Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Firmy budou moci topit i jinými palivy než plynem, oznámil Fiala

Plyn, vytápění
ČTK
 ČTK

Ministerstvo průmyslu a obchodu od 5. září vyhlásí takzvané předcházení stavu nouze v teplárenství. Po jednání vlády to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Umožní teplárnám topit za využití jiných paliv, než je zemní plyn, aniž budou čelit sankcím či zdlouhavým povolovacím procesům.

Reklama

"Teplárny se mohou už nyní začít zásobovat uhlím, lehkými topnými oleji a dalším palivem a budou mít jistotu, že ho v zimě využijí," řekl Fiala. Tato paliva podle něj nesplňují aktuální emisní standardy, ale dostatek plynu a elektřiny je nyní prioritou. "Opatření má také podstatný význam pro naše úspory plynu, kterého není v Evropě kvůli ruské politice nazbyt," dodal premiér.

Vladimír Dlouhý, šéf Hospodářské komory

Tahle krize je horší než pandemie, pětina firem začne propouštět, říká šéf Hospodářské komory

Současná ekonomická krize je podle šéfa Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého horší než pandemie. Drahé energie mají fatální dopad na firmy a nelze podle něho vyloučit sociální nepokoje. Řešení vidí v zastropování cen, především plynu. Dával by přednost celoevropskému před národním řešením. Do konce roku bude hlavně kvůli vysokým cenám energií propouštět 18 procent firem, řekl Dlouhý novinářům.

Přečíst článek

Vyhláška počítající s vytápěním budov na nižší teploty nevstupuje v platnost s vyhlášením předcházení stavu nouze v teplárenství, řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Co se týče zmíněné vyhlášky, ministerstvo průmyslu vypořádává připomínky vzešlé z meziresortního řízení.

Podle původního návrhu by vyhláška o pravidlech pro vytápění začala platit právě v případě vyhlášení předcházení stavu nouze nebo stavu nouze v teplárenství. Například v obývacích pokojích by podle ní lidé měli topit na 18 stupňů Celsia místo dosavadních 20 stupňů, koupelny by měli nově vytápět na 19 místo 24 stupňů Celsia.

Reklama

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (nestr. za STAN)

Stát začne sám prodávat energie, slibuje ministr Síkela. Chce pomoci krajům

Státní obchodník s energiemi by měl zajistit dostatek energií pro kraje nebo instituce. Například středočeský kraj na příští rok nemá zafixované ceny. Podle výpočtu by měl zaplatit 1,6 miliardy korun. Má ale maximálně půlku.

Přečíst článek

Ředitel Teplárenského sdružení České republiky Martin Hájek v reakci uvedl, že opatření pomůže zvládnout energetickou krizi a současně neznamená žádný zásah do dodávek tepla pro zákazníky.

„Jedná se o předběžnou opatrnost, kdy bude provozovatelům tepláren uloženo, aby využili všechna dostupná opatření pro snížení spotřeby plynu například záměnou za jiná paliva a zajistili si zásobu těchto paliv na topnou sezonu. Současně bude umožněno pokračování provozu některých tepláren na uhlí, které by jinak musely kvůli zpřísnění emisních limitů od ledna přejít na zemní plyn," uvedl Hájek.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme