Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Biden znervózněl své sponzory. Ti v panice zvažují, co dál

Americký prezident Joe Biden
ČTK
 ČTK

Devadesátiminutová první předvolební debata mezi bývalým republikánským prezidentem Donaldem Trumpem a stávajícím šéfem Bílého domu zvoleným za demokraty Joem Bidenem podtrhla Bidenovu největší slabinu, a to obavy ohledně toho, zda by ve svém pokročilém věku dokázal řádně vykonávat prezidentskou funkci další čtyři roky. Podle deníku The New York Times (NYT) Bidenovo vystoupení některé jeho sponzory šokovalo natolik, že si začali v panice psát zprávy o záložním plánu.

Reklama

Jedenaosmdesátiletý Biden se během debaty zadrhával, hovořil tišším chraplavým hlasem a podle hodnocení amerického tisku působil nejistě. Osmasedmdesátiletý Trump naproti tomu vystupoval sebejistě, přestože někdy předkládal zavádějící tvrzení, píše NYT.

Do nominačního sjezdu demokratů zbývá sedm týdnů, do listopadových voleb čtyři měsíce a mezi demokraty nyní zavládla panika. Část těch, kteří dosud potlačovali své pochybnosti ohledně Bidenovy způsobilosti, nyní v zákulisí začala lobbovat u vysoce postavených stranických kolegů a zjišťovat, jak by se podle pravidel dal Biden na demokratické kandidátce nahradit.

„Game Over“

„Katastrofální,“ řekl stanici CNBC po debatě jeden nejmenovaný demokratický dárce, což podle NYT odráží náladu mezi dalšími sponzory demokratů. „Game Over,“ poznamenal další, zatímco se demokratický sponzor Mark Buell tázal, zda by Bidena v této fázi kampaně ještě vůbec šlo nahradit.

Trump s „morálkou pouličního kocoura“ takřka nepřetržitě lhal, přesto večer zvládl lépe než křehký Biden

Trump v první předvolební debatě mnohokrát zalhal a manipuloval. Potvrdil tak, že je nebezpečím pro demokracii a právní stát. Tento obrázek však zakrylo vystoupení prezidenta Bidena, na kterého nyní sílí tlak kvůli vysokému věku. Pochybnosti se mu rozptýlit nepodařilo.

Přečíst článek

Reklama

Další sponzor podle listu The Washington Post (WP) napsal zprávu s emodži znázorňujícím takzvaný face-palm, tedy gesto tváře v dlani, které obvykle značí frustraci, zoufalství a šok. K tomu připsal pouze citoslovce, které lze přeložit jako „jaj“.

Demokratičtí zákonodárci byli Bidenovým projevem konsternováni. Podle řady z nich se nálada při sledování debaty výrazně zhoršila, když začalo být jasné, že je Biden ten večer unavený, píše WP. Další demokraté obviňovali moderátory CNN, že v přímém přenosu neuváděli na pravou míru řadu Trumpových nepravdivých tvrzení. Také ale připustili, že se Biden proti Trumpovi kolikrát neohradil, když měl.

Neschopnost dokončit myšlenku

„Jsme totálně v p*deli,“ uvedl podle WP nejmenovaný demokratický stratég z jednoho z klíčových států, kde voliči někdy dávají přednost republikánům a jindy demokratům. „Má skvělý materiál. Jenom není schopen dokončit jedinou myšlenku,“ dodal.

Debata Trumpa s Bidenem: Došlo na osočování, hádky, „bláboly“ i lži

Republikán Donald Trump ve čtvrteční televizní debatě s Joem Bidenem na CNN zopakoval své tvrzení, že ruská invaze na Ukrajinu by nezačala, kdyby Spojené státy měly skutečného lídra, kterého by ruský prezident Vladimir Putin respektoval. Bidena nařkl, že ruskou invazi na Ukrajinu „podpořil“, aniž by své tvrzení jakkoliv rozvedl. Prohlásil rovněž, že sám by konflikt na Ukrajině vyřešil ještě jako zvolený prezident před inaugurací, nevysvětlil však, jak by toho docílil. Biden na Trumpovu adresu řekl, že „v životě neslyšel tolik blábolů“, Putina označil za „válečného zločince“ a vyzdvihl jednotu NATO.

Přečíst článek

Julián Castro, který působil v administrativě Baracka Obamy a byl starostou San Antonia, poznamenal, že od Bidena se před debatou moc neočekávalo, ale ani tato nízká očekávání prezident nedokázal naplnit. „Působil nepřipraveně, ztraceně a nedostatečně silně na to, aby dokázal Trumpovi účinně oponovat, který neustále lže,“ uvedl.

Sám Biden se tyto obavy snažil rozptýlil, ale i jeho viceprezidentka Kamala Harrisová připustila, že měl „pomalý začátek“ debaty. Zároveň ovšem uvedla, že jeho práce za poslední tři a půl roku znamená víc, než vystoupení v 90minutové debatě. Kalifornský guvernér Gavin Newsom, o němž se spekuluje jako o možném alternativním kandidátovi demokratů, odmítl, že by Biden mohl být nahrazen. Demokratický guvernér Pensylvánie Josh Shapiro vyzval stranické kolegy, aby si přestali dělat starosti, a raději se dali do práce.

„Joe Biden měl špatnou debatu, fajn, ale Donald Trump byl špatným prezidentem,“ prohlásil Shapiro.

Reklama

Související

Americký prezident Joe Biden

Lukáš Kovanda: Pokus o atentát na Trumpa paradoxně pomáhá i Bidenovi a škodí „woke“ Harrisové

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme