Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Joe, je čas jít. První demokrat vyzval amerického prezidenta, aby vzdal boj o Bílý dům

Americký prezident Joe Biden
ČTK
 ČTK

Člen americké Sněmovny reprezentantů Lloyd Doggett jako první demokratický zákonodárce veřejně vyzval prezidenta Joea Bidena, aby se vzdal nominace Demokratické strany do podzimních voleb, a neusiloval tak o znovuzvolení šéfem Bílého domu.

Reklama

Poukázal při tom na nepřesvědčivý Bidenův výkon v předvolební debatě s pravděpodobným republikánským protikandidátem Donaldem Trupem z minulého týdne. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na kongresmanovo prohlášení. Představitelé Bílého domu mezitím agentuře Reuters řekli, že Biden se ve středu setká s demokratickými guvernéry a bude tento týden hovořit i s demokraty v Kongresu.

Doggett, 77letý zástupce za stát Texas, který v Kongresu podle AP působí už patnácté volební období, ocenil Bidenův „transformační“ první prezidentský mandát, ale uvedl, že je načase, aby se ve volbách 5. listopadu Trumpovi postavil jiný člen strany.

Americký prezident Joe Biden

Vsadili jste na Bidena? Možná přijdete o peníze, Češi věří Kennedymu

Televizní duel Joea Bidena a Donalda Trumpa podle tuzemských sázkových kanceláří jednoznačně potvrdil Trumpovu pozici favorita. Sázkaři navíc mnohem víc začínají sázet na další jména v Demokratické straně.

Přečíst článek

Nesnadný úkol

„Mé rozhodnutí zveřejnit tyto silné výhrady nebylo snadné a v žádném případě nesnižuje můj respekt ke všemu, čeho prezident Biden dosáhl,“ uvedl Doggett v prohlášení. „Uznávám, že na rozdíl od Trumpa byl prezident Biden vždy v první řadě oddán naší zemi, nikoliv sobě, a proto doufám, že učiní toto bolestné a obtížné rozhodnutí a odstoupí. Uctivě ho k tomu vyzývám,“ dodal.

Reklama

Prezidentův tým se nyní snaží přesvědčit americké voliče, z nichž celková většina se podle průzkumů domnívá, že 81letý Biden je na výkon druhého funkčního období v čele americké administrativy příliš starý, že současný prezident je pro souboj se svým předchůdcem ve funkci stále tou nejlepší volbou. Dnešní průzkum pro agenturu Reuters ukázal, že třetina demokratů má za to, že by se Biden po televizní debatě s Trumpem už neměl o znovuzvolení ucházet.

Nejistý Bidenův výkon ve čtvrteční televizní debatě s Trumpem, jejž mnozí označují za debakl či katastrofu, však měl právě opačný účinek. Prezidentův tým se od té doby usilovně snaží přesvědčit hlavní sponzory předvolební kampaně, že šlo jen o náhodnou indispozici, poznamenal Reuters. Bidenův slabý výkon vyvolal okamžitou paniku i mezi jeho nejzarytějšími příznivci, což mnohé vedlo k pochybnostem, zda je právě tento kariérní politik tím nejsilnějším kandidátem demokratů, který se má v listopadu utkat s Trumpem.

Agentura AP či stanice CNN ve svých komentářích poznamenaly, že Doggett tak svým dnešním prohlášením jen nahlas vyřkl to, o čem od minulého týdne za zavřenými dveřmi debatuje čím dál více demokratických zákonodárců.

Biden dostane prostor

Jeden z demokratických členů Sněmovny reprezentantů CNN řekl: „Existuje velká a čím dál početnější skupina demokratů, kteří jsou prezidentovou kandidaturou znepokojeni a kteří představují široký okruh členů sněmovny. Působí nám veliké starosti jeho vývoj a jeho schopnost zvítězit. Chceme mu dát prostor, aby se mohl sám rozhodnout (k odstoupení), ale pokud tak neučiní, budeme své obavy dávat najevo čím dál hlasitěji.“

Středeční Bidenova schůzka s guvernéry, která se oficiálně uskuteční v Bílém domě, ale proběhne zřejmě většinou virtuálně a guvernéři se jí zúčastní na dálku, může dát prezidentovi další příležitost přesvědčit čelné představitele strany, že je navzdory svému mlhavému čtvrtečnímu vystoupení duševně i tělesně zdráv. Jeden z představitelů Bílého domu Reuters řekl, že Biden se tento týden bude také setkávat s předními demokratickými členy Kongresu ve snaze upevnit podporu svých stranických stoupenců a rozptýlit výzvy k odstoupení.

Televizní stanice ABC News dnes uvedla, že jí Biden poskytne rozhovor, který bude jeho prvním televizním vystoupením od kritizované prezidentské debaty. Části tohoto rozhovoru ABC News odvysílá v pátek, dodala stanice.

Bývalá předsedkyně Sněmovny reprezentantů a dodnes vlivná členka Demokratické strany Nancy Pelosiová v dnešním rozhovoru s televizí MSNBC zdůraznila Bidenovy četné legislativní úspěchy, ale řekla, že je v pořádku se zajímat, zda jeho výkon v debatě byl otázkou jednoho nevydařeného večera, nebo hlubších zdravotních problémů. U Trumpa je nicméně třeba pátrat po tomtéž, dodala. „Myslím, že je legitimní se ptát, zda se jedná o ojedinělou epizodu, nebo o celkový stav. Takže když lidé tuto otázku kladou, je legitimní, a to u obou kandidátů,“ řekla 84letá Pelosiová.

Americký prezident Joe Biden

Rodina podpořila Bidena v setrvání v kampani. Za chabý výkon mohou poradci

Americký prezident Joe Biden se v neděli ve venkovském sídle v Camp Davidu ve státě Maryland setkal s velkou částí své rodiny. Blízcí jedenaosmdesátileté hlavy státu ho tam podle médií podpořili v pokračování v kampani po čtvrteční velmi nepřesvědčivé účasti v debatě s republikánským konkurentem Donaldem Trumpem, napsaly servery Politico nebo The New York Times.

Přečíst článek

Nejvyšší soud USA dal Trumpovi a budoucím prezidentům volnou ruku

Dárek nevyčíslitelné hodnoty nejen pro Trumpa. Američtí prezidenti získají absolutní imunitu

Pondělní rozhodnutí amerického nejvyššího soudu je podle deníku The New York Times (NYT) pro bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa dárkem nevyčíslitelné hodnoty, stejně jako pro budoucí prezidenty, kteří by se rozhodli porušovat zákon či ústavu. Nejvyšší soud Spojených států v pondělí vrátil nižší instanci k posouzení otázku, zda má Trump imunitu vůči trestnímu stíhání za snahu zvrátit poslední prezidentské volby.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme