vzdělávacích zařízení ústy svých zakladatelů troufala veřejně odsoudit válku proti Ukrajině a válečnou propagandu. Na oplátku se škola dočkala prověrek od úřadů, pokut, nedostala akreditaci a jejího zakladatele Sergeje Černyšova úřady označily hanlivou nálepkou „zahraniční agent“, uvedl server BBC News na svém ruskojazyčném webu. Škola přestane fungovat na konci školního roku, řekl portálu pedagog a historik Černyšov.

Přečíst článek

Motorkářský klub Noční vlci každoročně organizuje jízdy evropskými státy včetně Česka u příležitosti výročí konce druhé světové války. Jejich akce ale budí u úřadů nevoli, neboť spolek bývá označován za krajně nacionalistický. Šéf Nočních vlků Alexandr Zaldostanov je navíc na sankční listině USA i EU za podporu ruské anexe ukrajinského Krymu.

Skupina Kaputin proti ruské agresi na Ukrajině vystupuje od jejího začátku. V minulosti například vyvěšením transparentu na domu na Žižkově, jenž patří rodině ruského zbrojaře, žádala zabavení domu. Na veřejnosti také opakovaně vystavila sochu představující ruského prezidenta Vladimira Putina na zlatém záchodě. K brněnskému protestu skupiny Kaputin se dnes připojili i zástupci strany Volt Česko, která kandiduje do Evropského parlamentu.

Reklama

Související

Denis Šmyhal

Evropští lídři míří do Prahy na jednání o bezpečnosti. Dorazí i ukrajinský premiér Šmyhal

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme