Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Rodina podpořila Bidena v setrvání v kampani. Za chabý výkon mohou poradci

Americký prezident Joe Biden
ČTK
 ČTK

Americký prezident Joe Biden se v neděli ve venkovském sídle v Camp Davidu ve státě Maryland setkal s velkou částí své rodiny. Blízcí jedenaosmdesátileté hlavy státu ho tam podle médií podpořili v pokračování v kampani po čtvrteční velmi nepřesvědčivé účasti v debatě s republikánským konkurentem Donaldem Trumpem, napsaly servery Politico nebo The New York Times.

Reklama

Bidenův tým dříve odmítl, že by rodinná schůzka souvisela s předvolební kampaní. Byla prý naplánovaná už před debatou. Podle agentury DPA se rodina sešla, aby slavná fotografka Annie Leibovitzová pořídila jejich společnou fotografii.

Biden se v první televizní debatě se svým 78letým rivalem opakovaně zadrhával, hovořil tiše a několikrát nedokončil větu, což prohloubilo obavy o jeho způsobilosti v pokročilém věku vykonávat takto zodpovědnou funkci. Osmasedmdesátiletý Trump naproti tomu vystupoval sebejistě, přestože někdy předkládal zavádějící tvrzení, napsal The New York Times.

O Bidenově konci v kampani může v tuto chvíli v podstatě rozhodnout jen on sám. Podle zdrojů NBC News blízkých Bidenovým má na prezidenta rozhodující vliv jen jedna osoba - jeho manželka Jill Bidenová. Diskuse o kandidatuře s dětmi a vnoučaty během víkendu měla být podle téhož zdroje jen neformální.

Bidenova rodina svaluje vinu za nepovedenou debatu na Bidenovy poradce, píše server Politico. Poradci prezidenta podle jeho rodiny dostatečně nepřipravili na prezentaci plánů do budoucna a příliš se soustředili na obhajobu dosavadních kroků. Biden byl také před debatou přepracovaný a málo odpočatý.

Reklama

Americký prezident Joe Biden

Biden si jede promluvit s rodinou, zváží setrvání v kampani

Americký prezident Joe Biden v neděli zamířil na setkání široké rodiny do Camp Davidu ve státě Maryland.

Přečíst článek

Demonstrace jednoty. Zatím

Demokraté Bidena navzdory slabému výkonu v debatě oficiálně dál podporují jako jediného kandidáta strany pro listopadové prezidentské volby. V nedělních debatách mu jednoznačně vyjádřili podporu bývalá předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, lídr sněmovních demokratů Hakeem Jeffries, kongresman Jim Clyburn a newyorské guvernérky Kathy Hochulová, píše The Guardian.

Průzkum veřejného mínění CBS News/YouGov ukázal, že důvěra Američanů v Bidenovy schopnosti dál prudce klesá. Podle sondáže si 72 procent dotazovaných myslí, že Biden nemá dostatečné mentální a kognitivní schopnosti pro výkon funkce. Na začátku června mělo tento názor 65 procent dotazovaných. Trumpa ve stejném průzkumu sice dotazovaní hodnotí lépe, jeho zdraví a schopnostem přesto věří jen polovina Američanů. Téměř polovina oslovených registrovaných demokratických voličů si myslí, že by Biden neměl za jejich stranu kandidovat do Bílého domu, uvádí CBS News.

Trump s „morálkou pouličního kocoura“ takřka nepřetržitě lhal, přesto večer zvládl lépe než křehký Biden

Trump v první předvolební debatě mnohokrát zalhal a manipuloval. Potvrdil tak, že je nebezpečím pro demokracii a právní stát. Tento obrázek však zakrylo vystoupení prezidenta Bidena, na kterého nyní sílí tlak kvůli vysokému věku. Pochybnosti se mu rozptýlit nepodařilo.

Přečíst článek

Lukáš Kovanda: Biden v debatě pohořel. Trhy se začínají připravovat na to, že prezidentem bude Trump

Katastrofální výkon stávajícího amerického prezidenta Joea Bidena ve včerejší prezidentské debatě vede vyděšené demokraty k zákulisním úvahám, zda jej přece jenom nevymění za jiného kandidáta. Exprezident Donald Trump je po včerejšku jasným favoritem klání o Bílý dům. Trhy se na tento scénář nyní budou intenzivněji připravovat, patrné to bylo už včera po skončení debaty.

Přečíst článek

Reklama

Související

Možná raději odstupte. Apelují na Bidena prominentní novináři i sponzoři kampaně, spolustraníci za ním stojí

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme