Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

K Babišově evropské frakci se přidá i pravicová PVV Geerta Wilderse

Geert Wilders
ČTK
 ČTK

Krajně pravicová nizozemská Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse se přidá k nově vznikající frakci v Evropském parlamentu (EP) Patrioti pro Evropu (Patriots for Europe), kterou nedávno založila nacionálně konzervativní maďarská strana Fidesz, pravicově populističtí rakouští Svobodní a české hnutí ANO, informovaly o tom agentury AFP nebo DPA. Vstup oznámila i euroskeptická nacionalistická Dánská lidová strana.

Reklama

„Chceme spojit síly v EP a hrdě se připojíme k Patriotům pro Evropu,“ napsal na sociální síti X Wilders, jehož strana má v europarlamentu šest mandátů. V příspěvku mimo jiné odmítl „nelegální migraci“, zároveň vyjádřil podporu Ukrajině, která se brání ruské vojenské agresi.

Zástupce dánských nacionalistů Anders Vistisen na síti X napsal, že se „těší na spolupráci se starými partnery z (podle zdrojů médií zanikající) frakce ID i novými přáteli ze Španělska, Česka a Maďarska“. „Jsme si jisti, že jako třetí největší frakce vyšleme jasný signál extremistickým federalistům a ubráníme Evropu národních států,“ napsal Vistisen.

Vznik nové frakce Patrioti pro Evropu oznámili před několika dny ve Vídni maďarský premiér Viktor Orbán, šéf ANO Andrej Babiš a předseda Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Herbert Kickl. Tři zakládající formace dosahují minimálního počtu 23 europoslanců pro vytvoření frakce. Nové uskupení potřebuje zástupce z alespoň sedmi členských zemí EU, aby získalo registraci Evropského parlamentu.

Posily z krajní pravice

Ochotu začlenit se do ní dosud vyjádřila krajně pravicová portugalská formace Dost (Chega) a španělské krajně pravicové uskupení Vox. Po Wildersově oznámení by tak měli Patrioti pro Evropu zajištěné zástupce z již šesti zemí, uvedla DPA.

Reklama

Očekává se, že se k nově vznikající formaci připojí italská Liga, kterou vede vicepremiér Matteo Salvini.

Bruselský server Euractiv s odvoláním na své zdroje napsal, že se nejspíš rozpadne krajně pravicová europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) a většina jejích členů se připojí k Patriotům pro Evropu. Nejvíce mandátů v europarlamentu má z ID krajně pravicové francouzské Národní sdružení (RN) Marine Le Penové. K Patriotům by mohla přejít i krajně pravicová belgická strana Vlámský zájem (Vlaams Belang).

Maďarský prezident Viktor Orbán a ruský prezident Vladimir Putin

Orbán jednal v Moskvě s Putinem. Probírali jsme možnosti urovnání války, uvedl ruský prezident

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes v Moskvě jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem k nelibosti vrcholných představitelů Evropské unie, které tento půlrok jeho země předsedá.

Přečíst článek

Americký prezident Joe Biden

Biden: Pro boj s Trumpem jsem nejlepší kandidát

Americký prezident Joe Biden se v rozhovoru se stanicí ABC prohlásil za nejkvalifikovanějšího kandidáta do nadcházejících prezidentských voleb, ve kterých stane proti exprezidentu Donaldu Trumpovi.

Přečíst článek

Slovenský premiér Robert Fico

Fico se objevil na veřejnosti. V projevu ocenil Orbána za cestu do Moskvy

Slovenský premiér Robert Fico se poprvé od květnového pokusu o atentát na svou osobu objevil na veřejné akci. V pátek večer se zúčastnil oslav svátku slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na hradě Devín na okraji Bratislavy, kde také vystoupil s projevem.

Přečíst článek

Reklama

Související

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš

Stanislav Šulc: Patrioty pro Evropu rozkližuje hned první konflikt. Porodní bolesti, nebo setrvalý stav?

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme