EU načne další kolo vyjednávání s Trumpem. Předloží nové obchodní návrhy

Evropská unie plánuje příští týden sdílet se Spojenými státy dokument, který bude obsahovat návrhy k zahájení obchodních jednání s administrativou prezidenta Donalda Trumpa. Dokument navrhuje snížení obchodních a necelních překážek, posílení evropských investic v USA, spolupráci na globálních problémech, jako je řešení nadměrné kapacity čínské oceli, a nákup amerického zboží, jako je zkapalněný zemní plyn (LNG) a technologie. S odvoláním na informované zdroje to napsala agentura Bloomberg.
Plány se podle zdrojů ještě mohou změnit, protože Evropská komise pokračuje v konzultacích s členskými státy. Mluvčí EK se ke zprávě odmítl vyjádřit. Komise je výkonným orgánem EU, který se zabývá rovněž obchodními záležitostmi bloku.
Evropská unie také pokračuje v plánech na odvetná opatření kvůli americkým clům pro případ, že by obchodní jednání s USA selhala, dodaly zdroje. Tyto plány zahrnují další seznamy amerického zboží, na které by mělo být uvaleno dovozní clo, a také možná omezení vývozu.
Spojené státy a Ukrajina ve středu podepsaly dohodu o vytvoření společného investičního fondu pro obnovu, oznámilo americké ministerstvo financí.
Zelenskyj si plácl s Trumpem. Země podepsaly dohodu o nerostném bohatství
Politika
Unie se na začátku minulého měsíce dohodla, že o 90 dní odloží zavedení odvetných cel na zboží z USA. Tato cla měla být odpovědí na 25procentní clo, které na dovoz evropské oceli a hliníku uvalila Trumpova administrativa. O odkladu bylo rozhodnuto poté, co Washington na stejnou dobu odložil platnost 20procentních cel na dovoz většiny evropského zboží. V platnosti však zůstala desetiprocentní americká cla na téměř veškerý dovoz z EU.
Trump také uvalil 25procentní clo na dovoz automobilů a stejné clo má platit i na automobilové součástky. Trump uvedl, že bude v zavádění cel pokračovat a má také v plánu zaměřit se na dovoz polovodičů a léčiv.
Malý pokrok
Evropská unie a Spojené státy zatím dosáhly jen malého pokroku v rozhovorech zaměřených na zažehnání obchodního konfliktu. Několik vládních představitelů agentuře Bloomberg začátkem týdne sdělilo, že se domnívají, že řada amerických cel zůstane v platnosti.
Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém dnešním odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém čtvrtletí ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
Domino efekt Donalda Trumpa. Americká ekonomika klesla
Money
Trump si stěžuje na deficit obchodu s zbožím, který mají Spojené státy s EU. Nelíbí se mu i některé unijní předpisy a normy.
EU se také připravuje na nejhorší scénáře, které by mohly skončit sporem u Světové obchodní organizace (WTO). Připravuje se i na řešení případného odklonu obchodu, který by mohla způsobit Trumpova dovozní cla uvalená na Čínu. Tato cla činí 145 procent.