Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Biden: Pro boj s Trumpem jsem nejlepší kandidát

Americký prezident Joe Biden
ČTK
 ČTK

Americký prezident Joe Biden se v rozhovoru se stanicí ABC prohlásil za nejkvalifikovanějšího kandidáta do nadcházejících prezidentských voleb, ve kterých stane proti exprezidentu Donaldu Trumpovi.

Reklama

Jedenaosmdesátiletý lídr Spojených států se v očekávaném interview snažil voličům po neúspěšné červnové televizní debatě s Trumpem ukázat, že zvládne další volební období, opakovaně ale odmítl nezávislé lékařské vyšetření. Mimo jiné uvedl, že při duelu s Trumpem, kterého označil za patologického lháře, byl nemocný.

Podceněná příprava

„Bylo mi špatně. Opravdu jsem se necítil dobře,“ řekl Biden v úryvku z rozhovoru s moderátorem Georgem Stephanopoulosem, který rozhovor stáčel zejména k zdravotnímu stavu prezidenta. Biden dodal, že byl při debatě s Trumpem vyčerpaný a nachlazený a podcenil přípravu.

Biden měl během debaty 27. června potíže mluvit srozumitelně a působil zmateně a bez energie. V krátkém úryvku z interview uvedl, že za špatný výkon „nemůže nikdo jiný“, než on sám. Na Stephanopoulosovu otázku, zda se pak na debatu zpětně díval, odpověděl neurčité „nemyslím si“.

Maďarský prezident Viktor Orbán a ruský prezident Vladimir Putin

Orbán jednal v Moskvě s Putinem. Probírali jsme možnosti urovnání války, uvedl ruský prezident

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes v Moskvě jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem k nelibosti vrcholných představitelů Evropské unie, které tento půlrok jeho země předsedá.

Přečíst článek

Reklama

Dobrá kondice

„Kognitivní schopnosti testuji každý den,“ řekl Biden moderátorovi ABC, který se během 22minutového interview opakovaně ptal, zda se prezident nechá nezávisle otestovat, aby prokázal, že je schopný další čtyři roky vést zemi. Odmítl, že by od kampaně v roce 2020 zeslábl a uvedl, že je „stále v dobré kondici“ a pod dohledem osobních lékařů.

„K vítězství v těchto volbách není nikdo kvalifikovanější než já,“ uvedl Biden v reakci na vnitrostranickou frustraci i několika hlasech demokratů volajících po jeho odstoupení z voleb. Biden už v pátek na předvolebním mítinku ve státě Wisconsin podporovatelům řekl, že navzdory spekulacím a pochybám o své mentální a fyzické kondici nehodlá odstoupit z volebního klání o Bílý dům.

V rozhovoru pro ABC nakonec Biden předvedl lepší výkon, než na pódiu při debatě s Trumpem, píše agentura AP, podle které šlo pozorovat i záblesky síly, když prezident hovořil o svých zásluhách nebo se slovně trefoval do svého soupeře. Laťka po celostátně vysílané debatě však vězela proklatě nízko, podotýká AP s tím, že ani při interview se Stephanopoulosem se Biden nevyvaroval občasných dlouhých pauz či zkomolených slov.

Na opakované otázky ohledně možného odstoupení z voleb, které se budou v USA konat na podzim, Biden odpovídal jasně - taková možnost podle něj neexistuje. Zvážil by to jen v případě, kdyby „sestoupil a uložil mi to bůh všemohoucí“.

Šéf ANO Andrej Babiš, Herbert Kickl, vůdce Svobodné strany Rakouska (FPÖ) a maďarský premiér a předseda Fideszu Viktor Orbán

Posily pro Babiše. S Patrioty pro Evropu se spojí pravicové frakce ID a Vox

Krajně pravicová frakce Identita a demokracie (ID) v Evropském parlamentu se v pondělí rozpadne a většina jejích členů se připojí k nové frakci Patrioti pro Evropu (Patriots for Europe), napsal s odvoláním na své zdroje bruselský server Euractiv. Podobně o vývoji informují i maďarská vládní média.

Přečíst článek

AP rovněž zdůraznila, že moderátor ABC nebyl na Bidena mírný a zasypával ho přímočarými dotazy. Stanice na závěr interview podotkla, že rozhovor ve stejném formátu nabídla po debatě i Donaldu Trumpovi, který ovšem odmítl.

Bidenova o něco lepší forma podle listu The New York Times příliš nerozptýlila pochybnosti demokratů. „Dnes večer ještě naléhavěji potřebujeme, aby odstoupil,“ uvedl texaský zastupitel v Sněmovně reprezentantů Lloyd Doggett, který v úterý jako první vyzval Bidena, aby se kandidatury vzdal. „Riziko Trumpova prezidentství, že zničí naši demokracii, převezme vládu a už ji nikdy nevrátí, je tak velké, že musíme nasadit našeho nejsilnějšího kandidáta,“ dodal zákonodárce.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme