Medveděv označil Švédsko a Finsko za cíl ruské armády

Místopředseda ruské bezpečnostní rady a bývalý ruský prezident i premiér Dmitrij Medveděv znovu pohrozil Švédsku a Finsku možným odvetným úderem včetně jaderného v případě vojenského střetu se Severoatlantickou aliancí. Informovala o tom agentura Reuters. Původně neutrální země k obrannému paktu přistoupily v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.
Medveděv, který hovořil na vzdělávací akci, řekl, že noví členové NATO se automaticky stali terčem pro ruskou armádu, a to včetně preventivních opatřeních, možných odvetných úderů či použití jaderných zbraní.
Americký prezident Donald Trump prohlásil, že chce, aby jeho ruský protějšek Vladimir Putin zastavil útoky na Ukrajině a podepsal s Kyjevem mírovou dohodu. Trump také řekl, že jeho setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským ve Vatikánu proběhlo dobře, a že si myslí, že Zelenskyj je připraven vzdát se poloostrova Krym. Napsala o tom agentura AFP.
Trump: Myslím si, že Zelenskyj je připraven vzdát se Krymu
Politika
Medveděv, který v minulosti evropským státům podporujícím Ukrajinu opakovaně hrozil a který v této souvislosti zmiňoval i jaderné údery, dnes také prohlásil, že nadále hrozí nukleární apokalypsa, ačkoli její riziko mírně pokleslo.
Rýpnutí do Bidena
V projevu rovněž ocenil amerického prezidenta Donalda Trumpa, který podle něj správně a jednoduše popsal to, že kvůli Ukrajině málem vypukla třetí světová válka. „Jeho předchůdce opakovaně tvrdí, že si všechno vymysleli Rusové a že žádné skutečné nebezpečí nehrozí,“ řekl o předchozím americkém prezidentovi Joeu Bidenovi.
Medveděv v případě Trumpa odkazoval na vyhrocenou únorovou schůzku šéfa Bílého domu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Trump tehdy Zelenskému řekl, že si Ukrajina zahrává se životy milionů lidí a s třetí světovou válkou. Trump, který podle svých kritiků vychází příliš vstříc Rusku, v minulosti také napadenou Ukrajinu obvinil z toho, že válku začala.
Ukrajina od února 2022 čelí ruské invazi, kterou nařídil ruský prezident Vladimir Putin. Už v roce 2014 Rusko anektovalo ukrajinský autonomní poloostrov Krym a podpořilo proruské separatisty na Donbasu v boji proti kyjevskému režimu.
Strana Alternativa pro Německo (AfD) představuje podle poloviny Němců stejné nebezpečí pro společnost jako kdysi Národně socialistická německá dělnická strana (NSDAP) Adolfa Hitlera, uvedl průzkum Nadace EVZ ve spolupráci s Univerzitou v Bielefeldu. Téměř 60 procent dotázaných považuje AfD za krajně pravicovou. Podle autorů studie mimo jiné dokazuje, že se antisemitismus, pravicový populismus a historický revizionismus opět usídlil ve středu německé společnosti.
AfD představuje stejné nebezpečí jako NSDAP, myslí si polovina Němců
Politika
Slovensko a Maďarsko odmítají pokračování bojů na Ukrajině, spoléhají na kroky USA k nastolení míru, uvedl slovenský premiér Robert Fico po schůzce se svým maďarským kolegou Viktorem Orbánem. Ten podpořil Bratislavu v jejím sporu s Kyjevem ohledně ukončené přepravy ruského plynu přes Ukrajinu. Fico opětovně kritizoval stávající fungování Evropské unie a od nadcházejícího maďarského předsednictví v uskupeni visegrádská čtyřka (V4-Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) očekává oživení této formy regionální spolupráce.
Velcí hráči z EU úmyslně zničili V4, uvedl Fico. Apeluje na sjednocení
Politika
Evropa v současnosti čelí tlaku z Východu i ze Západu a aby na globální scéně obstála, musí spoléhat sama na sebe, uvedl na ekonomickém fóru konaném při příležitosti summitu Iniciativy Trojmoří ve Varšavě český prezident Petr Pavel. Představitelé zemí od Baltského po Černé a Jaderské moře jednají o zlepšení dopravního propojení regionu nebo o posílení vojenské mobility.
Pavel: Evropa čelí tlaku z Východu i Západu, musí se spolehnout na sebe
Leaders