Naše továrny klima neničí, tvrdí americká agentura EPA a chce zrušit omezení emisí skleníkových plynů

Skleníkové plyny, které produkují americké elektrárny spalující fosilní paliva, „významně nepřispívají k nebezpečnému znečištění“ či změně klimatu, tvrdí americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) a chce zrušit omezení emisí skleníkových plynů.
Agentura, kterou cituje deník The New York Times, již údajně vypracovala plán na zrušení všech omezení emisí skleníkových plynů produkovaných uhelnými a plynovými elektrárnami ve Spojených státech. Argumentuje tvrzením, že oxid uhličitý a další skleníkové plyny, které produkují elektrárny spalující fosilní paliva, „významně nepřispívají k nebezpečnému znečištění“ či změně klimatu, protože představují pouze malý a klesající podíl na celosvětových emisích. EPA tvrdí, že v roce 2022 byl americký podíl na celosvětových emisích tři procenta, zatímco v roce 2005 byl pět a půl procenta.
Omezování těchto emisí by také podle agentury nemělo žádný významnější vliv na veřejné zdraví a blahobyt. Administrativa bývalého prezidenta Joea Bidena před rokem při zavádění nových omezení tvrdila, že díky těmto normám se Spojené státy do roku 2035 každoročně vyhnou 1200 předčasným úmrtím či 1900 případům astmatu. Mezi požadavky Bidenovy administrativy mimo jiné patřilo zachycování oxidu uhličitého při spalování a jeho bezpečné ukládání elektrárnami.
EPA návrh předložila administrativě prezidenta Donalda Trumpa k posouzení 2. května, přičemž se očekává, že oficiálně zveřejněn bude s případnými úpravami v červnu, píše The New York Times.
Trump dlouhodobě popírá závěry velké většiny vědců, podle nichž má spalování fosilních paliv velkou roli v oteplování planety a změně klimatu. Po jeho lednovém nástupu do funkce USA odstoupily od celosvětové pařížské klimatické dohody, jejímž cílem je omezit globální oteplování.
Za poslední dekádu zažila Praha výrazný nárůst počtu osobních automobilů. V roce 2013 připadalo na tisíc obyvatel metropole 565 osobních vozů, zatímco v roce 2023 toto číslo vzrostlo na 753. Tento nárůst o téměř 190 vozidel na tisíc obyvatel řadí Prahu mezi desítku nejvíce motorizovaných regionů EU, a přitom také nadále nejrychleji se motorizujících se regionů v Evropské unii.
Lukáš Kovanda: V Praze dramaticky přibývá aut, v rámci EU to nemá obdoby
Názory
Obyvatelé Paříže se v referendu vyslovili pro zákaz vjezdu aut do dalších 500 ulic města. Pro rozšíření pěších zón podle oficiálních výsledků hlasovalo necelých 66 procent lidí, třetina byla proti. Referenda, které pořádalo město, se ale zúčastnily jen čtyři procenta z téměř 1,4 milionu registrovaných voličů, píší agentury Reuters a DPA.
Auta nechceme. Pařížané odhlasovali zákaz vjezdu do dalších stovek ulic
Politika