Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Nový britský premiér Starmer: Služba národu je hlavní prioritou

Nový labouristický premiér Británie Keir Starmer
ČTK
 ČTK

Nový labouristický premiér Británie Keir Starmer po prvním zasedání nové vlády zopakoval svůj příslib nového způsobu vládnutí, který staví zájmy země před zájmy strany.

Reklama

Při první tiskové konferenci v Downing Street z pozice premiéra nebyl ohledně svých úvodních kroků příliš konkrétní, potvrdil však, že hodlá zrušit program deportací migrantů do Rwandy z dílny konzervativců, dodržet závazek vydávat 2,5 procenta HDP na obranu a dále podporovat Ukrajinu v obraně proti ruské invazi.

V úterý Starmera čeká cesta do Washingtonu na summit NATO, kde se setká s „některými z lídrů, s nimiž měl už možnost telefonovat“ i dalšími, řekl. Předtím se však hodlá vydat na cestu napříč všemi čtyřmi zeměmi Spojeného království - Skotskem, Severním Irskem, Walesem a Anglií.

Labouristé při čtvrtečních volbách zvítězili s velkou většinou nejméně 412 mandátů v Dolní sněmovně z celkových 650 a po 14 letech ukončili vládu Konzervativní strany. Drtivému vítězství však kvůli povaze britského volebního systému neodpovídá podíl odevzdaných hlasů voličů. Starmer dnes nebyl zcela konkrétní v odpovědi na dotaz, jak přesvědčí své nevoliče o tom, že dokáže přinést změnu.

Geert Wilders

K Babišově evropské frakci se přidá i pravicová PVV Geerta Wilderse

Krajně pravicová nizozemská Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse se přidá k nově vznikající frakci v Evropském parlamentu (EP) Patrioti pro Evropu (Patriots for Europe), kterou nedávno založila nacionálně konzervativní maďarská strana Fidesz, pravicově populističtí rakouští Svobodní a české hnutí ANO, informovaly o tom agentury AFP nebo DPA. Vstup oznámila i euroskeptická nacionalistická Dánská lidová strana.

Přečíst článek

Reklama

Země na prvním místě

„Jedna změna se už stala. Má vláda nastupuje se způsobem uvažování, který staví službu (národu) jako hlavní prioritu. Země na prvním místě, strana na druhém. To není jen slogan,“ poznamenal Starmer a dodal, že egocentrická politika je „záležitostí včerejška“.

V Londýně dnes zasedla nová britská vláda, kterou v čelních pozicích obsadili labouristé s desítkami let zkušeností z vysoké politiky, například David Lammy, Yvette Cooperová, Ed Miliband nebo Rachel Reevesová.

Podle politické reportérky BBC Laury Kuenssbergové se jednání týkalo vytvoření Great British Energy, které labouristé slibovali v předvolební kampani - energetické společnosti ve veřejném vlastnictví, která by měla být financována z DPH soukromých škol a daně z neočekávaného zisku (windfall tax) pro energetické, petrochemické a těžební firmy. Vysoko na seznamu priorit měl být také státní zdravotní systém NHS, který se potýká se stávkami lékařů a enormními čekacími lhůtami na ošetření, pak přeplněné věznice a řešení nelegální migrace prostřednictvým jiných než deportačních programů do Rwandy.

V souvislosti s NHS Starmer uvedl, že je připravený dělat „těžká rozhodnutí“, aby naplnil labouristický slib zajistit nových 40 tisíc návštěv u lékaře pro pacienty NHS každý týden. Nový ministr zdravotnictví Wes Streeting v pátek po svém jmenování poznamenal, že „NHS mu zachránil život“ a že on je „odhodlaný věnovat svůj život záchraně NHS“.

Ačkoliv je nová labouristická vláda méně etnicky rozmanitá než končící vlády toryů, kabinet zhruba odráží demografické složení britské společnosti s 12procentním zastoupením ministrů etnických menšin a polovinou žen v užším kruhu ministrů kolem Starmera.

Americký prezident Joe Biden

Biden: Pro boj s Trumpem jsem nejlepší kandidát

Americký prezident Joe Biden se v rozhovoru se stanicí ABC prohlásil za nejkvalifikovanějšího kandidáta do nadcházejících prezidentských voleb, ve kterých stane proti exprezidentu Donaldu Trumpovi.

Přečíst článek

Starmer se formálně stal premiérem v pátek v poledne, jeho strana se nicméně na převzetí vlády připravovala už měsíce. „Každou hodinu jeho prvního dne, každý den prvního týdne a každý týden prvního měsíce máme pečlivě rozplánovaný,“ řekl BBC nejmenovaný zdroj z vlády. Nastupujícím labouristům s předáním moci údajně pomáhali také nejméně dva konzervativní ministři. „Bylo by směšné, kdybychom prostě jen tak předali rozpočet o miliardě liber,“ poznamenal jeden z nich.

Jiný vysoce postavený zdroj Kuenssbergové řekl, že britští voliči nemají čekat na „žádná tajemství“ a žádné radikální rozhodnutí. „Nový premiér namísto toho výsledek vnímá jako odmítnutí politiky toryů, volbu pro jiný typ vládnutí a, popravdě řečeno, méně skandální,“ uzavírá Kuenssbergová.

Reportér stanice Sky News před začátkem Starmerovy konference poznamenal, že z Downing Street čísla 11, kde se nachází osobní byt rodiny premiéra, kdosi vynášel gauče, patrně patřící končícímu konzervativci Rishimu Sunakovi. Starmer dnes na novinářský dotaz odpověděl, že „zatím se ještě s rodinou úplně nenastěhoval“ a zmínil svoji úterní cestu do Washingtonu.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme